موسوی: سال آینده سال استقامت بر اهداف جنبش سبز است

میرحسین موسوی
Image caption آقای موسوی در جمع گروهی از اعضای حزب مشارکت صحبت می کرد

میرحسین موسوی در سخنانی که دوشنبه منتشر شد از نیاز به تلاش برای راضی کردن گروه های مختلف مردم به خصوص قشر مذهبی جامعه در مورد اهداف جنبش سبز که به گفته او "آزادی و بهروزی و سعادت و پیشرفت مردم" را می خواهد سخن گفته و سال آینده را سال "استقامت بر اهداف جنبش سبز تا به نتیجه رسیدن"خوانده است.

آقای موسوی که از رهبران مخالفان دولت در ایران محسوب می شود روز دوشنبه 24 اسفند (15 مارس) در دیدار با اعضای شواری مرکزی، دفتر سیاسی و جوان جبهه مشارکت سخن می گفت. این سخنان توسط سایت خبری "نوروز" نزدیک به جبهه مشارکت منتشر شده است.

او در این سخنان نه فقط تلاش کرد به جنبش سبز امید دهد، بلکه بار دیگر و این بار به شکلی پررنگ تر بر این مساله تاکید کرد که جنبش باید برای پیروزی دست به یک مبارزه اجتماعی و وسیع از جمله برای تقویت ارتباط با روحانیون بزند.

آقای موسوی در اظهارات تازه اش تاکید کرد جنبش سبز باید نشان دهد که نه فقط حرکتی سیاسی برای پس گرفتن "رای مردم" بلکه تلاشی برای رساندن کشور به پیشرفت و سعادت است.

آقای موسوی در این سخنان تلاش کرد به برخی از استدلال های نهادها و شخصیت های حکومتی علیه جنبش اعتراضی ایران پاسخ گوید.

او که همواره خود را "عضوی" از جنبش سبز خوانده از طرفدارانش خواست "تعادل" خود را در مقابل اتهام های حکومت از جمله اینکه جنبش به بیگانه ارتباط دارد از دست ندهند.

او گفت: "حقیقت این است که در چند سال اخیر مدام از حربه ارتباط با بیگانه برای انفعال و سرکوب مردم و نیروهای متفکر جامعه استفاده شده و این باید روشن شود."

او جای دیگری گفت: "تصویری از ماهیت جنبش سبز و حرکت مردم ساخته اند که نادرست است و البته می خواهند از این تصویر ساخته شده برای توجیه مراجع و روحانیون و متدینین و ... استفاده کنند و در این تصویر نقشی هم برای احزاب و گروه ها قائلند که اینها را وابسته به خارج نشان دهند."

نهادهای مختلف حکومت ایران از جمله دولت بارها معترضان را به خط گرفتن از کشورهای غربی متهم کرده اند، اما آقای موسوی اینها را "دروغ ها" و "داستان هایی" خواند که حکومت خود به آنها باور کرده است.

آیت الله خامنه ای همواره استدلال کرده است که هیچ کس در داخل کشور نباید کاری کند که سبب خوشحالی به گفته او "دشمنان" از جمله آمریکا شود.

اما آقای موسوی در پاسخی مستقیم به این استدلال گفت که در زمان انقلاب مشروطه هم گروهی می گفتند که این حرکت "باعث خوشحالی انگلیس" شده است و افزود: "ما نباید بر اساس خوشحالی و بدحالی بقیه کارها و برنامه های خود را تنظیم کنیم، ما باید کار خود را بکنیم."

این سخنگوی مخالفان از معترضان خواست ریشه های جنبش سبز که به عقیده او به انقلاب مشروطه بازمی گردد را به همه نشان دهند: "آنچه ما باید انجام دهیم اینکه تلاش کنیم نشان دهیم که این حرکت و جنبش یقینا وابسته به بیگانه نیست، منافاتی با دین ندارد، در راستای زنده کردن قانون اساسی و احیای اسلام رحمانی است. ما باید ریشه های حرکت مردم و جنبش سبز را نشان دهیم و اینکه ریشه این حرکت در انقلاب اسلامی و حتی قبل از آن در جنبش مشروطیت است و این حرکت مخالف با اسلام نیست و برآمده از باورهای دینی مردم و ظلم ستیزی آنهاست."

آقای موسوی که خود را برنده واقعی انتخابات 22 خرداد که در آن محمود احمدی نژاد پیروز میدان اعلام شد می دانست برای چندمین بار تاکید کرد که سواستفاده از بخش هایی از قانون اساسی و بی توجهی به مفاد دیگر آن باعث وارد شدن "لطمه های بزرگی" به این سند می شود.

او گفت: "جلوگیری از برگزاری کنگره یک حزب قانونی قطعا لطمه به این قانون و میثاق است، خراشی بر این میثاق ملی و صورت نظام است و همه اینها باید برای مردم توضیح داده شود."

