بررسی روزنامه های صبح تهران، سه شنبه 25 اسفند

تیترهای اول

مردم سالاری در عنوان اصلی خود از "ابهام در میزان تورم ناشی از هدفمند سازی یارانه ها " نوشته است، "سرنوشت قیمت‌ها در سال آینده" تیتر اول دنیای اقتصاد است، پول از زبان محسن رضائی نوشته "نمی‌توان از نواقص قانون یارانه‌ها انتقاد نکرد".

"تشكیل قرارگاه مشترک پلیس، سپاه و بسیج" عنوان اصلی آرمان است همان گزارش با تیتر "هشدار به متخلفان چهارشنبه سوری" در ابتکار آمده است و بهار از "بازنگری طرح گواهینامه ازدواج" خبر داده است.

ابرار در صدر گزارش های خود از زبان وزیر نفت نوشته "قیمت واقعى بنزین ۷۵۰ تومان است"، ایران از قول رییس دولت نوشته "4 برابر شدن گمركی كالای ضروری به زیان مردم است"، "گره واگذاری ها در سال 89 گشوده می شود" تیتر اول جهان صنعت است و جام جم خبر داده که پای سفره هفت سین "پیامی از بهشت" خواهد رسید.

"پیروزی بزرگ و تاریخی برای شیعیان در عراق رقم خورد" از قول محسن حکیم تیتر اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است، "مالکی نخست وزیر عراق می ماند" عنوان اصلی خراسان است و رسالت به عنوان مهم ترین خبر امروز نوشته "شکست حزب سارکوزی در انتخابات منطقه ای فرانسه".

کیهان گزارشی را با تیتر "ده دروغ بزرگ، فتنه گران روی هیتلر را سیاه کردند" در صدر اخبار خود آورده است.

گزیده مقالات

اعتراض به آزادی

کیهان نسبت به آزادی چند تن از زندانیان سیاسی که در چند روزاخیر اتفاق افتاده اعتراض کرده و در سرمقاله خود نوشته این سؤال اذهان عمومی جامعه را آكنده كرده است که چرا مجازات حبس فلان جاسوس شناخته شده از 15 سال به 5 سال كاهش پیدا كرده؟! مگر او همان كسی نیست كه پیش از این در پرونده موسوم به انقلاب مخملی در اعترافاتی كه از تلویزیون پخش شد، صراحتاً به جرمهای خود در این رابطه اعتراف كرد؟ مردم هنوز نم ی دانند كه چرا آن روز باید چنین فردی آزاد شود؟

سوال دیگر سرمقاله این روزنامه چنین است: "مگر همین شخص به جرم اقدام علیه امنیت كشور، جاسوسی در راستای طراحی براندازی نرم نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام و ایجاد شبهه جعل و تقلب در نتیجه انتخابات و همچنین سلب اعتماد عمومی نسبت به حاكمیت و مراجع رسمی كشور بازداشت و محاكمه نشده است؟ اگر اینچنین است- كه هست- پس چرا مجازات تعیین شده برای وی به یك سوم تقلیل می یابد؟! هر چند خیلی هم دور از ذهن نیست كه قبل از اتمام محكومیت، سند آزادی اش را به دست آورد!"

به نظر سرمقاله کیهان شاید در جنگ سخت بتوان گفت كه دشمن پشت دروازه های شهر كمین كرده ولی در جنگ نرم به مدد پیشرفت تكنولوژیهای ارتباطی و اطلاعاتی، دشمن سوار بر امواج رسانه ای خود به خانه های مردم هم سرك می كشد. تفاوت و فاصله میان «كمین» تا «نفوذ» یك هشدار جدی هم برای مردم و هم برای مسئولانی است كه زمام امور فرهنگی و امنیتی كشور را در دست دارند.

چرا رای اشتباه

رسالت به گفته های تازه حسن روحانی اعتراض کرده که گفته بود بیش از 30 سال است که ملت روی پای خود ایستاده است، خودش برای خودش تصمیم می گیرد ولو اینکه یک بار هم اشتباه کند ولی تصمیمش از آن خودش است.

