ششمین دادگاه متهمان کهریزک و دادگاه جداگانه پرونده پزشک این بازداشتگاه

رامین پور اندرجانی
Image caption فرمانده نیروی انتظامی ایران: علت فوت رامین پوراندرجانی احتمالا خودکشی بوده است

دستگاه قضایی ایران از برگزاری ششمین دادگاه متهمان پرونده کهریزک و بررسی پرونده مرگ رامین پوراندرزجانی، پزشک وظیفه این بازداشتگاه در دادگاه جداگانه ای خبر داد.

محمد کاظم بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران روز چهارشنبه، ۲۶ اسفند(۱۷ مارس) به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت که پرونده مربوط به مرگ رامین پوراندرزجانی پزشک وظیفه بازداشتگاه کهریزک در دادگاهی جدا از پرونده متهمان کهریزک در حال بررسی است.

آقای بهرامی درباره این دادگاه جداگانه توضیح بیشتری نداد.

اواخر آبان ماه گذشته جسد رامین پوراندرزجانی که مدتی از خدمت سربازی اش را به عنوان پزشک در بازداشتگاه کهریزک گذرانده بود، در خوابگاه محل خدمتش پیدا شد.

درحالیکه عده ای نظریه قتل او را مطرح کردند، فرمانده پلیس ایران علت مرگ او را احتمالا خودکشی اعلام کرد و گفت که وصیتنامه ای در کنار جسد او پیدا شده که درآن به ترس از محکومیت از زندان اشاره شده است.

به گفته سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران آقای پور اندرجانی برای ارایه پاره ای توضیحات در مورد حوادث اخیر به دادسرا احضار شده بوده و آنگونه که در وصیتنامه اش نوشته از نحوه دادرسی گلایه داشته و به پنج سال زندان تهدید شده بوده است.

همچنین روز چهارشنبه ۲۶اسفند(۱۷مارس) روابط عمومی سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران از برگزاری ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان کهریزک خبر داد.

در خبر منتشره از سوی این سازمان از قول محمد مصدق، قاضی این دادگاه آمده است :"برخورد قضایی با متهمان به منزله نادیده گرفتن زحمات و خدمات آنها در طول خدمتشان نیست و قصد دادگاه کشف حقیقت و مجازات مجرمان این پرونده است."

سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران اعلام کرده است که در شش جلسه این دادگاه خانواده های محسن روح الامینی، امیر جوادی فر، محمد کامرانی، سه قربانی بازداشتگاه کهریزک و سایر شاکیان این پرونده شکایت خود را مطرح کرده اند و کیفرخواست صادره علیه دوازده متهم این پرونده خوانده شده است.

بر همین اساس در پنجمین جلسه این دادگاه نماینده پزشکی قانونی نظریه این سازمان را درباره علت مرگ سه قربانی این بازداشتگاه اعلام کرده است.

سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران از ادامه جلسه های این دادگاه در نیمه دوم فروردین ۱۳۸۹ خبر داده است.

Image caption بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران، تابستان گذشته به دستور رهبر ایران و به دلیل غیر استاندارد بودن سرائط آن تعطیل شد

جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان کهریزک درمحل سازمان قضایی نیروهای مسلح درتهران، به ریاست قاضی محمد مصدق و به شکل غیر علنی برگزار شده است.

مرتضی بختیاری روز، وزیر دادگستری ایران در حاشیه آخرین نشست هیات دولت در سال ۸۸، درباره غیر علنی بودن این دادگاه به خبرنگاران گفت که تشخیض علنی و یا غیر علنی بودن با رئیس دادگاه است.

او دراین باره گفت: "قانون در این خصوص اذن را به دادگاه داده است."

نام بازداشتگاه کهریزک نخستین بار در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری و به عنوان یکی از محل های نگهداری و بازجویی از بازداشت شدگان بر سر زبان ها افتاد.

در پی انتشار گزارش ها و خبرهایی مبنی بر بدرفتاری با زندانیان آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۸۸ دستور تعطیلی این بازداشتگاه را به دلیل "غیر استاندارد بودن" شرایط آن صادر کرد.

در اظهارات مقامات قضایی و گزارش مجلس ایران که درباره بازداشتگاه کهریزک تهیه شده بود و بیستم دی ماه سال جاری در صحن علنی مجلس ایران خوانده شد از محسن روح الامینی، امیر جوادی فرد و محمد کامرانی به عنوان سه قربانی این بازداشتگاه نام برده شد.

علت مرگ این افراد، ضرب و جرح در دوران بازداشت اعلام شد.

یک روز پیشتر آیت الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید شیعه، در دیدار با عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: "در مساله کهریزک مقصران را باید محاکمه کرد و کار باید در اسرع وقت یکطرفه شود تا مردم احساس کنند قوه قضائیه با استقلال عمل می‌کند."

.

مطالب مرتبط