مرخصی از زندان برای آذر منصوری، بهزاد نبوی و سعید لیلاز

آذر منصوری (عکس از ایلنا)
Image caption خانم منصوری متهم به "تبلیغ علیه نظام" شده است

آذر منصوری معاون دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی، بهزاد نبوی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و سعید لیلاز روزنامه نگار و اقتصاد دان برای گذراندن یک مرخصی بیست روزه از زندان آزاد شدند.

محمد رضا فقیهی وکیل آذر منصوری روز سه شنبه ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) در گفتگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفت که پس از برگزاری جلسه محاکمه و صدور حکم خانم منصوری، بارها از دادگاه خواسته است تا قرار بازداشت موکلش را به قرار خفیف تری تبدیل کند که سر انجام با مرخصی او موافقت شده است.

آقای فقیهی گفت که با توجه به تودیع وثیقه از سوی خانواده خانم منصوری، او از روز سه شنبه (۱۶ مارس) به مدت بیست روز آزاد شده است.

پیشتر اعلام شده بود که آذر منصوری به اتهام "اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات"، "تبلیغ علیه نظام"، "نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی" به سه سال حبس تعزیری محکوم شده است.

در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری، خانم منصوری در هنگام بازگشت از منزل خواهرش در شهریور ماه گذشته در خیابان بازداشت شد.

Image caption بیش از سه ماه پیش بهزاد نبوی با وثیقه۸۰۰ میلیون تومانی برای ده روز به مرخصی آمد و از زندان راهی بیمارستان شد

همچنین صالح نیکبخت، وکیل بهزاد نبوی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، از مرخصی بیست روزه موکلش برای آنچه که پیگیری معالجاتش خوانده شده، خبر داد.

آقای نیکبخت به بیماری های قلبی، کلیوی و ستون فقرات بهزاد نبوی اشاره کرد و گفت که آقای نبوی برای معالجه خود از زندان به مرخصی آمده است و با پزشکان معالجش هماهنگی کرده تا در این فرصت بهترین راه را برای درمان انتخاب کند.

به گفته آقای نیکبخت برخی پزشکان به آقای نبوی توصیه کرده بودند که بیماری ستون فقرات خود را عمل جراحی کند اما برخی دیگر از پزشکان به او توصیه کرده اند از طریق فیزیوتراپی و هیدروتراپی این بیماری اش را معالجه کند.

بیش از سه ماه پیش آقای نبوی پس از گذراندن بیش از ۱۶۰ روز در بازداشت که بخش عمده آن را در سلول انفرادی بود، با سپردن ۸۰۰ میلیون تومان وثیقه به مرخصی ده روزه آمد.

بهزاد نبوی ۶۷ ساله که در روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شده بود در دادگاه بدوی به ۶ سال حبس محکوم شد اما پس از تجدید نظر حکم آقای نبوی به ۵ سال کاهش پیدا کرد.

آقای نبوی در دوره ششم مجلس شورای اسلامی نماینده تهران شد و از نائب رئیسان این مجلس بود. صلاحیت او برای نامزدی در دوره هفتم مجلس ایران از سوی شورای نگهبان رد شد.

Image caption اقدام علیه امنیت ملی، اخلال در نظم عمومی و نگهداری اسناد طبقه بندی دولتی از اتهامات آقای لیلاز بوده است

همچنین روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران در شامگاه سه شنبه ۲۵ اسفند(۱۶ مارس) از پذیرش وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای سعید لیلاز، روزنامه نگار و اقتصاددان ایرانی خبر داد.

بر اساس این خبر آقای لیلاز که حکم محکومیتش پس از تجدید نظر ۵ سال اعلام شده است تا پانزدهم فروردین سال ۸۹ می تواند در مرخصی به سر ببرد.

آقای لیلاز، که از منتقدان سیاست اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد بود، روز ۲۷ خرداد گذشته ، در جریان موج بازداشت های پس از انتخابات ریاست جمهوری، در خانه مسکونی خود در تهران بازداشت شد.

دادگاه انقلاب تهران سعید لیلاز را در دادگاه بدوی به تحمل ۹سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

مطالب مرتبط