رحیمی: مصوبه مجلس در مورد یارانه‌ها مشکلات مردم را افزایش می‌دهد

محمدرضا رحیمی
Image caption آقای رحیمی روابطی پرتنش با نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران دارد

معاون اول رئیس جمهوری ایران می گوید که تصمیم مجلس این کشور در مورد قانون هدفمندکردن یارانه ها، بر مشکلات اقتصادی مردم خواهد افزود.

محمدرضا رحیمی روز پنجشنبه ۲۰ اسفند (۱۱ مارس) ضمن انتقاد از عدم همکاری مجلس با دولت در مورد اجرای این قانون گفت: "برخی ها در داخل کشور نمی خواهند بگذارند تا طرح هدفمند سازی یارانه ها در کشور اجرایی شود".

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه روز چهارشنبه خود و در ادامه بررسی قانون بودجه سال ۱۳۸۹، با پیشنهاد دولت برای در نظر گرفتن ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد ناشی از حذف یارانه ها مخالفت کرده بودند.

نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران هشدار داده اند که بودجه تنظیم شده و همچنین روشی که دولت برای اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها در نظر گرفته است، می تواند به رکود تورمی در اقتصاد ایران منجر شود.

اما دولت ایران می گوید که با درنظر گرفتن درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی حذف سوبسیدها که مورد نظر مجلس است، این قانون قابل اجرا نیست و دولت با این درآمد نمی تواند عوارض حذف تدریجی یارانه ها را مهار کند.

قرار است بخشی از درآمد ناشی از حذف تدریجی سوبسیدها به صورت نقدی به شهروندان ایرانی پرداخت شود، اما چگونگی این کار و نحوه سهمیه بندی این درآمد موضوعی جنجال برانگیز بوده است.

اکنون معاون اول رئیس جمهوری ایران می گوید: "با مصوبه مجلس در خصوص یارانه ها ما شاهد افزایش مشکلات مردم خواهیم بود".

او گفته است: "امروز عواملی در درون نظام هستند که در ظاهر برای مردم دلسوزی می کنند ولی در باطن به دنبال منافع خودشان هستند".

آقای رحیمی روابط پر تنشی با نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران داشته است به گونه ای که انتصاب او به عنوان معاون اول رئیس جمهوری در اواخر شهریورماه مخالفت احمد توکلی، الیاس نادران و علیرضا زاکانی را برانگیخت.

آقای نادران اخیرا در نامه ای خطاب به آقای رحیمی در مورد مدرک دکترای او تردیدهایی را مطرح و او را به توزیع پول هایی با منشاء نامشخص بین نامزدهای نمایندگی دوره هشتم مجلس متهم کرده بود.

مطالب مرتبط