بریتانیا خواستار حمایت چین از تشدید تحریم ایران می شود

میلیبند
Image caption هدف میلیبند از سفر به چین بهبود روابط دوجانبه و جلب موافقت چین با تشدید تحریم ایران است

بریتانیا خواستار حمایت چین از تشدید تحریمهای جهانی علیه برنامه هسته ای ایران می شود.

روز دوشنبه، 14 اسفند (15 مارس)، دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، که برای دیداری سه روزه به چین سفر کرده، برای ملاقات با مقامات چینی عازم پایتخت آن کشور شد و هدف از این سفر را تلاش برای بهبود روابط دو جانبه و جلب موافقت چین برای افزایش فشارهای بین المللی بر جمهوری اسلامی برای تغییر در برنامه های اتمی این کشور اعلام کرد.

چین و بریتانیا، همراه با روسیه، آمریکا و فرانسه، عضو دایم شورای امنیت و برخوردار از حق وتو قطعنامه های پیشنهادی در این شورا هستند و در گروه 1+5 نیز عضویت دارند.

آقای میلیبند صبح دوشنبه و پیش از ترک شهر شانگهای به مقصد پکن، پایتخت چین، در یک نشست خبری گفت که بریتانیا و چین علاقمند هستند که حکومت ایران از قطعنامه های مصوب شورای امنیت شامل محدودیت برخی فعالیت های هسته ای این کشور تبعیت کند.

وزیر خارجه بریتانیا، که برای بازدید از یک نمایشگاه تجاری روز گذشته وارد شانگهای شد، در مورد ایران افزود "بریتانیا و چین نه تنها در اینکه ایران باید پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای را رعایت کند اشتراک نظر دارند بلکه می پذیرند که برای حصول اطمینان از این موضوع، استفاده از ترکیبی از فشار و تعامل با ایران ضرورت دارد."

تا کنون شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه هایی، یک رشته تحریم های تجاری و فنی بین المللی را علیه ایران به اجرا گذاشته تا دولت جمهوری اسلامی را وادار کند غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد و برای روشن شدن ابهاماتی که درباره ماهیت برنامه های اتمی این کشور مطرح شده، همکاری گسترده تری با آژانس بین المللی انرژی اتمی از خود نشان دهد.

ایران این قطعنامه ها را خلاف قانون توصیف و آنها را رد کرده و بر غیرنظامی بودن برنامه های اتمی خود و همکاری لازم با آژانس تاکید داشته است.

در هفته های اخیر، اعلام آغاز تولید اورانیوم با خلوص بالاتر در تاسیسات غنی سازی ایران باعث ابراز نگرانی کشورهای گروه 1+5 شده و حتی روسیه، که معمولا از حامیان حکومت جمهوری اسلامی توصیف شده، ناخرسندی خود را از سیاست هسته ای ایران پنهان نکرده است.

مشکلات چین با غرب

در عین حال، اظهارات آقای میلیبند در مورد توافق بریتانیا و چین در مورد نحوه برخورد با برنامه هسته ای ایران در حالی منتشر می شود که دولت چین تا کنون از ابراز حمایت مستقیم از وضع تحریم های بین المللی شدیدتر برای وادار کردن ایران به اجرای قطعنامه های شورای امنیت خودداری ورزیده است.

Image caption روسیه و چین با وجود روابط نزدیک با ایران به قطعنامه های قبلی رای مثبت دادند

مقامات چینی بر ادامه گفتگو برای حل مشکل هسته ای ایران تاکید داشته اند، با اینهمه، منابع غربی خاطرنشان می کنند که دولت چین، که مایل است خود را یک قدرت مسئول در صحنه جهانی مطرح کند، همراه با روسیه و سایر اعضای دایم شورا به قطعنامه های قبلی شورای امنیت در تحریم ایران رای مثبت داده است.

قرار است دیوید میلیبند در طول سفر به چین، با یانگ جیچی، وزیر امور خارجه، و ون جیابائو، نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کند و قبل از ترک پکن در روز چهارشنبه، به ایراد سخنرانی در دانشگاه روابط خارجی چین بپردازد.

سفر آقای میلیبند به چین به عنوان تلاشی برای ترمیم روابط دوجانبه توصیف شده که در ماه های گذشته به دلایل گوناگون دستخوش تحولات منفی بوده است.

در ماه دسامبر سال گذشته، دولت چین با نادیده گرفتن درخواست های دولت بریتانیا، از جمله تقاضای شخصی گوردون براون، نخست وزیر، حکم اعدام اکمل شیخ را به جرم قاچاق مواد مخدر به اجرا گذاشت.

خانواده این تبعه 53 بریتانیایی تاکید داشتند که وی گرفتار مشکلات روانی است و او نیز در دفاعیات خود گفته بود که بسته حاوی مواد مخدر به فرد دیگری تعلق داشته و او بدون اطلاع از محتوای بسته آن را به چین برد.

اعدام اکمل شیخ نخستین مورد از اعدام یک شهروند اروپایی در چین طی شصت سال گذشته بود و نخست وزیر بریتانیا این اقدام را به شدت محکوم کرد.

پیش از آن نیز اظهارات وزیر محیط زیست بریتانیا در معرفی چین به عنوان عامل اصلی ناکامی در تصویب قطعنامه موثرتری از سوی اجلاس جهانی گرمایش زمین در کپنهاگ روابط دو کشور را تیره کرده بود.

در حال حاضر، روابط چین با ایالات متحده نیز بر سر فروش تسلیحات آمریکایی به تایوان چندان گرم نیست و بریتانیا امیدوار است که دولت چین، با توجه به لزوم همکاری با قدرت های غربی در زمینه های مختلف به خصوص برای حل مشکلات اقتصادی، تمایل بیشتری نسبت به بهبود روابط با غرب از خود نشان دهد.

مطالب مرتبط