بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 26 اسفند

تیترهای اول

"اعطاي مرخصي ويژه به زندانيان" عنوان اصلی مردم سالاری است و "عیدی تلویزیون به مردم" تیتر اول جامجم است.

خراسان از "اظهارات رییس مجلس درباره هدفمند کردن یارانه ها، تغییرات بودجه و کمیسیون ملی انتخابات" خبر داده، رسالت برای همین گزارش تیتر "اتحاد ملی دستاورد حوادث بعد از انتخابات است" را برگزیده، "برنامه‌ای برای ریاست جمهوری ندارم" از قول علی لاریجانی تیتر آرمان است، فرهیختگان از زبان همین مقام نوشته "پیشنهاد دولت مردم را زیر فشار قرار می داد"، جهان صنعت نوشته "مردم تحمل تورم سنگین را ندارند" و پول "حمایت از قوه قضاییه در برخورد با فساد مالی" را برای عنوان اصلی خود برگزیده است.

کیهان در تیتر بزرگ خود از "بازگشت فاشیسم و نازیسم به دولت های آلمان و ایتالیا" خبر داده است.

"مناظره مكتوب بر سر يارانه‌ها" گزارش اصلی دنیای اقتصاد است، "پایان زمین خواری 1200 هکتاری" عنوان اول جوان، ایران خبر از "جزئيات كاهش سود وام مسكن مهر" داده و آفتاب یزد از قول محسن رضائی نوشته "بايد به مردم پول‌هاي درآمدي داد نه پول‌هاي تورمي".

گزیده مقالات

اتهام ایرانی بودن

کیهان در سرمقاله خود نوشته خاورميانه در سالي كه روزهاي پاياني آن را مي گذرانيم چهار انتخابات مهم را تجربه كرد، لبنان، ايران، افغانستان و عراق. نتايج اين چهار انتخابات در سرنوشت خاورميانه اثر مهمي دارد بر اين اساس هر طرف سعي دارد از آن تفسيري ارائه دهد كه در نهايت «برنده» ديده شود.

به نوشته این روزنامه در طول سال هاي اخير تبليغات فراواني براي ايراني جلوه دادن نوري مالكي نخست وزير، جلال طالباني رئيس جمهور، محمود المشهداني رئيس سابق مجلس و ائتلاف يكپارچه شيعيان عراق صورت گرفت. در اين ميان آمريكايي ها، بعضي از دولت هاي عربي و بعضي از احزاب ضد اسلامي عراق گمان مي كردند، «ايراني خواندن» اتهامي است كه از يك سو سبب فاصله گرفتن شخصيت هاي عراقي از ايران مي شود و از سوي ديگر سبب ريزش آراء دوستان ايران در عراق مي گردد.

کیهان اظهار عقیده کرده که انتخابات اخير عراق نشان داد كه اين تبليغات نتوانسته مردم عراق را گمراه كند بر اين اساس مي توان گفت كه دولت و مجلس آينده عراق بيش از پيش بر لزوم فعال سازي همه ابعاد رابطه با ايران تاكيد خواهند كرد.

علت مهاجرت نخبگان

مردم سالاری در سرمقاله خود به بررسی علل مهاجرت ها و فرار نخبگان پرداخته و نوشته مهاجرت ايرانيان سابقه ديرينه اي در تاريخ صد سال اخير دارد و نمي توان بروز انقلا ب و حوادث جنگ تحميلي يا حوادث پس از انتخابات را تنها پيدايش آن دانست. واقعيت آنست که جامعه متخصص ايران براي آن که داشته هاي علمي و تکنيکي خود را شکوفا و آن را در اختيار جامعه هدف قرار دهد به آرامش نياز دارد، اما برخي حوادث بستر ساز فرار مغزها در سالهاي اخير شده است.

بر اساس این مقاله آمارهاي رسمي در سه دهه اخير نشان داده است که هرچند درسال هاي دولت اصلا حات روند خارج شدن ايرانيان نخبه فروکش کرده و روند بازگشت متخصصان به کشور روبه فراواني گذاشته است.اما هيچ گاه روند نزولي نداشته است. برجسته شدن قانون گرايي، شنيدن صداي مخالف، نقد پذيري دولت وبازشدن افق هاي جامعه مدني مهمترين عواملي است که جامعه نخبگي ايران به آن روي خوش نشان مي دهد.

