روزنامه شرق دوباره منتشر شد

تصویر صفحه اول روزنامه شرق که محمد خاتمی را در کنار پاپ، رهبر کاتولیک های جهان، نشان می دهد
Image caption روزنامه شرق که با شعار "روزنامه بخش خصوصی" می خواست یکی از اولین نهادهای مطبوعاتی خصوصی در ایران پس از انقلاب باشد، در انجام طرح خود ناکام ماند و خود بخشی از تاریخ "پردرد و رنج" رسانه های ایرانی شد

محمد رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه توقیف شده شرق؛ می گوید که این روزنامه اصلاح طلب پس از بیش از دوسال وقفه، از صبح امروز (چهارشنبه ۲۶ اسفند) دوباره منتشر شده است.

فارس، خبرگزاری حامی دولت، روز چهارشنبه ۲۶ اسفند (۱۷ مارس) به نقل از مدیر مسئول روزنامه شرق گفت که این روزنامه امروز با تیراژ محدود منتشر شده و از سال جدید به صورت گسترده انتشار خواهد یافت.

روزنامه شرق، یکی از پرخواننده ترین روزنامه های اصلاح طلب در دهه ۸۰ محسوب می شود که در مرداد ماه ۱۳۸۶ از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات، به اتهام انتشار مطالب خلاف عفت عمومی، توقیف موقت شده بود.

در آن زمان محمد قوچانی، روزنامه نگار اصلاح طلب، سردبیری شرق را بر عهده داشت و جمعی از روزنامه نگاران برجسته ایرانی در این مطبوعه قلم می زدند که با توقف انتشار آن بسیاری از این روزنامه نگاران جوان از ایران مهاجرت کردند.

آقای رحمانیان، مدیر مسئول شرق، در گفتگوی خود با فارس، درباره ترکیب جدید شورای سردبیری و تحریریه شرق توضیحی ارایه نکرده است.

روزنامه شرق که نخستین شماره آن در دوم شهریور ۱۳۸۲ و با طراحی نام آن توسط "حسن کریم زاده" و خطاطی "محمد احصایی" هنرمند نامدار ایرانی منتشر شد.

این روزنامه در شرایطی کار خود را آغاز کرد که پس از گسترش تردید در "پیروزی" طرح های اصلاح طلبانه محمد خاتمی و در اواخر دوران ریاست جمهوری اش، فضای امیدوارانه چندانی در میان نخبگان ایرانی وجود نداشت.

این روزنامه با گرد هم آوردن روزنامه نگاران جوانی که معدل سنی آنها کمتر از ۳۰ سال بود، پای گروهی از پژوهشگران و صاحب فکران ایرانی را که در "حاشیه" بودند به عرصه عمومی باز کرد.

این گروه جوان، در کنار به نقد کشیدن جریان اصلاح طلبی در ایران به سرعت به یکی از پرتیراژترین روزنامه های خصوصی تاریخ مطبوعات ایران بدل شد.

طرح انتشار دور نخست روزنامه شرق، پس از آن شکل گرفت که در جریان انتخابات دوم شورای شهر و روستا در ایران، آبادگران (به عنوان هسته اولیه اصولگرایی) که یک جریان سیاسی نوظهور در ایران بود، در تهران به پیروزی رسید و متعاقب آن محمود احمدی نژاد را به عنوان شهردار تهران برگزید.

حضور آقای احمدی نژاد در شهرداری تهران که مدیر روزنامه پرتیراژ همشهری هم محسوب می شد، باعث شد تا به مدیریت محمد عطریانفر در این روزنامه که به بیش از ۱۰ سال می رسید، خاتمه داده شود.

اکنون خبر از رفع توقیف و انتشار این روزنامه در حالی منتشر می شود که محمد قوچانی سردبیر آن پس از حوادث خرداد ۸۸، ماه ها در زندان به سر می برد و همچون محمد عطریانفر مدیر شورای سیاست گذاری اش در دادگاه های دسته جمعی دستگیر شدگان پس از انتخابات، حاضر شد و سخن گفت.

اما احمد زید آبادی، دبیر گروه تاریخ این روزنامه همچنان در حبس است و بسیاری از روزنامه نگاران شرق ۸۶ در گوشه و کنار جهان پراکنده شده اند.

مطالب مرتبط