انتقاد محمد خاتمی از دستگاه قضایی ایران

محمد خاتمی
Image caption محمد خاتمی، بارها در ماه های گذشته از وقایع پس از انتخابات در ایران انتقاد کرده است

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران از برخورد دستگاه قضایی این کشور انتقاد کرد و وجود یک جریان تند در این کشور را خطرناک توصیف کرد.

آقای خاتمی روز سه شنبه ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) در جمع اعضای شورای مرکزی انجمن های اسلامی استادان دانشگاه های تهران گفت که از قوه قضائیه برخورد با منطق و طبق قانون اساسی و آیین دادرسی را توقع دارد.

او در این باره گفت :"چگونه است که افرادی با اتهاماتی سست به سختی مورد برخورد واقع می شوند ولی جریانات منحرف آزادانه به همه کس و همه چیز؛به مراجع تقلید، به عالمان وارسته، به شخصیت های انقلابی و با سابقه و هرکس که نمی پسندند بدترین اهانت ها و برخورد ها را می کنند ولی کسی کاری به کارشان ندارد؟"

او در بخش دیگر سخنانش از "باز بودن راه ها برای گروهی که با کمال بی باکی مخالفان اندیشه شان را به انواع اتهامات متهم می کنند،" ابراز تاسف کرد.

آقای خاتمی اینکه همه آنچه را که مورد احترام جامعه است به نفع جریان فکری و رفتاری انحرافی مصادره شود و همه جریان های دیگر منکوب و مطرود شوند را امری خطرناک توصیف کرد. محمد خاتمی در ادامه سخنانش گفت که انتظار داشته که در آستانه عید فضای ناسالم حاکم عوض شود و زندانیان آزاد شوند و احزاب و گروه ها بتوانند کارشان را در چارچوب انجام دهند و مسئولیتش را هم بپذیرند.

آقای خاتمی همچنین گفت که جامعه ایران در حال حاضر از لحاظ مدیریتی اقتصادی، روابط خارجی و مسائل امنیتی مشکلات فراوان دارد و "به جای اینکه اندیشه ها آزاد باشد و اینها را نقد کند، با ایجاد مرزبندی های تصنعی و توهمی زمینه گسست و بدبینی را فراهم آورده اند."

محمد خاتمی اوایل بهمن ماه گذشته طور تلویحی از آیت الله خامنه ای رهبر ایران خواسته بود "رهبر همه ایرانیان باشد."

مهدی کروبی، از رهبران معترض در ایران نیز در سخنانی که سه شنبه ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) و در آستانه سال جدید در ایران گفت که عنصر جمهوریت در جمهوری اسلامی "دچار استبداد زدگی شده" و افزوده است که "انتخابات این چنین بی خاصیت شده و فقط اسم و تشریفاتی از آن باقی مانده آنهم با دخالت های متعدد و اعمال نفوذ فراوان از جانب برخی افراد."

میرحسین موسوی هم در سخنانی که یک روز پیشتر منتشر شد از نیاز به تلاش برای راضی کردن گروه های مختلف مردم، به خصوص قشر مذهبی جامعه در مورد اهداف جنبش سبز که به گفته او "آزادی و بهروزی و سعادت و پیشرفت مردم" را می خواهد سخن گفت.

او سال آینده را سال "استقامت بر اهداف جنبش سبز تا به نتیجه رسیدن"خوانده است.

مطالب مرتبط