نمایندگان مجلس ایران: ضعیف کشی نکنید

مجلس شورای اسلامی
Image caption نمایندگان مجلس ایران در نامه ای به رئیس قوه قضائیه خواستند که جلوی "ضعیف کشی" در برخورد با فساد اقتصادی را بگیرد

۲۱۶ تن از نمایندگان مجلس ایران در نامه ای سرگشاده، با اشاره به بازداشت اعضای یک "باند فساد اقتصادی" تاکید کردند: "برخی افراد با مسئولیت‌های بالای اجرایی نقش موثرتری از اعضای بازداشت ‌شده در این پرونده ها داشته‌اند".

نامه این نمایندگان، که خطاب به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه نوشته شده، روز چهارشنبه ۱۹ اسفند (۱۰ مارس) در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و توسط حسن غفوری فرد نماینده اصولگرای تهران خوانده شد.

دو روز پیش، رییس قوه قضائیه از شناسایی و دستگیری "یک باند بزرگ مفاسد اقتصادی" در یکی از شرکت‌های دولتی خبر داد و گفت: "افراد این باند توانسته‌اند با جعل اسناد دولتی و قضایی، میلیاردها تومان به حقوق مردم و بیت‌المال خسارت وارد کنند که فقط اختلاس یک نفر از آنان ۶ میلیارد تومان است."

در پی انتشار این خبر، سایت پارلمان نیوز ارگان اصلاح طلبان مجلس نوشت که "یک مقام ارشد دولتی" در راس این شبکه قرار دارد و مدیر یک شرکت بیمه‌ای و تعدادی از مدیران و کارکنان دولتی نیز در شبکه مزبور عضویت دارند.

این سایت افزود: "تلاش‌هایی در جریان است تا با موافقت مقامات مافوق، این مسئول کناره‌گیری کند تا مقدمات بررسی پرونده فراهم شود."

"ضعیف کشی" نشود

نمایندگان امضا کننده نامه سرگشاده به رئیس قوه قضائیه، ضمن تشکر از دستگیری اعضای باند "فساد اقتصادی" تاکید کرده اند: " براساس اطلاعات واصله، شبکه فساد منحصر به یک شرکت دولتی نیست و لازم است این اقدام مبارک تا تعیین تکلیف کامل کل فساد شبکه ادامه یابد."

این نمایندگان خطاب به صادق لاریجانی نوشته اند: "انتظار از حضرت عالی و دستگاه قضایی کشور این است که ضعیف‌کشی نگردد و کسی خود را شهروند درجه یک تلقی نکند، بلکه تمامی افراد در هر سمتی که هستند و خدایی‌ناکرده دست در اموال عمومی برده‌اند مورد تعقیب قرار گیرند."

علی رغم گمانه زنی برخی از سایت های خبری در ایران راجع به متهمان پرونده مورد اشاره آقای لاریجانی، اسامی این متهمان هنوز اعلام نشده است.

رئیس قوه قضائیه روز دوشنبه در توضیح علت منتشر نشدن این اسامی گفت که پرونده متهمان در مرحله رسیدگی مقدماتی قرار دارد و در نتیجه " به لحاظ قانونی نام بردن از شرکت مورد اختلاس و اعلام اسامی افراد ممنوع است".

صادق لاریجانی با ذکر اینکه تاکنون یازده نفر از افراد اصلی دستگیر شده و همگی به جرم خود مبنی بر اختلاس اعتراف کرده اند، تلویحا متهمان را دارای سمت های پایین دانست.

وی از اینکه "کارمندی ساده" بتواند مرتکب "اختلاس ارقام نجومی" شود، ابراز تاسف کرد و افزود "نوعی آسیب‌شناسی" لازم است تا مشخص شود چرا "افرادی در این حد و اندازه"، "بدون نیاز مادی به چنین جرائمی روی می‌آورند" .

مطالب مرتبط