تمهیدات پلیس ایران برای چهارشنبه سوری

مراسم چهارشنبه سوری
Image caption تازه ترین نظر منتشر شده از سوی رهبر ایران درباره چهارشنبه سور ی: "مستلزم ضرر و فساد است و مناسب است که از آن اجتناب شود."

پلیس ایران برای مقابله با آنچه که ناآرامی های احتمالی درمراسم چهارشنبه سوری در این کشور نامیده است تمهیدات انتظامی برقرار کرده است.

به همین منظور پلیس ایران با سپاه پاسداران و نیروهای بسیج این کشور "قرارگاه مشترک" تشکیل دادند.

دراین خبر که روز دوشنبه ۲۴ اسفند (۱۵ مارس) از سوی پایگاه اطلاع رسانی پلیس ایران اعلام شد، آمده است که چهار گردهمایی تخصصی فرماندهان این نیروها درباره مسائل مربوط به شامگاه آخرین سه شنبه سال (۲۵ اسفند،۱۶ مارس) برگزار شده است.

نحوه استقرار نیروها در مناطق مختلف شهر تهران از دیگر موضوعاتی بوده است که دراین گردهمایی ها مطرح شده است.

همچنین سرتیپ حسین ساجدی نیا، فرمانده پلیس تهران از برگزاری "مانور ارتقای امنیت" در تهران و ممانعت از تردد موتورسیکلت ها در این شهر خبر داد.

او از حضور نیروهای پلیس از ساعات اولیه بعد ازظهر سه شنبه در مکان های مختلف تهران خبر داد و گفت که تردد موتورسیکلت ها از ساعت ۱۴ تا ساعت ۲۴ روز سه شنبه ممنوع است.

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران یک روز پیش از چهارشنبه سوری از خانواده ها خواسته تا فرزندان خود را در این شب "کنترل" کنند.

او گفت: "اگر فردی در این جشن رفتار خطرآفرین داشته باشد و یا با ایجاد راه بندان برای مردم مزاحمت ایجاد کند پلیس با شدت با وی برخورد و افرادی را که نمی توانند هیجان های خود را کنترل کنند دستگیر می کند."

پلیس ایران هر ساله با نزدیک شدن به شب چهارشنبه سوری تمهیداتی را برای برقراری آنچه که نظم عمومی می نامید، انجام می داد.

اما امسال، برخی مسئولان امنیتی و انتظامی ایران، نسبت به امکان استفاده مخالفان دولت از مراسم آتشبازی شب چهارشنبه آخر سال برای اقدامات اعتراضی ابراز نگرانی کرده اند.

پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران هم چند روز مانده به چهارشنبه سوری، پاسخ آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، و تعدادی دیگر از روحانیان را به سوالی در مورد مراسم "چهارشنبه سوری" منتشر کرده است که آن را غیر شرعی دانسته اند.

پلیس ایران هم در اطلاعیه ای که روز دوشنبه منتشر شد از برخورد "جدی و قانونی" با کسانی که در روز چهارشنبه سوری، با ایجاد راهبندان، سد معبر، مزاحمت و پرتاب مواد محترقه و آتش زا، نظم و امنیت عمومی شهر را مختل کنند، خبر داد.

این درحالی است که زهرا رهنورد، از مخالفان دولت ایران و همسر میرحسین موسوی درباره برنامه "جنبش سبز" در چهارشنبه سوری پیشتر در مصاحبه ای اعلام کرده بود که: "یاد نداها ، سهراب ها،سیدعلی ها ،اشکان ها و روح الامینی ها و ... را گرامی خواهیم داشت و هیچ گونه تندی و خشونتی نخواهیم ورزید."

او تاکید کرد که اگر هم در این شب خشونتی باشد، ازسوی خود حاکمیت خواهد بود.

پخش ۱۱فیلم و انیمیشن مطرح در چهارشنبه سوری

خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۲۴ اسفند (۱۵ مارس) با انتشار خبری به نقل از ستاد اطلاع رسانی فیلم های نوروزی تلویزیون ایران از پخش ۱۱ فیلم و انیمیشن مطرح روز در شامگاه سه شنبه آخر سال (شب چهارشنبه سوری) خبر داد.

نام انیمیشن "بالا "(up)، که برنده جایزه اسکار امسال بوده است در میان این فیلم ها دیده می شود.

عصریخبندان ۳، نابودگر ۴، شکارچیان ذهن، جان سخت۴، ایندیانا جونز و جمجمه بلورین ، مسابقه از دیگر فیلم هایی است که بنا به این خبر قرار است پخش شود.

پخش این تعداد از فیلم های آمریکایی مطرح روز دنیا در یک روز از اتفاقات بی سابقه خواهد بود.

مطالب مرتبط