ایران خواهان برخورد "جدی و مسئولانه" دولت سوئد شد

رامین مهمانپرست
Image caption رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که بی احترامی به اعتقادات دینی به هیچ وجه پذیرفته نیست

ایران انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در برخی نشریات سوئد را محکوم کرد و خواهان برخورد "جدی و مسئولانه" دولت سوئد با این قضیه شد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه ۲۵ اسفند(۱۶ مارس) انتشار دوباره کاریکاتوری از پیامبر اسلام در برخی نشریه های سوئدی را اقدامی "ضد اخلاقی و تحریک آمیز" توصیف کرد.

او اثرات چنین اقداماتی را بسیار خطرناک و جدی توصیف کرد و بر ضرورت احترام به ارزش ها و احساسات دینی پیروان ادیان الهی تاکید کرد.

آقای مهمانپرست نسبت به عواقب آنچه که اهانت و بی حرمتی به مقدسات مذهبی خواند، هشدار داد.

همچنین روز سه شنبه ۲۵ اسفند (۱۶مارس) خبرگزاری های ایران نامه ای را از سوی "هشت گروه بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران" در این زمینه خطاب به منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران منتشر کردند.

این گروه در این نامه از آنچه که سکوت دولت ایران نسبت به موضوع چاپ این کاریکاتورها نامیده شده، انتقاد کردند.

در بخشی از این نامه خطاب به منوچهر متکی آمده است: "شما را چه شده که این چنین لب بر دهان بسته اید و از کوچکترین اعتراضی به این جنایت دریغ می ورزید؟"

"هشت بسیج دانشجویی تهران" دربخش دیگری از این نامه به فرمان آیت الله خمینی، درباره سلمان رشدی اشاره کرده اند و هشدار داده اند که "آرمان ها و اصول انقلاب اسلامی در لابه لای مصلحت اندیشی های سیاسی تان به فراموشی سپرده نشود."

انتشار دوباره کاریکاتور

یک هفته پیش پلیس جمهوری ایرلند اعلام کرد که هفت نفر را در این کشور به اتهام دست داشتن در نقشه قتل کاریکاتوریست سوئدی، لارس ویلکس دستگیر کرده است.

آقای ویلکس، پیشتر در سال ۲۰۰۷ کاریکاتوری از پیامبر اسلام کشیده بود که انتشار آن خشم مسلمانان را برانگیخته بود.

در پی انتشار خبر بازداشت این هفت نفر به اتهام تلاش برای قتل آقای ویلکس، نشریه های سوئدی، کاریکاتور او را ، باردیگر منتشر کردند.

آن زمان یک گروه وابسته به القاعده در عراق اعلام کرد که در صورتی که لارس ویلکس" مثل گوسفند، سر بریده شود" جایزه ۱۰۰ هزار دلاری قتل او ۵۰ درصد افزایش می یابد.

از زمان این تهدید در سال۲۰۰۷، پلیس سوئد تدابیری برای مراقبت از جان آقای ویلکس برقرار کرده است.

مقامات سوئدی در واکنش به اعتراض برخی کشورهای اسلامی از جریحه دار شدن احساسات مسلمانان ابراز تاسف کرد اما گفت که دولت سوئد به دلیل قانون آزادی رسانه ها نمی تواند ازچاپ چنین تصاویری جلوگیری کند.

لارس ویلکس، در واکنش به خبر دستگیری این هفت نفر به خبرگزاری تی تی سوئد گفته است :"راستش را بخواهید من نمی ترسم!"

او گفته است: "من خودم را به شیوه های مختلف آماده کرده ام و یک تبر هم اینجا گذاشته ام تا در صورتی که کسی از پنجره بخواهد بیاید با او برخورد کنم."

مطالب مرتبط