آمریکا: وضع حقوق بشر در ایران بد تر شده است

ساختمان وزارت خارجه آمریکا
Image caption وزارت خارجه آمریکا هر سال گزارشی را درباره وضع حقوق بشر در جهان به کنگره این کشور ارائه می کند

وزارت امورخارجه آمریکا در گزارش سالانه حقوق بشر خود از وخیم تر شدن وضع شهروندان در ایران و چین انتقاد کرده و درباره افزایش احساسات ضدیهودی در سراسر جهان و تبعیض علیه مسلمانان در اروپا هشدار داده است.

این گزارش همچنین از افزایش فشار بر سازمان های غیردولتی و تشدید محدودیت رسانه ها در بعضی از کشورها انتقاد شده است.

گزارش وزارت امورخارجه با اشاره به شرایط سیاسی ایران می نویسد "وضع بد حقوق بشر در این کشور در سال 2009 وخیم تر شد."

بر این اساس، حکومت ایران در سال گذشته به سرکوب آزادی بیان و منع برگزاری تجمعات اعتراضی ادامه داده است.

این گزارش همچنین به نقل از مخالفان دولت ایران، از کشته شدن حدود 70 نفر و بازداشت 4000 تن در جریان اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور خبر داده است.

از دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران که وزارت امورخارجه آمریکا گزارش کرده، تداوم فشار بر پیروان ادیان مختلف و منع دسترسی شهروندان این کشور به سایت هایی مانند فیس بوک و تویتر است.

مایکل پوسنر، معاون امور دموکراسی و حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا همزمان با انتشار گزارش سالانه این وزارتخانه گفت: "ایران محلی است که شاهد ادامه سرکوب های شدید هستیم."

آقای پوسنر گفت آمریکا به دقت وضع در ایران را زیر نظر دارد.

گزارش امسال وزارت خارجه آمریکا همچنین از حکومت ایران و چند کشور دیگر مانند مصر به خاطر دامن زدن به احساسات ضدیهودی به بهانه محکوم کردن صهیونیسم و سیاست های اسرائیل انتقاد کرده است.

این گزارش همچنین از سرکوب فعالان حقوق بشر، پیروان فالون گنگ و فعالان مدنی در تبت به وسیله حکومت چین انتقاد کرده است.

وزارت امورخارجه ایالات متحده با اشاره به برگزاری یک همه پرسی در سوئیس که به منع ساخت مناره برای مساجد در این کشور منجر شد، نسبت به تبعیض علیه مسلمانان در اروپا هشدار داد.

کره شمالی، برمه و کوبا از دیگر کشورهایی هستند که وزارت امورخارجه آمریکا از وضع حقوق بشر در آنها انتقاد کرده است.

گزارش سالانه حقوق بشر آمریکا همچنین با اشاره به کشته شدن 1400 فلسطینی در حمله اسرائیل به نوار غزه، پاسگاه های ایست و بازرسی اسرائیل را مانعی عمده در تردد شهروندان فلسطینی در کرانه باختری رود اردن دانسته است.

این گزارش همچنین از مشاهده روند نگران کننده افزایش فشار بر سازمان های غیردولتی، گروه های آسیب پذیر اجتماعی، نژادی و دینی و گسترش محدودیت اینترنت ابراز نگرانی کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا هر سال با بررسی وضع حقوق بشر در سراسر جهان، گزارشی را به کنگره این کشور ارائه می دهد.

مطالب مرتبط