مصطفی تاج زاده آزاد شد

مصطفی تاجزاده
Image caption مصطفی تاجزاده به عنوان نشانه اعتراض در دادگاه از خود دفاع نکرد

به گزارش منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان، مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وزارت کشور در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی که یک روز پس از انتخابات بازداشت شده بود، روز چهارشنبه از زندان آزاد شده است.

حداقل یک گزارش حاکیست که آزادی آقای تاج زاده به طور موقت و براساس مرخصی است.

او یکی از ده ها چهره اصلاح طلبان بود که حکومت ایران آنها را به تلاش برای "براندازی نرم" متهم کرده بود، اتهاماتی که از سوی مخالفان بی پایه توصیف می شود.

دادگاه رسیدگی به اتهامات مصطفی تاج زاده روزهای 22 آذر و 19 بهمن ماه سال جاری در شعبه ۱۵ دادسرای عمومی و انقلاب تهران برگزار شد و حکم او اعلام نشده است.

اتهام این مقام سابق جمهوری اسلامی که روز 23 خرداد بازداشت شده بود "اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن نظم عمومی، تبلیغ علیه نظام، توهین به مسئولان و نگهداری اسناد محرمانه" بود.

آقای تاج زاده ابتدا تابستان گذشته در کنار گروه بزرگی از معترضان بازداشت شده پس از انتخابات در دادگاه حاضر شد.

تلاش برای انجام "کودتای نرم" از طریق تحریک و طراحی تظاهرات علیه تقلب در انتخابات، از جمله اتهامات حاضران در آن دادگاه بود.

مصطفی تاج زاده که بعدا بار دیگر طی دو جلسه در آذر و بهمن ماه تحت محاکمه قرار گرفت، در حرکتی اعتراضی هرگز از خود دفاع نکرد.

او در دادگاه گفته بود تا زمانی که به شکایت او علیه احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، رسیدگی نشود نیازی به حضور در دادگاه و دفاع از خود نمی بیند.

شکایت آقای تاج زاده به ابطال 700 هزار رای در انتخابات مجلس ششم مربوط می شد که به گفته او باعث جابجایی در فهرست نمایندگان راه یافته به مجلس در حوزه انتخاباتی تهران شده است.

مصطفی تاج زاده، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و از اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی است.

این دو تشکل سیاسی اصلاح طلب در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از نامزدی میر حسین موسوی حمایت می کردند.

آقای تاج زاده در دولت محمد خاتمی مدتی طولانی معاون وزارت کشور ایران بود و از او به عنوان یکی از سیاستمداران موثر در توسعه سیاسی ایران در دوران هشت ساله اصلاحات یاد می شد.

گفته می شود که آقای تاج زاده چهار ماه از حبس خود را در انفرادی گذرانده است.

مطالب مرتبط