انتقاد خانواده وبلاگ نویس زندانی در ایران از '۵۰۰ روز بلاتکلیفی'

حسین درخشان
Image caption آخرین نوشته های حسین درخشان حاکی از حمایت او از حکومت جمهوری اسلامی ایران بوده است

مادر حسین درخشان، وبلاگ نویس زندانی در ایران با ارسال شکوائیه ای به صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه این کشور خواهان مشخص شدن وضعیت پسرش شد.

مادر حسین درخشان در این نامه از آنچه که بی توجهی های مکرر دستگاه قضایی ایران عنوان کرده است، شکایت کرده و نوشته است: "دعا می کنم هیچ گاه خانواده ای، حتی خانواده مسئولانی که این قدر در مشخص کردن تکلیف مردم اهمال می کنند و تقصیر دارند، این چنین به بی پناهی ما دچار نشوند."

حامد درخشان، برادر حسین درخشان روز چهارشنبه ۲۶ اسفند (۱۷ مارس) در گفت و گو با بی بی سی فارسی ضمن تایید نامه مادرش، از بلاتکلیفی وضعیت برادرش و اینکه هنوز با گذشت ۵۰۰ روز از بازداشت او، دادگاهی برای بررسی اتهامات وارده به او تشکیل نشده، انتقاد کرد.

او در این باره گفت :"خواسته ما این است که تکلیف روشن شود. اگر که اتهامش مشخص است، اعلام شود و حکم اش صادر شود."

حامد درخشان با اشاره به اینکه برادرش بدون حکم بیش از پانصد روز است که در زندان به سر می برد و مدت طولانی از این روزها را در انفرادی بوده است، این وضعیت را غیرانسانی توصیف کرد.

مادر حسین درخشان در بخش دیگری از نامه اش که به آزادی ها و مرخصی های اخیر زندانیان در ایران اشاره کرده و نوشته است: "همه آنهایی را که عاملان فتنه می خوانید آزاد می کنید، اما حسین درخشان هنوز از نظر شما مستحق آزادی نیست."

او در این نامه به این که پسرش با "پای خودش به ایران بازگشته" و از نظر "دشمنان، حامی نظام و دولت اسلامی" بوده است، اشاره کرده است.

حسین درخشان که ابتدا از منتقدان سرسخت جمهوری اسلامی بود، در نوشته های سال های اخیرش تغییر جهت داده و به حامیان حکومت ایران پیوست.

پیشتر پدر او هم در نامه ای به رئیس قوه قضائیه ایران نوشته بود که انتظار ندارد قوانین جمهوری اسلامی در مورد فرزندش اجرا نشود: "شکایت ما از اعمال قانون نیست، از بلاتکلیفی و بی خبری و کم توجهی به قانون است. متهم حقوقی دارد، خانواده متهم حقوقی دارند. همانطور که حق حاکم جامعه محترم و نظم و قاعده ارزشمند است".

یک سال پیشتر سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرده بود که حسین درخشان در اختیار دادگاه انقلاب است و "مسائل و مواردی در رابطه با ائمه اطهار" از جمله اتهامات اوست.

اواخر فروردین ماه ۱۳۸۸ (آوریل ۲۰۰۹) محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در نامه ای به سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران خواستار رعایت حقوق رکسانا صابری و حسین درخشان شده بود.

خانم صابری که به اتهام جاسوسی محاکمه و محکوم شده بود، چندی بعد آزاد شد و ایران را ترک کرد، اما حسین درخشان هنوز در بازداشت به سر می برد.

مطالب مرتبط