در پایان سرمقاله مردم سالاری تاکید شده از سوي عده اي خاص، ايرانيان خارج از کشور و جامعه نخبگان، به عنوان هسته هاي تهديد نگريسته مي شوند اما بخش عمده تحصيل کردگان آگاهانه باور دارند که شيريني خدمت به ميهن اهميت به مراتب بيشتري مي يابد و اگر نگاه تخصصي مديران همچنان کمرنگ شود، چه بسا شاهد پس افتادگي هاي جبران ناپذيري برفرايند توسعه در کشور باشيم.

چهارشنبه سوری و توحید افعالی

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته ‌آئين چهارشنبه‌سوري يادگار ايران باستان و ايران قبل از اسلام است كه با پـريدن از روي آتش وگفتن "زردي من از تو، سرخي تو از من" از آتش به ‌عنوان يك امر مقدس مدد خواسته مي شود. اين امر از نظر اسلام شرک تلقی می شود زيرا يک مسلمان ‌علاوه بر توحيد ذاتی، قـائل بـه توحيد افعالی نيز هـست. ‌توحيد افعالی يعنی اينكه هيچ كاری در عالم صورت نمی گيرد و هيچ حادثه اي رخ نمي دهد مگر آنكه سلسله ‌علل آن به خداوند منتهي شود.

به نوشته این روزنامه به تعبير حكما، هيچ مؤثري در عالم غير از خدا نيست و به عبارت ديگر ‌هيچ چيزي غير از خدا در عالم مؤثر نيست. بنابراين، مدد خواستن از آتش براي سلامتي، نوعي شرك است.‌ برخي مي گويند، اين يك سنت ملي است و سنن ملي را بايد محترم شمرد. پاسخ اين است كه آن دسته از سنن ‌ملي را بايد محترم شمرد که با شرع مغایرت نداشته باشد.

از کدام محل تسهیلات بانکی و وام؟

سرمقاله پول با این جمله ابوعلی سینا آغاز می شود "آن که یک اشتباه مرتکب می‌شود و در توجیه آن هزار دلیل می‌آورد هزار و یک اشتباه مرتکب شده است" و به نقل خبر خوشی که قرار بود برای مسکن اعلام شود می پردازد.

مهرداد خدیر در این مقاله نوشته پیامی که از این خبر مستفاد می‌شود جز تداوم سیاست‌های نامناسب پولی در چند سال اخیر نیست. بانک‌ها خود به بیماری معوقه‌های چند ده‌هزار میلیارد تومانی مبتلایند و چون سهام‌داران بسیاری برای خود دست‌وپا کرده‌اند محکوم به سود دهی‌اند تا این سهام‌داران متضرر نشوند. این خبر از تداوم سیاستی خبر می‌دهد که ‌بانک‌ها را به این روز انداخته است.

سرمقاله پول در نهایت پرسیده آیا این وام‌ را همه بانک‌ها می‌پردازند یا تنها بانک مسکن یا به صورت اختصاصی‌تر، بانک‌ قرض‌الحسنه مهر ایران؟ هر یک از این شقوق باشد با آنچه از جانب مقامات پولی گفته شده منافات دارد. بهبود وضع مسکن تنها در گرو ساخت مسکن نیست. کافی است نقدینگی به جای سرازیر شدن به بازار مسکن که قیمت‌ها را افزایش می‌دهد روانه بازار سرمایه شود که از فشارهای سیستماتیک و غیر سیستماتیک رنج می‌برد.

شوک اقتصادی روانی

دکتر منصور حکیم جوادی در سرمقاله آرمان نوشته آثار روانی شوک اقتصادی بسیار بیشتر از آثار تورم سنواتی است که به هر حال جامعه و اقتصاد با آن خو کرده بود. در این حال دیگر صحبت از التهاب نخواهد بود. زیرا همانطور که مسئولان نیز گفته اند، صحبت از یک جراحی بزرگ است. حال آن که مردم تا چه حد آماده پذیرش شوک ناشی از طرح هدفمند کردن یارانه‌ها باشند، و چه عدد و رقم تورمی را پیش بینی کنند

به نوشته این مقاله در تاثیرات منفی روانی برجامعه نقش عمده‌ای دارد. با طرح تحول اقتصادی و همچنین طرح هدفمند کردن یارانه‌ها سعی برآن است که با یک شوک اقتصادی قیمت حامل‌های انرژی به قیمت واقعی وجهانی آن نزدیک شود از این رو مردم باید بدانند که نسبت به کالاهای اساسی با چه قیمت‌های جدیدی روبرو خواهند شد.

