یحیی کیان تاجبخش به مرخصی آمد

یحیی کیان تاجبخش
Image caption آقای تاجبخش دو سال پیش هم چند ماه را در زندان گذرانده بود

یحیی کیان تاجبخش، پژوهشگر مسائل اجتماعی که از بیش از ۸ ماه پیش در بازداشت است، به مرخصی ۱۵ روزه آمده است.

دادستان تهران اعلام کرد آقای تاجبخش با سپردن وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی به مرخصی آمده تا ایام عید نوروز را در کنار خانواده اش باشد.

آقای تاجبخش که روز ۱۸ تیر بازداشت شد، یکی از کسانی بود که در دادگاه متهمان حوادث بعد از انتخابات محاکمه و در دادگاه بدوی به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. حکم آقای تاجبخش یکی از سنگین ترین حکم هایی بود که در دادگاه های بعد از انتخابات صادر شده بود.

اما حکم آقای تاجبخش در دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال حبس تعزیری کاهش یافت و او در حال حاضر در حال گذراندن دوره محکومیت خود است.

آقای تاجبخش از زمان بازداشت در تیرماه در زندان اوین زندانی بود.

اتهام این پژوهشگر، اقدام علیه امنیت کشور، جاسوسی و ارتباط با عناصر بیگانه علیه نظام، قبول سمت مشاوره بنیاد سوروس در ایران در جهت طراحی براندازی نرم علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، فعالیت تبلیغی علیه نظام و ایجاد شبهه جعل و تقلب در نتیجه انتخابات و سلب اعتماد عمومی نسبت به حاکمیت و مراجع رسمی کشور، اخلال در نظم عمومی و ایجاد ترس و وحشت در جامعه اعلام شده است.

آقای تاجبخش پیش از این در سال ۱۳۸۶ پرونده موسوم به انقلاب مخملی (به همراه رامین جهانبگلو و هاله اسفندیاری) دستگیر شده و بیش از چهار ماه را در زندان گذرانده بود.

مطالب مرتبط