سینماگران ایرانی: جعفر پناهی را آزاد کنید

جعفر پناهی، کارگردان سرشناس ایران
Image caption آقای پناهی از جنبش سبز ایران حمایت کرده است

بیش از ۵۰ نفر از هنرمندان سینمایی ایران در نامه ای خواستار آزادی جعفر پناهی، کارگردان سرشناس سینمای ایران، شدند.

به گزارش ایلنا، پنجشنبه ۲۵ اسفند (۱۶ مارس)، این نامه همزمان با مراسم نمایش فیلم داریوش مهرجویی؛ کارنامه ۴۰ ساله برای کارگردانان، بازیگران و هنرمندان سینمای ایران، تهیه و به امضاء بیش از ۵۰ نفر از آنها رسیده است.

هنرمندان امضاء کننده این نامه که خطاب به قوه قضاییه، وزارت ارشاد و وزارت اطلاعات ایران نوشته شده، آورده اند: "پاسخ ساخت فیلم، هرچند بدون مجوز، بازداشت و سلول انفرادی نیست".

سینماگران ایرانی امضاء کننده این نامه، از مسئولان مورد خطاب خود خواسته اند که با توجه به قرار گرفتن در آستانه نوروز موجبات آزادی آقای پناهی و محمد رسول اف (دیگر فیلمساز ایرانی که همزمان با آقای پناهی دستگیر شده است) فراهم شود.

جعفر پناهی، کارگردان سینمای ایران، که با آثاری نظیر بادکنک سفید و آفساید برنده جوایز متعدد بین المللی شده، شامگاه روز ۱۰ اسفند (اول مارس) به همراه جمعی از میهمانان در منزلش دستگیر و از آن هنگام تا کنون به همراه محمد رسول اف، دیگر سینماگر ایرانی، در بازداشت به سر می برد.

آقای پناهی در مرداد ماه سال جاری هم به هنگام حضور در محل دفن شماری از کشته شدگان رویدادهای پس از انتخابات در گورستان بهشت زهرا دستگیر شد و چند ساعت را در بازداشت گذراند.

بهمن ماه گذشته هم گزارش شد که ماموران امنیتی از خروج آقای پناهی از ایران جلوگیری کرده اند.

بازداشت این دو هنرمند تاکنون واکنش های گسترده داخلی و بین المللی بسیاری داشته و چهره های سرشناسی نظیر عباس کیارستمی، کارگردان برجسته ایرانی، کن لوچ، کارگردان مشهور بریتانیایی و شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، به همراه وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن انتقاد از بازداشت آقای پناهی، خواهان آزادی وی شدند.

در میان اسامی ۵۰ هنرمند سینمایی امضاء کننده این نامه چهره های آشنایی همچون رخشان بنی‌اعتماد، اصغر فرهادی، فاطمه معتمدآریا، کامبوزیا پرتوی، کامران شیردل، مهتاب نصیرپور، محمد رحمانیان، مهناز افضلی و حمیرا ریاضی به چشم می خورد.

مطالب مرتبط