به روز شده:  19:01 گرينويچ - شنبه 13 مارس 2010 - 22 اسفند 1388

وثیقه: عیدی زندانیان سیاسی یا افزایش فشار بر آنها؟

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در احکام صادرشده برای اکثر وثیقه های زندانیان سیاسی حوادث بعد از انتخابات، نام قاضی صلواتی دیده می شود. محمد صلواتی، که به قاضی صلواتی شهرت دارد، امضایش در ماه های گذشته میلیاردها تومان سرمایه را بلا استفاده کرده است.

وثیقه های سنگین یکی از معضلات خانواده زندانیان سیاسی در این روزها است که تلاش می کنند تا با تهیه این وثیقه ها بتوانند برای سال نو نزدیکانشان را به خانه آورده و همگی در کنار هم بر سر سفره هفت سین بنشینند.

از جمله وثیقه های سنگینی که می توان به آنها اشاره کرد قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی احمد زید آبادی، عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران و دبیرکل سازمان ادوار تحکیم وحدت است که با وجود تامین آن هنوز احمدزیدآبادی مرخص نشده است.

یک میلیارد تومان وثیقه هم برای فیض الله عرب سرخی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی صادر شد که خانواده اش اعلام کردند توان پرداخت ندارند.

از سوی دیگر وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی بهزاد نبوی، عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تنها ده روز او را از زندان مرخص کرد.

تعدادی هم توانستند وثیقه های تعیین شده ۷۰۰ و یا ۸۰۰ میلیون تومانی را تهیه و برای مدتی به مرخصی بیایند.

از جمله محمد علی ابطحی معاون حقوقی و پارلمانی ریاست جمهوری ایران در دوره محمد خاتمی، عبدالله مومنی سخنگوی سازمان ادوار تحکیم وحدت و محسن صفایی فراهانی عضو مرکزی شورای جبهه مشارکت.

متوسط درآمد یک کارمند اداری در ایران ۵۰۰ هزار تومان در ماه است. برای تامین وثیقه ۵۰۰ میلیونی باید بیش از ۸۰ سال کار کرد. از سوی دیگر حقوق تعدادی از این زندانیان قطع شده و یا اجازه کار از آنها سلب شده است.

در میان مصطفی تاجزاده از همان ابتدا اعلام کرد توان پرداخت وثیقه سنگین ندارد و بدون سپردن وثیقه به مرخصی آمد.

برای بعضی هم هیچ وثیقه ای تعیین نشده و بلاتکلیفی و بی خبری از سرنوشت آنها نگرانی خانواده هایشان را افزایش داده است.

از جمله می توان بهمن احمدی امویی، عیسی سحرخیز ومسعود باستانی که هر سه روزنامه نگار هستند و محسن میردامادی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ششم
که حقوق دانشگاهی اش هم قطع شده اشاره کرد.

در شرایطی که سرپرست خانواده ماه هاست در زندان به سر می برد و منبع درآمد خانواده قطع شده، هزینه هایی چون کارشناسی سند برای وثیقه ها و حتی رفت و آمد به دادگاه وزندان بر دوش خانواده ها سنگینی می کند.

یکی از دادگاه های حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران

فریبرز سروش روزنامه نگار پناهجو در پاریس در این باره به بخش فارسی بی بی سی گفت: "زمانی که زندان بودم وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی برایم صادر شد که تهیه و تامین آن برای من و خانواده ام کار بسیار مشکلی بود. سند خانه پدری ام را معرفی کردند که کارشناس دادگستری بعد از بازرسی از خانه و گرفتن هزینه های کلان بابت کارشناسی اعلام کرد این خانه ارزش این مبلغ را ندارد."

او در ادامه افزود: "بنابراین خانواده ام مجبور شدند سند دیگری هم اضافه کنند. در واقع دو سند خانه را گرو گذاشتند که برای هر کدام مبلغ کارشناسی جداگانه ای پرداخت کردند که بتوانند مرا از زندان آزاد کنند."

کمپین بین المللی حقوق بشر ایران از قوه قضاییه خواست به روند صدور وثیقه های سنگین برای زندانیان سیاسی که به اعتقاد آنها به هیچ عنوان با جرم و در آمد سالانه آنها تناسبی ندارد پایان دهد.

محمد مصطفایی وکیل دادگستری گفت: "اگر مجازاتی به صورت ۵ و یا ده سال برای جرمی در قانون مقرر شده باشد مرجع قضایی در خیلی از مواقع قرارهای وثیقه خیلی سبکی را در نظر می گیرد. این مبلغ می تواند صد میلیون تومان هم باشد."

او افزود: " ولی هیچ کس نمی تواند اگر به قرار صادر شده از سوی مرجع قضایی به عنوان مثال ۵۰ میلیون تومان و یا ۲۰۰ میلیون تومان ایراد بگیرد مگر اینکه تامین با اهمیت جرم و شدت مجازات مغایرت داشته باشد."

در جریان نا آرامی های بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران صدها نفر دستگیر و روانه زندان ها شدند.

خانواده زندانیان سیاسی ماه هاست که در پشت درهای اوین به انتظار آزادی نزدیکانشان هستند.

در بسیاری از روز ها و شبها در ماه های گذشته رهگذران شاهد تجمع خانواده زندانیان مقابل زندان اوین بوده اند. جشن تولد بعضی از زندانیان توسط خانواده هایشان در پشت دیوارهای این زندان گرفته شد.

در این میان تنها خانواده زندانیان سیاسی خواهان آزادی نزدیکانشان نبودند. در اکثر تجمعات اعتراضی بعد از انتخابات، معترضان با شعارهایی چون "زندانی سیاسی آزاد باید گردد" خواهان آزادی زندانیان سیاسی شدند.

برخی معتقدند روند آزادی زندانیان سیاسی در روزهای گذشته حکایت از آن دارد که اکثر آنها می توانند در کنار خانواده هایشان به استقبال بهار و سال نو بروند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.