نویسنده سرمقاله این روزنامه پرسیده هنوز مرکب رای مردم از سرانگشتان شان پاک نشده است . چرا باید رای مردم را اشتباه بدانیم، معنای رقابت و حضور در انتخابات این است که اگر نامزد مورد نظرمان رای نیاورد رای ملت را که امام میزان می داند تخطئه کرده و اشتباه تلقی کنیم؟

به نوشته رسالت اگر رای مردم به احمدی نژاد اشتباه است ، رای به کسانی که9 ماه است آشوب در کشور راه انداختند و با آمریکا و اروپا علیه ملت وارد جنگ شدند چه ماهیتی دارد؟ اگر رای به احمدی نژاد اشتباه است، رای به کسانی که با آرزوی شکاف بین مردم و نظام - شکاف بین نخبگان - شکاف بین علما و روحانیون در اندیشه براندازی نرم بودند چیست؟

چهارشنبه سوری

مردم سالاری با اشاره به انفجارهای مهیب چهارشنبه های آخر سال نوشته به علت اشاعه این پدیده نامطلوب، در گروه کودکان و نوجوانان پدیده کم شنوایی به طور فزاینده ای در جامعه ما رو به گسترش گذاشته است.

به نوشته این روزنامه امروز مواد آتش زا از فشفشه و سیگارت و ترقه به مواد محترقه بسیار خطرناکی به شکل نارنجک که کم از بمب صوتی و نارنجک جنگی ندارد مبدل شده است و بدین گونه آتش افروزی ها ایجاد رعب و وحشت کرده است که در هر چهارشنبه سوری با حوادث غم انگیز مصدومیت و معلولیت تا ویرانگری و مرگ در شهرها شده شاهدیم و انعکاس ناگوار آن را در رسانه ها پیش رو داریم.

ازدواج آسان

در حالی که همچنان طرح تسهیل ازدواج و صدور گواهی نامه برای آن موضوع مقالات و اظهارنظرهائی در سایت های اینترنتی و درکارتون ها و طنز نوشته هاست روزنامه بهار در تیتر یک خود خبر داده که وزیر کشور با تاکید بر این که در جلسه شورای اجتماعی کشور موضوع ازدواج و مهارت های زندگی جوانان مطرح شد، گفت: "طرح گواهینامه ازدواج برای بازنگری به شورای اجتماعی بازمی گردد".

روزنامه ایران همین خبر را با عنوان ازدواج آسان منعکس کرده و از قول مصطفی محمدنجار وزیر کشور در پایان جلسه شورای اجتماعی کشور نوشته هفت موضوع کارگروه های مختلف در جلسه شورای اجتماعی است که تحکیم خانواده، افزایش مهارت زندگی و ازدواج جوانان از آن جمله است.

دولت به خواسته اش رسید

دولت به خواسته‌اش رسید عنوان سرمقاله جهان صنعت است که در آن آمده بودجه سال 89 کل کشور سرانجام بعد از انتقادها و گمانه‌زنی‌های بسیار در حالی مصوب شد که در سقف بودجه پیشنهادی عملا هیچ تغییری صورت نگرفت و به گفته کارشناسان، چنین لایحه‌ای با چنین حجمی از منابع نه‌تنها جذب نمی‌شود بلکه حتی اگر هم زمینه جذب این منابع فراهم شود باید منتظر تورم بزرگی در سال آینده بود.

این مقاله نوشته صرفنظر از اینکه چه انتقاداتی به حجم لایحه بودجه از سوی کمیسیون تلفیق صورت گرفت، آنچه در نهایت مصوب شد همان لایحه دولت بود. بیراه نیست از همین امروز پیش‌بینی کنیم که با وجود حذف 20 هزار میلیارد تومان از منابع هدفمندکردن یارانه‌ها در بودجه دولت به‌راحتی از حکم قانونی جابه‌جایی تا سقف 20 درصد در اعتبارات، در نهایت همان مبلغ درخواستی را صرف اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها کند.

جهان صنعت نوشته حتی اگر این اجازه مجلس را هم در نظر نگیریم عملکرد بودجه عمرانی امسال نشان می‌دهد که اولین قربانی هدفمندکردن یارانه‌ها بودجه عمرانی است. همین قانون ننوشته است که تهدیدهای نمایندگان پیش از تصویب بودجه، دولتی‌ها را نمی‌ترساند. چه آنکه دولت عادت کرده که نه‌تنها نگران منابع بودجه نباشد بلکه قلک نفت را هم برای کم‌کاری در تولید سرانه به‌کار بگیرد.

