فعال دانشجویی محکوم به ۱۵ سال حبس از ایران به ترکیه گریخت

علی کانطوری
Image caption دادگاه انقلاب شهر سنندج علی کانطوری را به ۱۵ سال حبس محکوم کرده است

علی کانطوری، از فعالان دانشجویی طیف چپ که به تازگی به ۱۵ سال حبس محکوم شده بود از ایران به ترکیه گریخت.

آقای کانطوری، روز پنجشنبه ۲۰ اسفند (۱۱مارس) در این باره به بی بی سی فارسی گفت که در شرائط بسیار سختی از مرز ایران عبور کرده است و بالاخره یک روز پیشتر به شهر استانبول رسیده است.

او با اشاره به اینکه این تصمیم را پس از شنیدن حکم محکومیتش به ۱۵ سال حبس گرفته است گفت: "من هیچ راهی جز این نداشتم. با اتهاماتی که به من وارد کرده بودند، هیچ راهی برای ماندن برایم نبود."

علی کانطوری، در دی ماه ۸۶ در نزدیکی محل سکونتش بازداشت شد و به بند ۲۰۹ زندان اوین و پس از چند ماه به زندان قزل حصار منتقل شد.

او پس از تحمل پنج ماه بازداشت، خردادماه سال ۸۷ با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

آقای کانطوری درباره اتهاماتش گفت که ابتدا اتهام او تبلیغ و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی بوده است اما پس از چند ماه اتهامات دیگری به او وارد کردند که به گفته خودش زیر شکنجه مجبور به پذیرفتن آنها شده است.

مشارکت در آدم ربایی و تحصیل سی هزار دلار از طریق نامشروع از دیگر اتهامات آقای کانطوری بوده است.

او ضمن رد این اتهامات گفت که این شیوه دستگاه قضایی ایران است که با زدن چنین اتهامات سنگینی، بتواند احکام سنگینی صادر کند.

او به ۱۵ سال حبس تعزیزی محکوم و این حکم یک هفته پیش به وکیل او ابلاغ شده است.

علی کانطوری درباره فعالیت هایش به بی بی سی گفت که همراه با دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب برای برابری حقوق زن و مرد و حقوق کارگران فعالیت می کرده و همچنین با تاسیس یک سازمان غیر دولتی در زمینه مبارزه و ترک اعتیاد فعالیت داشته است.

گفته می شود پس از انتخابات خرداد ماه ایران بیش از چهار هزار نفر از ایرانیان از این کشور خارج شده اند، که تعداد زیادی از آنها در کشور ترکیه هستند.

مطالب مرتبط