عربستان سعودی: بحران هسته ای ایران نیازمند 'راه حل فوری است'

کلینتون و سعود الفیصل
Image caption سعود الفیصل تحریمهای مورد نظر آمریکا را راه حلی بلند مدت دانسته است

عربستان سعودی خواستار "اقدامات فوری تر" در واکنش به برنامه های هسته ای ایران شده و وزیر خارجه چین از افزایش نگرانی در مورد تحولات اخیر در این زمینه سخن گفته است.

روز سه شنبه، 25 اسفند (16 مارس)، گزارش شد که سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان، در یک نشست خبری مشترک با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در ریاض، پایتخت سعودی، گفت که کشور او به جای تحریم های اقتصادی، "راه حلی فوری تر" را برای بحران ناشی از برنامه هسته ای ایران ترجیح می دهد.

مقامات آمریکایی یکی از هدف های سفر خانم کلینتون به عربستان را جلب حمایت این کشور از وضع تحریم های جدید بین المللی برای وادار کردن ایران به تغییر سیاست اتمی این کشور عنوان کرده بودند.

امیر سعود الفیصل گفته که تحریم به منزله یک راه حل بلند مدت که ممکن است به نتیجه برسد یا نرسد و افزوده "اما ما مساله را در بعد کوتاه مدت تر ملاحظه می کنیم شاید به این دلیل که خود را به منبع خطر نزدیک تر می یابیم، و در نتیجه، ما به جای حل و فصل تدریجی، به یک راه حل فوری نیاز داریم."

وزیر خارجه عربستان سعودی توضیح بیشتری در مورد راه حل مورد نظر این کشور نداد و مشخص نکرد که آیا منظور او اقدامات سختگیرانه تر علیه ایران است یا مسیر دیگری را ترجیح می دهد.

در عین حال، احتمال می رود که چنین راه حلی در مذاکرات خصوصی خانم کلینتون با مقامات سعودی مطرح شده باشد هر چند عربستان سعودی گفته است که با عملیات نظامی برای متوقف کردن برنامه های اتمی ایران مخالف است.

مقامات سعودی گفته اند که تبدیل خاورمیانه به منطقه عاری از سلاح های اتمی باید شامل خلع سلاح هسته ای اسرائیل نیز باشد اما خانم کلینتون خطر دستیابی حکومت ایران به جنگ افزارهای اتمی را به خاطر ماهیت این حکومت مورد تاکید قرار داده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در مورد تسلط فرماندهان سپاه پاسداران بر نهادهای حکومتی ایران هشدار داده و گفته بود که جمهوری اسلامی به سوی دیکتاتوری نظامی پیش می رود و نظامیان حاکم بر این کشور در پی دستیابی به جنگ افزارهای اتمی هستند.

وزیر امور خارجه آمریکا برای ترغیب کشورهای حاشیه خلیج فارس به حمایت از تشدید تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی به منطقه سفر کرده و قبل از عربستان سعودی، در قطر با مقامات آن کشور گفتگوهایی انجام داده است.

قرار است روز سه شنبه احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز به منظور تلاش برای میانجیگری جهت حل و فصل بحران هسته ای جمهوری اسلامی عازم تهران شود.

ترکیه از اعضای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی است و در حالیکه روابطی دوستانه با ایالات متحده دارد، کوشیده است مناسبات نزدیک خود با جمهوری اسلامی را حفظ کند.

نگرانی چین

وضع تحریم های جدید بین المللی علیه ایران مستلزم تصویب قطعنامه جدیدی توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد و تصویب چنین قطعنامه ای مستلزم عدم مخالفت اعضای دایم شورا - آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه - با چنین قطعنامه ای است.

Image caption وزیر خارجه بریتانیا از همسویی همه اعضای شورای امنیت سخن گفته است

در حال حاضر کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه از تصویب قطعنامه جدید حمایت کرده اند و احتمالا روسیه هم که از تصمیم ایران به تولید اورانیوم با خلوص بالاتر ناخرسند است با تشدید تحریم ها موافقت خواهد کرد اما چین، که روابط گسترده اقتصادی با ایران دارد، توافق خود با چنین قطعنامه ای را اعلام نداشته و بر ادامه مذاکره برای حل بحران کنونی تاکید ورزیده است.

ایران و عربستان سعودی صادرکنندگان اصلی نفت خام به چین هستند و برخی منابع خبری گفته بودند یکی از دلایل سفر خانم کلینتون به عربستان درخواست از دولت این کشور برای افزایش فروش نفت خام به چین و تامین نفت خام مورد نیاز این کشور در صورت قطع صادرات نفت ایران بوده است.

وزیر خارجه عربستان سعودی در اشاره ای تلویحی به این موضوع گفته است که "چین به عنوان یک قدرت جهانی، به مسئولیت خود عمل می کند و به توصیه عربستان سعودی در این مورد نیازی ندارد."

هفته گذشته، نشریه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی نوشت که اوایل ماه مارس، وزیر خارجه سعودی به طور محرمانه به چین سفر کرد تا در مورد مساله تحریم ایران و افزایش فروش نفت به این کشور با مقامات چینی مذاکره کند.

این گزارش از سوی مقامات دو کشور تایید نشده اما نشانه اهمیت نقش عربستان سعودی در تصمیم گیری بین المللی برای تشدید تحریم علیه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی است.

در همانحال، چین نسبت به تحولات اخیر در ارتباط با برنامه های اتمی ایران ابراز نگرانی کرده است.

روز سه شنبه، یانگ جیتی، وزیر امور خارجه چین، در یک نشست خبری با اشاره به این تحولات گفت که "چین نسبت به وضعیت کنونی ابراز نگرانی بیشتری می کند" هرچند افزود که این کشور همچنان بر یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای بحران هسته ای ایران تاکید دارد.

روز گذشته دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، برای گفتگو با مقامات دولتی چین به پایتخت این کشور سفر کرد و تلاش برای جلب موافقت مقامات چینی با تصویب قطعنامه جدیدی در شورای امنیت حاوی تحریم های گسترده تر علیه ایران در دستور کار مذاکرات او قرار دارد.

آقای میلیبند پس از ملاقات با مقامات چینی گفته است که تمامی اعضای دایم شورای امنیت در مورد نحوه برخورد با برنامه های هسته ای ایران "همسو" هستند اما مشخصا از موافقت چین با وضع تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی سخن نگفته است.

مطالب مرتبط