دفاع رهبر ایران از اختیارات انتخاباتی شورای نگهبان

آیت الله علی خامنه ای
Image caption رهبر ایران گفت که موضوع اختیارات شورای نگهبان نباید مورد نزاع و دعوا قرار بگیرد

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی گفته است که اختیارات انتخاباتی شورای نگهبان از جمله تشخیص صلاحیت کاندیداها نباید مورد 'تعرض' قرار بگیرد.

آیت الله خامنه ای این سخنان را در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری در تاریخ ششم اسفند بیان کرده بود، اما متن کامل نطق او روز چهارشنبه (۱۹ اسفند) در وب سایت رسمی اش منتشر شد.

او در این نطق به طرح "سیاست های کلی انتخابات" که مجمع تشخیص مصلحت نظام روند بررسی آن را آغاز کرده، اشاره می کند و می گوید: "بالاخره نظر مجمع، نظر مشورتى است؛ این پیش ما خواهد آمد و آن چیزى را که معتقَد ماست، اعمال می کنیم و به عنوان سیاست کلى گفته می شود."

برخی از محافظه کاران در ایران به شدت از این طرح انتقاد کرده اند.

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در سرمقاله روز شنبه اول اسفند این روزنامه نوشت که یک طرح ۲۸ ماده ای توسط کمیسیون "سیاسی، دفاعی، امنیتی" مجمع تشخیص مصلحت (به ریاست حسن روحانی) تهیه شده که بخش هایی از آن "خلاف قانون اساسی" است و شورای نگهبان را از چرخه تعیین صلاحیت نامزدهای انتخاباتی حذف می کند.

آیت الله خامنه ای به اعضای مجلس خبرگان گفته است که نباید به حدود و اختیارات شورای نگهبان تعرض شود.

به گفته او: "شکى نیست که شوراى نگهبان وظائفى قانونى دارد. به این وظائف مصرّح در قانون اساسى - که نظارت بر انتخابات و تشخیص صلاحیت ها و این چیزهاست - باید تعرض نشود."

موضوع رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی ایران توسط شورای نگهبان و نحوه دخالت این شورا در برگزاری انتخابات، بررسی شکایت ها و تأیید نتایج شمارش آرا از بحث انگیزترین مسائل سیاسی سال های اخیر در ایران بوده که پس از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به یک بحران تمام عیار سیاسی و امنیتی منجر شد.

رهبر جمهوری اسلامی گفته که این موضوع قابل اصلاح است و نباید مورد دعوا و نزاع قرار بگیرد.

او تاکید کرده که مساله اصلی: "همین مسائلى است که در طول این هشت نُه ماه بعد از انتخابات، محل اختلاف بوده است بین مجموعه‌ى نظام اسلامى و مجموعه‌ى کفر و استکبار، که اینجا کسانى حرفهاى آنها را تکرار کردند."

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشتر گفته بود، بررسی سیاست های کلی مربوط به انتخابات، توسط رهبر ایران به مجمع سپرده شده و هر تصمیمی که در مجمع در این مورد گرفته شود، نیازمند تأیید نهایی آیت الله خامنه ای خواهد بود.

شورای نگهبان که خود تفسیر کننده قانون اساسی ایران است، عبارت "نظارت بر انتخابات" را به صورت حق "نظارت استصوابی" برای خود تفسیر کرده و از جمله می گوید که تنها به نامزدهایی اجازه انتخاب شدن می دهد که صلاحیت آنها را "احراز" کرده باشد.

منتقدان می گویند که تأکید شورای نگهبان بر "احراز صلاحیت" به جای "احراز عدم صلاحیت"، با اصل برائت شهروندان تعارض دارد و در واقع ابزاری است برای اعمال سلیقه اعضای این شورا در جریان انتخابات.

این منتقدان همچنین "جانبداری آشکار" اعضای شورای نگهبان از نامزدی محمود احمدی نژاد در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران را نشانه آشکار عدم صلاحیت آن ها برای رسیدگی به شکایات انتخاباتی می دانند.

تصویب سیاست هایی که با برداشت عمومی از اصول قانون اساسی تناقض دارد در مجمع تشخیص مصلحت نظام بی سابقه نیست. به عنوان مثال، سیاست های کلی اصل ۴۴ که به تصویب مجمع رسید و توسط رهبر ایران برای اجرا ابلاغ شد، با برداشت عمومی از این اصل در تضاد است.

مطالب مرتبط