اقتصاد زیر زمینی

عباس هشی اقتصاددان در مقاله ای در پول نوشته در چهار دهه اخیر یكی از مشكلات ناشی از گرانی تحمیلی به مردم، آثار افزایش ناشی از سطح عمومی هزینه‌ها در بحث بودجه سالانه بوده است. بدین ترتیب كه هنگام طرح بودجه‌های سالانه، كه قبلا در ماه آذر و دی ماه پیش‌نویس آن اعلام می‌شد، هر آنچه در قالب پیش‌بینی افزایش سطح هزینه‌های عمومی و خدمات دولتی بود، توسط اقتصاد زیرزمینی بر سطح عمومی هزینه‌‌ها در هنگام طرح بودجه سال آتی اثر افزایشی می‌‌گذاشت.

به نوشته این مقاله مردم در ارتباط با افزایش سطح عمومی هزینه خدمات دولتی با دومرحله افزایش هزینه روبه رو می‌شدند. به طور مثال یك بار در دی تا اسفند سال 1387 و دیگری فروردین سال بعد‌، در حالی كه افزایش دستمزد و حقوق صرفا از اول سال بعد به مرحله اجرا درمی‌آمد قیمت‌ها افزایش می‌یافت. به عبارت ساده افزایش درآمد دولت برای مردم دو بار هزینه داشت.

در انتهای این مقاله روزنامه پول آمده بالاترین اثر افزایش را در پایان سال 1387 داشتیم، آن هم به دلیل شروع بحث اصلاح سطح قیمت‌ها و هدفمند كردن یارانه‌ها؛ ضمن اینكه بحث 3درصد مالیات ارزش افزوده نیز توسط اقتصاد زیرزمینی از مهر 1387 بر مردم تحمیل شده بود. آن هم در حالی كه كسبه و اصناف از چنین مالیاتی برای یك سال معاف شدند.

اصلاحات اساسی کجاست

سید محمدصادق الحسینی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته دولت‌های نهم و دهم بیشترین انرژی خود را در حوزه اقتصاد بر لزوم اصلاح نظام یارانه‌ای متمرکز کردند. ‌این تاکید فراوان قاعدتا و بر مبنای آنچه تصمیم‌‌سازان دولتی اعلام داشته‌اند، برای اصلاحات اساسی در اقتصاد ‌ در جهت افزایش رشد اقتصادی و به تبع آن افزایش رفاه مردمان ‌ایران زمین در بلندمدت صورت پذیرفته و ‌این تاکید، صحیح و بجاست.

در ادامه این مقاله آمده اما از‌ این امر نمی‌توان نتیجه گرفت که می‌توان و باید اصلاحات در‌ این بازار را به صورت ضربتی و بدون در نظر گرفتن جوانب و شرایط آن و بی‌توجه به سیاست‌های مکمل و انجام مطالعات جامع و مانع به انجام رسانید؛ چرا که اصلاحات، امری گسسته و قابل جداسازی نیست؛ یعنی نمی‌توان گفت که اصلاحات را در یک بازار انجام می‌دهیم و سپس به سایر بازارها می‌رسیم.

به نظر نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد منطق اقتصادی و تجربه اقتصادی سایر کشورها نشان داده است که آن شکل از اصلاحات اقتصادی جواب می‌دهد و موفق است که اولا به صورت هماهنگ و در تمامی ‌بازارها صورت پذیرد و ثانیا بسته‌های مشخص و تخصصی در جهت خنثی‌سازی و عقیم‌سازی اثرات مختلف آن در اقتصاد کشور طراحی شده باشد و سوما مردم را با خود همراه کرده باشد.

رکود صنایع

پول نوشته سال 88 در حالی به پایان می‌رسد که سایه رکود از صنایع کشور کنار نرفته است. گرچه مسئولان وزارت صنایع و معادن به عنوان متولی اصلی بخش تولیدی کشور، رکود فعالیت‌های تولیدی را انکار کردند و بر‌وضعیت مناسب شرکت‌های صنعتی تاکید داشتند اما با یک نگاه کلی و کنارگذاشتن یک معادله ساده می‌توان به خوبی به اوج رکود تولیدی در کشور پی برد.

به نوشته این روزنامه ورشکستگی ها در زمانی رخ می دهد که مطالبات معوق شرکت‌های صنعتی استمهال می‌شود، 16میلیارد تومان برای واحدهای در معرض ورشکستگی وام در نظر گرفته می‌شود و نرخ بیکاری در بخش صنعت بالاتر از سال گذشته خودنمایی می‌کند.