کانون مدافعان حقوق بشر دخالت در 'بی ثبات سازی' در ایران را تکذیب کرد

کانون مدافعان حقوق بشر
Image caption کانون مدافعان حقوق بشر یکی از صد و نود عضو فدراسیون بین المللی جوامع حقوق بشر است

کانون مدافعان حقوق بشر ایران با انتشار بیانیه ای اتهامات نسبت داده شده ازسوی خبرگزاری فارس به این تشکل را تکذیب کرد و از مقامات این کشور خواست امنیت فعالان حقوق بشر را درایران تامین کنند.

در بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر ایران که روز دوشنبه ۲۴ اسفند (۱۵ مارس) منتشر شد، موارد مطرح شده از سوی خبرگزاری فارس اقدامی برای "پرونده سازی علیه فعالان حقوق بشر و نهادهای مدنی" خوانده شده است.

بخشی از گزارش خبرگزاری فارس درباره "نبرد سایبری سپاه پاسداران با گروه های بی ثبات سازی " که یک روز پیشتر منتشر شد، از کانون مدافعان حقوق بشر به عنوان یکی از گروه هایی که "ماموریت بی ثبات سازی در این کشور" را داشته اند نام برده بود.

کانون مدافعان با رد این اتهام اعلام کرده است که در آبان ماه سال ۸۶ که اوج تهدید نظامی علیه ایران بوده است، اعضای آن با شرکت فعال در نشست های بین المللی با هرگونه جنگ علیه کشور ایران مخالفت کرده اند.

کانون مدافعان حقوق بشر، سال ۱۳۸۰ به وسیله خانم شیرین عبادی (برنده جایزه صلح نوبل) و محمد علی دادخواه، محمد سیف زاده ، محمد شریف و عبدالفتاح سلطانی (از وکلای دادگستری در ایران) تشکیل شد.

دفاع رایگان ازمتهمان سیاسی، حمایت از زندانیان عقیدتی و تنظیم و انتشار گزارشی فصلی و سالانه از وضعیت حقوق بشر در ایران از فعالیت های این کانون است.

کانون مدافعان حقوق بشر در بیانیه امروز اعلام کرده است که نهادی مستقل و مدنی است و با هرگونه دریافت کمک مالی از حکومت های داخلی یا خارجی مخالف است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: " همچنین کانون مدافعان مخالف برخورد های سیاسی بخشی از حکومت داخلی و برخی از دولتمردان خارجی با مقوله حقوق بشراست."

کانون مدافعان حقوق بشر ایران پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری درایران با انتشار بیانیه ای خطاب به چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، از آنها خواست راهکارها و تضمین های خود برای جلوگیری از "نقض حقوق شهروندی" را ارائه دهند.

دادگاه اعضای شبکه سازمان یافته جنگ سایبری

همزمان عباس جعفری دولت آبادی ، دادستان تهران از برگزاری جلسه دادگاه افرادی که به عنوان شبکه سازمان یافته جنگ سایبری از آنها نام برده است، در سال آینده خبر داد.

آقای جعفری دولت آبادی درشامگاه یکشنبه ۲۳ اسفن د(۱۴ مارس) در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که عوامل درگیر در این پرونده را سه دسته "خارج نشین" و "داخلی" و "فریب خوردگان" تشکیل می دادند.

او افزود: "عوامل خارجی را از طریق پلیس بین المللی تعقیب می کنیم، افراد اصلی داخل هم که حدود ۳۰ نفر می شدند، دستگیر شده اند.

او افزود افرادی که "نا آگاهانه" ابا این شبکه همکاری می کرد ه اند احضار شد ه اند و پس از تذکر، همه آنها ابراز ندامت کرده اند.

یک روز پیش از انتشار گزارش خبرگزاری فارس، دادسرای عمومی و انقلاب تهران از دستگیری سی نفر خبر داد و آنها را اعضای شبکه "جنگ سایبری آمریکا" نامید.

بر اساس اطلاعیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران، سازمان جاسوسی آمریکا، سیا، در سال ۲۰۰۶ با بودجه ۴۰۰ میلیون دلاری کنگره "نوع جدیدی از جنگ اطلاعاتی موسوم به جنگ سایبری" را علیه ایران راه اندازی کرده است.

در این بیانیه ادعا شده که سازمان مجاهدین خلق با استفاده از کمک های سایبری آمریکا در پوشش "موسوم به فعالان حقوق بشر" با جریانات دانشجویی داخل مرتبط شده و آنها را در عراق و کشورهای دیگر آموزش داده است و کشورهای اروپایی هم "در اقدامی هماهنگ" نام این سازمان را از فهرست گروه های تروریستی خود خارج کرده اند.

مطالب مرتبط