تشکیل پرونده قضایی برای مهدی و فائزه هاشمی

فائزه هاشمی
Image caption فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی از حامیان میر حسین موسوی است

یک مقام قضایی ایران از تشکیل پرونده قضایی برای رسیدگی به اتهامات مهدی و فائزه هاشمی خبر داد.

علیرضا آوایی، رئیس کل دادگستری استان تهران، روز چهارشنبه ۱۹ اسفند (۱۰ مارس) به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا گفت که برای رسیدگی به اتهامات مهدی و فائزه هاشمی، فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، پرونده ای در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل شده است.

آقای آوایی این کار را به "مصلحت کشور و نظام " دانست و گفت: " باید به جایی برسیم که همه افراد در برابر قانون یکسان باشند."

این خبر پیشتر هم به وسیله جعفر شجعونی، دبیر کل جامعه وعاظ تهران به نقل از مرتضی بختیار، وزیر دادگستری ایران اعلام شده بود.

پیشتر الیاس نادران، نماینده اصولگرای مجلس ایران در مصاحبه با خبرگزاری فارس سخنان فائزه هاشمی درباره ارکان نظام را توهین آمیز توصیف کرد و بدون ذکر جزئیات بیشتر گفت که نسخه ای از این سخنان برای اکبر هاشمی رفسنجانی ارسال شده و افزود: "همین سخنان برای اقامه کیفرخواست و رسیدگی به اتهامات او در دستگاه قضایی کفایت می‌کند".

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران هم چندی پیش گفت: "در صورتی که علیه مهدی هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی شکایتی مطرح شود دادستان تهران باید بسرعت به آن رسیدگی کند تا یک بار برای همیشه به حرف ها و حدیث ها در این زمینه پایان داده شود."

در پی انتخابات ریاست جمهوری در خرداد گذشته ، هواداران دولت فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی و به ویژه فائزه و مهدی هاشمی را به دست داشتن در اقدامات ضد دولتی متهم کرده و خواستار محاکمه آنها شدند.

فائزه هاشمی در حین مبارزات انتخاباتی از میرحسین موسوی حمایت می کرد و در چند تجمع به نفع آقای موسوی سخن گفت و در یکی از تجمعات اعتراضی به نتیجه انتخابات برای چند ساعت بازداشت شد.

آقای هاشمی رفسنجانی که در انتخابات دور پیشین ریاست جمهوری از محمود احمدی نژاد شکست خورد، طی چهار سال گذشته از منتقدان عملکرد او بوده است.

پس از آنکه آقای هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه تهران در ۲۶ تیر از تردیدهای موجود در مورد سلامت انتخابات ریاست جمهوری سخن گفت، بسیاری از طرفداران محمود احمدی نژاد او را به مخالفت با حکومت متهم کردند.

مهدی هاشمی، چند ماهی است که خارج از ایران به سر می برد ، و چندی پیش در پاسخ به انتقادها اعلام کرد که برای ادامه تحصیل از ایران خارج شده است.

فائزه هاشمی در دور پنجم انتخابات مجلس شورای اسلامی دومین رای تهران را کسب کرد و همچنین مدیر مسئول روزنامه توقیف شده "زن" است.

"تعداد کمی اتهامشان محاربه است"

رئیس کل دادگستری استان تهران درباره دستگیر شدگان حوادث پس از انتخابات که اتهامشان محاربه است، گفت: "تعداد این متهمان بسیار کم است."

او تاکید کرد که اگر جرم این افراد در دادگاه محرز شود، بر اساس عدالت برای آنها حکم صادر می شود.

آقای آوایی گفت که حکم این افراد می تواند در مواردی تبعید باشد و افزود که اگر توبه ای هم اتفاق بیافتد طبیعتا عفو صورت می گیرد.

همچنین آقایی آوایی در بخشی از سخنانش در همایش "حفظ حقوق بیت المال در اراضی و منابع طبیعی" که روز چهارشنبه در تهران برگزار شد، گفت: "ما در محاکم و دادسرا ها طبق قوانین، فقه و فرهنگ دینی حق بی احترامی و بی حرمتی به هیچکس حتی مجرمین و جانیان را نداریم."

مطالب مرتبط