ترکیه: برنامه هسته ای ایران "غیر نظامی" است

Image caption آقای اردوغان گفت آقای احمدی نژاد دوست من است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، به بی بی سی گفته است که به باور او ایران هیچ قصدی برای ساخت سلاح هسته ای ندارد.

آقای اردوغان روز سه شنبه، 25 اسفند (16 مارس)، گفت مطمئن است برنامه هسته ای ایران فقط برای مقاصد غیر نظامی است و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران را دوست خود توصیف کرد.

او افزود: "من به آقای احمدی نژاد گفته ام که نمی خواهم در این منطقه سلاح هسته ای وجود داشته باشد."

قرار است امروز احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه جهت تلاش برای میانجیگری جهت حل و فصل بحران هسته ای جمهوری اسلامی عازم تهران شود.

ترکیه از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است و در حالی که روابطی دوستانه با ایالات متحده دارد، کوشیده است مناسبات نزدیک خود با ایران را حفظ کند.

در همین حال، یکی از ژنرال های ارشد آمریکا گفته است اطلاعات جمع آوری شده در باره ایران نشان می دهد که ایران قادر نخواهد بود امسال بمب هسته ای بسازد.

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و آسیای مرکزی گفت به نظر می رسد برنامه ساخت سلاح اتمی ایران با تاخیر مواجه شده است.

بنا به خبرگزاری رویترز او به کمیته ای در سنای آمریکا گفته است: "جای شکر است که برنامه ساخت سلاح هسته ای ایران کمی از مسیر منحرف شده است و فکر نمی کنم که امسال به مرحله تکمیل برسد."

در تحولی دیگر امروز عربستان سعودی خواستار "اقدامات فوری تر" در واکنش به برنامه های هسته ای ایران شده و وزیر خارجه چین از افزایش نگرانی در مورد تحولات اخیر در این زمینه سخن گفته است.

گفته می شود سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان، در یک نشست خبری مشترک با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در ریاض، پایتخت سعودی، گفته است کشور او به جای تحریم های اقتصادی، "راه حلی فوری تر" را برای بحران ناشی از برنامه هسته ای ایران ترجیح می دهد.

"تحریم ها بی فایده است"

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، هفته گذشته گفت تحریم های تازه علیه ایران بی فایده خواهد بود.

آقای اردوغان در جریان سفری به ریاض، پایتخت عربستان گفت تحریم های قبلی شورای امنیت علیه ایران "هرگز نتیجه ای نداد."

ترکیه که روابط خوبی با ایران دارد در مواردی پیشنهاد میانجیگری میان ایران و غرب برای حل مناقشه بر سر برنامه اتمی را داده است.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه - اعضای دائم شورای امنیت - پیش نویس تحریم های تازه ایران را که گفته می شود عمدتا برای "تنبیه" سپاه پاسداران ایران طراحی شده تسلیم چین و روسیه کرده اند.

تاکنون گزارشی از واکنش رسمی این دو عضو دائم شورا به پیش نویس تازه منتشر نشده است. چین اخیرا با تحریم ایران مخالفت کرده اما روسیه می گوید که ممکن است تحریم های تازه را مد نظر قرار دهد.

دیپلمات ها از قبل پیش بینی کرده اند که رای برزیل، ترکیه و لبنان - سه عضو غیردائم شورای امنیت - به پیش نویس تازه ممتنع یا منفی باشد.

علیرغم تحریم های قبلی سازمان ملل، ایران اخیرا بار دیگر برنامه اتمی خود را شتاب بخشیده است اما آمریکا می گوید که یک رشته از تحریم های تازه، عزم جهان را علیه برنامه اتمی ایران نشان خواهند داد و این کشور را وادار به عقب نشینی خواهد کرد.

مطالب مرتبط