علت رفع پلمپ اتمی قبل از مراسم تنفیذ احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد
Image caption محمود احمدی نژاد می گوید که ایستادگی دولت او بر سر پرونده هسته ای باعث عقب نشینی غرب شده است

محمود احمدی نژاد با انتقاد از سیاست های هسته ای دولت قبل از خود گفت که بعد از پیروزی در انتخابات سال ۱۳۸۴، از رهبر ایران خواسته است تا قبل از مراسم تنفیذ ریاست جمهوری پلمپ تاسیسات اتمی ایران باز شود.

آقای احمدی نژاد امروز ۲۲ اسفند (۱۳ مارس) با تاکید بر این که "خدمت رهبری گفتیم قبل از تنفیذ ما پلمپ ها را باز کنیم و ایشان نیز موافقت کردند"، از سرگیری غنی سازی اورانیوم در کارخانه یو. سی. اف اصفهان در آخرین روزهای ریاست جمهوری محمد خاتمی را نتیجه پی گیری های خود دانسته است.

این اظهارات در شرایطی منتشر می شود که پیشتر رهبر جمهوری اسلامی ایران، از سرگیری غنی سازی اورانیوم در تاسیسات اصفهان را نتیجه تصمیم خود برای "متوقف کردن روند عقب نشینی" در پرونده هسته ای دانسته بود.

آیت الله خامنه ای در تاریخ ۱۳ دی ۱۳۸۶ در جمع عده ای دانشجویان، با اشاره به درخواست کشورهای غربی مبنی بر توقف غنی سازی اورانیوم در کارخانه‌ یو.سی.اف اصفهان گفت: "من همان وقت هم در جلسه‌ مسئولین - که از تلویزیون پخش شد - گفتم چنانچه [غربی ها] بخواهند به این روند مطالبه‌ پی در پی ادامه بدهند، بنده خودم وارد میدان می شوم؛ همین کار را هم کردم. بنده گفتم که بایستی این روند عقب‌نشینی متوقف شود و تبدیل بشود به روند پیشروی، و اولین قدمش هم باید در همان دولتی انجام بگیرد که این عقب‌نشینی در آن دولت انجام گرفته بود؛ و همین کار هم شد."

می‌گویند ایران قدرت اول منطقه است، اما ما می‌گوییم ایران قدرت اول دنیا است و این یک حقیقت است و آنها هیچ کاری نمی‌توانند بدون ملت ایران انجام دهند محمود احمدی نژاد

ایران قدرت اول دنیاست

به گزارش خبرگزاری فارس، محمود احمدی نژاد در سخنرانی امروز خود در "دومین جشنواره ملی کارآفرینان برتر شاهد و ایثارگر کشور" ، با بیان اینکه "آدم‌ کش‌های حرفه‌ای دنیا بعضی از مراکز جهانی را اشغال کرده اند"، گفت: "این افراد پشت نقاب مراکز بین‌المللی می‌خواهند مانع پیشرفت ایران شوند و البته نمی‌توانند."

رئیس دولت دهم با یادآوری اهمیت "حضور در عرصه‌های بین‌المللی و اثر گذاری تعیین کننده در مناسبات جهانی" اظهار داشت: "این گونه نیست که دیواری دور خود بکشیم و بگوییم با کسی کار نداریم، چرا که اگر هم با کسی کار نداشته باشیم که البته داریم، آنها با ما کار دارند."

آقای احمدی نژاد گفت که باید "مرز تقابل خود با استکبار را هر چه بیشتر به مرزهای فرماندهی دشمن نزدیک کنیم " و افزود: " کسی که بنشیند و دشمن پشت مرزهای او بیاید حتما لباس ذلت را خواهد پوشید. "

رئیس جمهوری ایران اضافه کرد: "اوایل می‌گفتند ایران بازیگر مهم منطقه است. اما ما می‌گفتیم بازیگر نیستیم بلکه قدرت اول منطقه هستیم. بعد که مدتی گذشت گفتند ایران قدرت مهم منطقه ای است. الان نیز می‌گویند ایران قدرت اول منطقه است. اما ما می‌گوییم ایران قدرت اول دنیا است و این یک حقیقت است و آنها هیچ کاری نمی‌توانند بدون ملت ایران انجام دهند." محمود احمدی نژاد به عنوان نمونه ای از نیاز قدرت های جهانی به ایران، به مشکلات ناتو در افغانستان اشاره کرد و گفت: "آنها خودشان نیز می‌دانند، اگر راه نجاتی برای آنها وجود داشته باشد، آن کمک ایران است و آنها بدون کمک ایران در منجلابی فرو خواهند رفت که درس عبرتی بیان همه سلطه گران باشد."

مطالب مرتبط