دیدار خاتمی و موسوی با مصطفی تاجزاده

مصطفی تاجزاده، معاون سیاسی دولت محمد خاتمی
Image caption آقای تاجزاده گفته بود تا زمانی که به شکایت او علیه احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، رسیدگی نشود نیازی به دفاع از خود نمی بیند

تنها ساعاتی پس از آزادی مصطفی تاجزاده، معاون سیاسی دولت محمد خاتمی، چهره های سرشناس سیاسی و رهبران مخالفان دولت ایران، به دیدار او رفتند.

وب سایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران، روز پنجشنبه ۲۰ اسفند (۱۱ مارس) با انتشار اخبار و تصاویر مربوط به دیدارهای مصطفی تاجزاده، عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، پرداختند.

محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران، همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی از دیگر رهبران مخالفان پنجشنبه (20 اسفند) به دیدار آقای تاجزاده رفتند.

شب چهارشنبه (19 اسفند) هم جمعی از چهره های برجسته احزاب اصلاح طلب و مخالف دولت ایران، تنها ساعاتی پس از آزادی مصطفی تاجزاده به خانه او رفتند.

در تصاویر منتشر شده از این دیدارها محمد رضا خاتمی، عضو ارشد حزب مشارکت ایران اسلامی، محسن آرمین، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به همراه سایر چهره های سیاسی مخالف دولت محمود احمدی نژاد که بسیاری از آنها بتازگی از زندان آزاد شده اند، دیده می شوند.

نکته جالب توجه درباره آزادی آقای تاجزاده آن است که او بدون سپردن وثیقه و در حالی که حاضر به دفاع از خود در دادگاه نشد، آزاد شده است.

انتشار خبر آزادی این چهره سیاسی مخالف دولت در سایت های نزدیک به مخالفان (جنبش سبز) با موجی از "شادی و غرور" همراه بوده و مخالفان از آقای تاجزاده تحت عنوان "مظهر مقاومت در برابر بازجویان" یاد کرده اند.

Image caption مصطفی تاجزاده در جریان انتخابات گذشته از میرحسین موسوی حمایت کرد

مصطفی تاجزاده معتقد است که قوه قضاییه ایران باید پیش از برگزاری دادگاه او، نخست به شکایتش علیه احمد جنتی ، دبیر شورای نگهبان، که همزمان با انتخابات دور ششم مجلس ایران در سال ۱۳۷۸ (۱۹۹۹) مطرح شده بود، رسیدگی کند.

در آن زمان مصطفی تاجزاده (که معاون سیاسی وزارت کشور و مسئول برگزاری انتخابات بود) در اعتراض به ابطال ۷۰۰ هزار رأی مردم تهران توسط شورای نگهبان و در جریان نتایج انتخابات مجلس ششم، از احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان شکایت کرده بود و معتقد بود که ابطال ۷۰۰ هزار رأی باعث جابجایی در فهرست نمایندگان راه یافته به مجلس در حوزه انتخاباتی تهران شده است.

آقای تاجزاده همچنین خواستار برگزاری جلسات علنی رسیدگی به اتهامات خود را دارد اما تا کنون هر دو جلسه داگاه او به طور غیر علنی برگزار شده است.

'فخری من این است'

خبر آزادی آقای تاجزاده، در ساعات اولیه دیشب و از طریق همسر او در شبکه های اجتماعی اینترنت اعلام شد.

فخرالسادات محتشمی پور، همسر مصطفی تاجزاده، که در زمان بازداشت همسرش و در حمایت از او به فعالیت می پرداخت، نامه هایی را در وبلاگ شخصی اش منتشر کرد که از صحبت های صمیمی او با آقای تاجزاده حکایت داشت.

در پاسخ به یکی از این نامه ها، آقای تاجزاده در سالگرد ازدواج شان، از داخل زندان در جواب همسرش نوشت: "از خیل نامه هایت، تنها سه نامه را به طور کامل و چندباره خوانده ام.کاش می توانستم همه نامه هایت را در زندان داشته باشم و از خواندن آن ها لذت ببرم و به دیگر عزیزان دربند فخر بفروشم که فخری من این است."

مطالب مرتبط