در پایان سرمقاله آرمان آمده علاوه براین نباید از یاد ببریم که مدیریت بحران ناشی از شوک مشکل خواهد بود. اقتصاد ایران در 30سال اخیر به رشد تورم عادت کرده است،در واقع بیمار ما به تب آلود بودن خو کرده است. آثار روانی این تورم را می‌توان در روابط اجتماعی و زندگی روانی توام با ناراحتی مردم به خوبی لمس کرد.

دستمزدها دستکاری شد

علی پاکزاد در مقاله ای در آرمان نوشته شورای عالی کار حداقل دستمزد سال 89 را معادل ماهی 303 هزار تومان تعیین کرده است ولی وزیر کار این رقم را 394 هزار تومان اعلام می کند. این خبر شاید در مرحله اول به نظر خوب باشد ولی واقعیت‌های آماری نشان می‌دهد دولتها در همه این سالها به عنوان حمایت از کارگر وکارفرما تنها به فقیر تر شدن کارگر به صورت مستقیم و ریشه کنی تولید به صورتی غیر مستقیم اقدام کرده اند.

به نوشته این مقاله مقایسه شاخص تغییرات دستمزد به قیمت ثابت سال 83 با تغییرات شاخص قیمت ها بر اساس سال پایه 83 نشان می‌دهد آنچه در عمل رخ داده است تنها باعث رشد شکاف درآمد و هزینه بوده است.این مسئله در واقع نشان می‌دهد چرا در این دوره سبد مصرفی خانوارها کوچک شده است.

چرا کاهش رشد اقتصادی

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته رشد 3/2 درصدي يا 7/2 درصدي اقتصاد ايران در سال 1387 و احتمال كاهش آن به كمتر از ارقام يادشده براي سال جاري و پيش‌بيني رشد اندك در سال 1389 را به چه عواملي مي‌توان نسبت داد؟ مي‌توان گفت كه‌ درآمد حاصل از فروش نفت ناگهان سقوط كرده است.

به نوشته این اقتصاد دان مي‌توان يادآور شد كه خشكسالي اتفاق افتاده موجب رشد منفي بخش كشاورزي شده و اين عامل موجب شده است كه رشد اقتصاد ايران به پايين كشيده شود. بهتر است مديران ارشد اقتصادي و سياستمداران براي شهروندان توضيح دهند كه چرا توليد ثروت در ايران ناكافي بوده است.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد در ميان همه دلايل و علل كند شدن رشد اقتصادي ايران، فقدان كارآمدي چيزي است كه نبايد از آن غفلت كرد. واقعيت اين است كه «ناكارآمدي» در ايران به دلايل گوناگون يك عنصر فراموش شده به حساب مي‌آيد كه دولت‌ها به سادگي از كنار آن عبور مي‌كنند و دلايل آن را كالبد شكافي نمي‌كنند.

دست من نیست

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته چند روزی بیشتر به آغاز سال 89 نداریم از این جهت بسیار خوشحالم و آمدن بهار را تبریک می گویم، اما می‌دانم دلم برای سال 88 تنگ می‌شود. سال تلخی بود. چه پر امید شروع شد! چه نقشه و آرزوها داشتم! درست است که به بسیاری از خواسته‌هایم نرسیدم اما پر از شور و امید بود. همین گرمم می‌کرد، طراوتم می‌داد و به جلویم می‌راند.

نویسنده به طعنه افزوده دلم برایش تنگ می‌شود. تا آخر عمرم فراموشش نمی‌کنم. همان امیدواری را برای سال 89 هم دارم. می‌دانم باز به بسیاری از خواسته‌هایم نمی‌رسم اما باید از 88 تجربه بگیرم، مصمم‌تر باشم و بخردانه‌تر عمل کنم.

سرمقاله جهان صنعت در پایان آورده درست است که بسیاری چیزها در اختیار من نیست اما احتمالا در این صورت نتیجه بهتری می‌گیرم. با این امید سالم را شروع می‌کنم چراکه بی‌امید هیچ چیز نویی نیست.