'تغییر برای برابری' وبسایت منتخب گزارشگران بدون مرز

سایت تغییر برای برابری
Image caption سایت تغییر برای برابری خبرهای مربوط به وضعیت زنان در ایران را پوشش می دهد

سازمان گزارشگران بدون مرز و شرکت گوگل نخستین جایزه "نت سیتیزن" را به وبسایت "تغییر برای برابری" که اخبار مربوط به حقوق زنان در ایران را پوشش می دهد، اهدا کردند.

در مراسمی که شامگاه پنجشنبه ۱۱ مارس (۲۰ اسفند)، در آستانه روز جهانی مبارزه با سانسور در دفتر شرکت گوگل در پاریس برگزار شد، پروین اردلان، فعال حقوق زنان و یکی از سردبیران وب سایت تغییر برای برابری، این جایزه را دریافت کرد.

ژان فرانسوا ژولیارد، دبیر اول سازمان گزارشگران بدون مرز از اینکه نخستین جایزه "نت سیتیزن" به وب نگاران ایرانی تعلق گرفته است ابراز خوشحالی کرد.

او به حوادث و اعتراضات پس از انتخابات ایران اشاره کرد و گفت که اینترنت نقش گسترده ای در مبارزه برای دموکراسی داشته است و بیش از نیمی از تصاویر رویدادهای این مدت از طریق اینترنت در سراسر جهان پخش شده است.

آقای ژولیارد وب نگاران ایران را بسیار فعال و شایسته حمایت دانست و گفت: "بدون حضور این شهروندان شجاع، ما از اطلاعات لازم برای درک جهان خود محروم هستیم."

داوید دورمون از مسئولین شرکت گوگل گفت که حمایت از جایزه نت سیتیزن گزارشگران بدون مرز و ارج گذاشتن به شجاعت گروهی مسئولان سایت "تغییر برای برابری"، فرصتی است برای گوگل تا آنچه را که به آن معتقد است نشان دهد."

در این مراسم پروین اردلان به نمایندگی از خبرنگاران وب سایت تغییر برای برابری جایزه را از دست ژان ماری کلمبانی، روزنامه نگار فرانسوی دریافت کرد.

پروین اردلان از فعالان حقوق زنان و از پایه گزاران کمپین یک میلیون امضاء در ایران است که هدف آن اصلاح قوانین تبعیض آمیز علیه زنان در این کشور از طریق جمع آوری امضاء است.

او به دلیل فعالیت هایش بارها در ایران بازداشت شده است و در حال حاضر خارج از این کشور زندگی می کند.

خانم اردلان دو سال پیش به دلیل فعالیت هایش برای حقوق زنان جایزه بنیاد اولاف پالمه در سوئد را دریافت کرد.

نت سیتیزن (Net Citizen) جایزه ای است که از امسال برای نخستین بار از سوی شرکت گوگل و سازمان گزارشگران بدون مرز به وبسایت هایی که "شجاعانه" اخبار را در فضای اینترنت منتشر می کنند، اهدا می شود.

وبسایت هایی از کشورهای کوبا، چین، مصر، روسیه و ویتنام از دیگر نامزدان دریافت جایزه امسال بودند.

وبسایت تغییر برای برابری ازچهارسال پیش راه اندازی شد و هدفش انتشار اخبار مربوط به حقوق زنان و"کمپین یک میلیون امضاء بود.

اهدای جایزه نت سیتیزن به این وبسایت در حالی است که سازمان گزارشگران بدون مرز همزمان با روز جهانی مبارزه با سانسور گزارشی را منتشر کرد و ایران را یکی از "دشمنان اینترنت" نامید.

به گفته این سازمان، ایران پس از چین و ویتنام سومین زندان بزرگ کاربران اینترنتی است.

گزارشگران بدون مرز تعداد وبلاگنویسان و کاربران اینترنتی را که بدلیل فعالیت های خود در دنیای مجازی به زندان افتاده اند حدود ۱۲۰ نفر ذکر کرده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست