استقبال واشنگتن از تماس تلفنی سه آمریکایی

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد
Image caption مقام های قضایی ایران اتهام جاسوسی را علیه این سه نفر مطرح کرده اند

دولت ایالات متحده از تماس تلفنی سه آمریکایی زندانی در ایران با خانواده هایشان استقبال کرده و خواهان این شده که دولت ایران برای آن ها دسترسی کنسولی با دیپلمات های سوئیسی را فراهم کند.

این سه نفر پس از گذشت بیش از هفت ماه از تاریخ دستگیری، برای نخستین بار تلفنی با خانواده هایشان صحبت کرده اند.

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد در تاریخ ۹ مرداد ماه (۳۱ ژوئیه ۲۰۰۹) توسط ماموران ایران در نزدیکی مرز های غربی این کشور دستگیر شدند.

برخی مقام های قضایی ایران اتهام جاسوسی را علیه این سه آمریکایی مطرح کرده اند، اما خانواده های این سه جوان تاکید کرده اند که فرزندانشان برای تفریح و کوهنوردی به کردستان عراق سفر کرده بودند و به طور اشتباهی وارد خاک ایران شدند.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه (۱۰ مارس) تماس تلفنی سه آمریکایی با خانواده هایشان را اقدامی مثبت از سوی ایران ارزیابی کرد و خواهان این شد که دولت ایران به دیپلمات های سوئیسی که به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در تهران عمل می کنند اجازه ملاقات با سه شهروندش را بدهد.

این مقام آمریکایی همچنین خواهان آزادی کیان تاجبخش و رضا تقوی شد که شهروند آمریکا هستند، اما ایرانی تبارند و نیز بر مشخص شدن سرونشت رابرت لوینسون تاکید کرد.

آقای لویسنون، مامور سابق پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) است که بر اساس گزارش ها سه سال پیش در جزیره کیش مفقود شد.

همسر آقای لوینسون و نیز خانواده جاشوا فتال روز سه شنبه (۹ مارس) با مقام های ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن دیداری داشتند.

ادامه تحقیقات

مسعود شفیعی، وکیل سه جوان آمریکایی به بی بی سی فارسی گفته است که پرونده موکلانش هنوز در مرحله تحقیق است.

او گفت که پس از هفت ماه به دستور دادستان تهران توانستند در شامگاه سه شنبه ۱۸ اسفند (۹ مارس) از داخل زندان تلفنی با خانواده هایشان صحبت و خانواده هایشان را از سلامتشان مطلع کنند.

مسعود شفیعی گفت که با وجود اینکه دو ماه است پرونده وکالت این سه نفر را بر عهده دارد، تا کنون موفق به دیدار موکلانش نشده است اما او افزود که برای سفیر سوئیس و رئیس دفتر حفاظت از منافع آمریکا در ایران درخواست یک دسترسی کنسولی کرده است و ابراز امیدواری کرد که در چند روز آینده بتواند با موکلانش دیداری داشته باشد.

سفیر سوئیس در تهران روز ۲۹ اکتبر گذشته با این سه تن در زندان اوین در تهران دیدار کرد.

آقای شفیعی درباره روند پرونده موکلانش گفت: "پرونده این سه نفر در مرحله تحقیق است و هنوز به مرحله دادگاه نرسیده است."

او با اشاره به اینکه طبق قانون وکیل مدافع در مرحله تحقیق نمی تواند دخالتی داشته باشد گفت که پس از این مرحله یا قرار منع پیگرد صادر می شود و اینها آزاد می شوند و یا کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه ارجاع می شود.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، پیش از این گفته بود که حکم دادگاه یکی از این سه نفر به زودی صادر خواهد شد.

خانواده این سه جوان روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای نخستین تماس تلفنی خود با فرزندانشان را اعلام کردند.

آنها در این مدت دست به هر کاری زده اند تا بیگناهی فرزندانشان را به دولت ایران ثابت کنند: از انتشار ویدئوی شوخی و شیطنت آنها در کردستان تا نوشتن نامه به رییس جمهوری ایران و یا حضور در یک فیلم ویدئویی با رعایت حجاب اسلامی و درخواست رهایی فرزندانشان از رهبر ایران.

خانواده این سه جوان آمریکای نزدیک به سه ماه پیش در بیانیه ای اعلام کردند: "شان، سارا و جاشوا در اوج تابستان راهی کوهنوردی شدند و لباس کمی به همراه داشتند زیرا برنامه آنها این بود که تنها یک هفته به مسافرت بروند ... باورش سخت است که تقریبا زمستان شده و آنها هنوز آزاد نشده اند. دلیلی برای ادامه بازداشت آنها به وسیله مقام های ایرانی نمی بینیم."

مطالب مرتبط