پیشتر سید صولت مرتضوی، معاون سیاسی وزارت کشور، گفته بود که کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با برگزاری کنگره سالانه جبهه مشارکت مخالفت کرده چون دستگاه قضایی فعالیت‌ این حزب را غیرقانونی دانسته است. اما علی شکوری راد عضو شورای مرکزی این حزب گفت که این حزب تاکنون حکمی را در این زمینه دریافت نکرده است.

'گفتگو با افراد روحانی و مذهبی'

هرچند آقای موسوی قبلا بر لزوم گفتگوی جنبش سبز با گروه های مختلف مردم تاکید کرده، اما این بار بیش از پیش سعی کرد اهمیت این رویکرد را برای به نتیجه رسیدن جنبش به کرسی بنشاند.

او گفت: "در این شرایط همه ما باید از تکیه بر نخبه ها فراتر رویم و به گروه های مرجع دیگر و تاثیرگذار جامعه متوجه شویم، باید به سمت معلمان، کارگران و اقشار مختلف برویم و مسائل را برای آنها توضیح دهیم و اگر فراگیری هرچه بیشتر امواج حق خواهی را می خواهیم باید این ندا به گوش همه اقشار جامعه برسد."

او به طور تلویحی برداشت های احتمالی روحانیون و افراد مذهبی جامعه از جنبش سبز را نقطه ضعف جنبش دانست و خواستار رفع آن شد.

آقای موسوی گفت: ".... باید به گرایش مذهبی مردم توجه تام داشت. ما همه مذهبی هستیم، اما صرف اینکه مذهبی هستیم کافی نیست، تبلیغات پرشدتی که در جامعه به راه انداخته اند برخی ها را دچار تردید کرده است به طوری که گاهی که من با برخی افراد روحانی و مذهبی که به خوبی من را می شناسند صحبت می کنم، گمان می کنند که پشت پرده اتفاقاتی افتاده و ما تغییر کرده ایم، اما وقتی با آنها صحبت می کنم و توضیح می دهم آرام می شوند. ما باید مردم را توجیه کنیم که اینگونه نیست و اینها دروغ و تهمت هایی بیش نیست."

او خواستار تقویت ارتباط جنبش سبز با روحانیون و مراجع شد چرا که این کار می تواند "خنثی کننده افسانه"ای باشد که به نظر او حکومت از جنبش سبز برای این گروه ساخته است.

این چهره اصلاح طلب گفت جنبش باید اهدافش دایر بر "کم شدن فشار اقتصادی، برای ثبات زندگی، برای کاهش طلاق و بسیاری مشکلات دیگر و کاهش آسیب های اجتماعی" را به مردم نشان دهد.

او افزود: "این را مردم باید حس کنند. نباید حس کنند این جنبش فقط در رای مردم خلاصه شده است و تنها خشم ناشی از پایمال شدن رای شان است. باید ایران پیشرفته و سعادتمند را با اهداف جنبش پیوند دهیم و یکی کنیم و به مردم نشان دهیم."

'سال صبر و استقامت'

میرحسین موسوی که زمانی در دهه 1360 نخست وزیر بود و در انتخابات اخیر پس از دو دهه دوری از سیاست پا به این عرصه گذاشت در سخنان روز دوشنبه خود بارها از "صبر و استقامت" در سال آینده سخن گفت.

به علاوه علیرغم دستگیری های گسترده بسیاری از معترضان و مخالفان و جلوگیری از هرگونه حرکات اعتراضی آنها در خیابان ها، و به خصوص عدم موفقیت جنبش سبز در ربودن راهپیمایی دولتی 22 بهمن، آقای موسوی گفت که در پیروزی نهایی این جنبش تردیدی ندارد.

او گفت "احساس من نسبت به آینده این است که حرکتی که آغاز شده برگشت ناپذیر است" و افزود: "من به آینده بسیار امیدوارم، باید به مردم صبر و امید را منتقل کرد، صبر در معنای ایمانی آن، این جنبش چیزی برای خود نمی خواهد، آزادی و بهروزی و سعادت و پیشرفت مردم را می خواهد و قطعا به آن دست خواهد یافت."

"حرکت بعد از انتخابات و خود انتخابات مردم را به حقوقشان آگاه کرد، باید مردم را به صبر و استقامت دعوت کرد، سال آینده را باید سال صبر و استقامت بدانیم و بنامیم. سال استقامت بر اهداف جنبش سبز تا به نتیجه رسیدن هدف."

این سخنرانی در حالی انجام می شد که نهادهای حاکم بر ایران سعی دارند از بروز هرگونه حرکت و صدای اعتراضی در چهارشنبه سوری امسال که سه شنبه شب برگزار خواهد شد جلوگیری کنند، جشنی که آقای موسوی قبلا آن را جشنواره نور علیه تاریکی خوانده است.

مطالب مرتبط