'موسوی نمی تواند در دانشگاه تربیت مدرس تدریس کند'

میرحسین موسوی
Image caption میرحسین موسوی شش سال پیش از دانشگاه تربیت مدرس به فرهنگستان هنر مامور شده بود

فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت که میرحسین موسوی "با مدرک فوق لیسانس معماری نمی‌تواند در دانشگاه تربیت مدرس درسی را ارائه کند".

آقای دانشجو امروز ۱۹ اسفند (۱۰ مارس) در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت: "رشته آقای موسوی معماری است، با این حال وی در گروه علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس عضویت داشته است."

این سخنان در شرایطی عنوان می شود که چندی پیش کامران دانشجو، وزیر علوم و برادر فرهاد دانشجو، در جمع تعدادی از روسای دانشگاه ها گفته بود که دانشگاه جای اساتیدی که بخواهند علیه نظام جمهوری اسلامی فعالیت کنند نیست.

فرهاد دانشجو در مصاحبه امروز خود، با ذکر این که آقای موسوی از حدود ۶ سال پیش از دانشگاه تربیت مدرس به فرهنگستان هنر مامور شده بوده، افزوده است: "هنوز نامه‌ای مبنی بر پایان ماموریت وی از فرهنگستان هنر به دانشگاه تربیت مدرس نرسیده است."

اول دی ماه ۱۳۸۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد، میرحسین موسوی را از سمت ریاست فرهنگستان هنر، که از زمان تاسیس این فرهنگستان در ۱۳۷۸ عهده دار آن بود، برکنار کرد.

دانشگاه جای استادان مخالف نیست

پنج روز پیش کامران دانشجو وزیر علوم خطاب به روسای دانشگاه ها گفت: "شما حق ندارید کسی را در دانشگاه ها جذب کنید که در مسیر التزام عملی به ولایت فقیه و قانون اساسی حرکت نمی کند."

آقای دانشجو تاکید کرد: "شفاف و واضح می گویم افرادی مورد نیاز ما در دانشگاه ها هستند که التزام عملی به اسلام و ولایت فقیه داشته باشند."

این سخنان، پس از آن بیان می شد که میرحسین موسوی با اشاره به شواهدی چون نامه ۱۱۶ استاد دانشگاه تربیت مدرس به رهبر ایران در اعتراض به برخوردها با دانشگاهیان، حمایت اساتید و دانشجویان از "جنبش سبز" را امیدوار کننده دانسته بود.

این در حالی است که محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه‌ها، در آذر ماه گفته بود: "براساس آمارهای موجود ۷۰ درصد دانشگاهیان در انتخابات ریاست جمهوری به کسی رای داده‌اند که اکنون در راس مدیریت کشور نیست و این مسئله به نوعی دلسردی ایجاد می‌کند."

از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، موارد متعددی از بازنشستگی اجباری استادان دانشگاه منتشر شده که مخالفان دولت، انگیزه بسیاری از این بازنشستگی ها را سیاسی می دانند. موج این بازنشستگی ها بعد از انتخابات ریاست جمهوری اخیر نیز ادامه داشته است.

همچنین در حال حاضر تعدادی از استادان دانشگاه های ایران در زندان هستند یا در بیرون زندان در انتظار صدور حکم دادگاه به سر می برند.

محسن میردامادی، عبدالله رمضان زاده، قربان بهزادیان نژاد، علی عرب مازار، فرشاد مومنی و علیرضا حسینی بهشتی از جمله این اساتید هستند.

مطالب مرتبط