اوباما: مساله ایران دشوار است اما باید آن را حل کنیم

تاسیسات اتمی ایران
Image caption ایران می گوید حاضر است بخشی از سوخت را همزمان در خاک خود مبادله کند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است که حل مساله مربوط به برنامه اتمی ایران یکی از اولویت های اصلی دولت اوست و یک مقام چینی ایران را ترغیب کرده است پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله سوخت اتمی را بپذیرد.

آقای اوباما در مصاحبه ای که روز چهارشنبه 26 اسفند (17 مارس) از کانال خبری فاکس پخش شد در مورد برنامه اتمی ایران گفت: "یکی از اولویت های اصلی ما این است که اطمینان حاصل کنیم ایران صاحب سلاح اتمی نخواهد شد."

او افزود "برای همین است که من خیلی سخت برای بسیج موفقیت آمیز جامعه بین المللی برای منزوی کردن ایران تلاش کرده ام" و تاکید کرد که "تحریم های شدید" بین المللی علیه ایران را دنبال می کند.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار نظر کرد که ایران به جای تلاش برای حل این مساله، مشغول جلوگیری از خواسته های مردم این کشور است.

او گفت: "اما همانطور که دیده ایم، دولت ایران بیشتر نگران جلوگیری از بیان خواسته های دموکراتیک و حقوق بشری مردم این کشور است تا حل دیپلماتیک مساله (مربوط به پرونده اتمی)."

او تاکید کرد که این "مشکلی دشوار است اما مشکلی است که باید حل کنیم چون اگر ایران به سلاح اتمی دست یابد، به طور بالقوه شاهد رقابت تسلیحات اتمی در سراسر خاورمیانه خواهیم بود."

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری رویتر نماینده چین در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، ایران را ترغیب کرده است که پیشنهاد مبادله سوخت اتمی را برای کاستن از تقاضاها جهت افزایش تحریم ها بپذیرد.

هی یافی نماینده جدید چین در دفتر سازمان ملل در ژنو، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: "ما دائما با ایران در حال صحبت بوده ایم، منظورم گفتگوهای دو جانبه است. ما آنها را ترغیب می کنیم به عنوان قدم اول پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی را دایر بر مبادله سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران بپذیرند."

تکرار پیشنهاد ایران

آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشنهاد کرده است ایران بخش اعظم اورانیوم غنی شده خود با غلظت پایین را برای تبدیل به میله های سوختی مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران به روسیه و فرانسه بفرستد، پیشنهادی که دولت ایران ابتدا به آن تمایل نشان داد اما بعدا در پی مخالفت های داخلی رد کرد.

با این حال ایران پیشنهاد کرده است که بخشی از این اورانیوم را به طور همزمان در خاک خود با سوخت اتمی مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران مبادله کند، طرحی که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بار دیگر در مصاحبه با روزنامه "جوان" تکرار کرد.

آقای صالحی در این مصاحبه که روز چهارشنبه چاپ شد گفت: "ولی الان ما می‌گوییم - و از قبل هم می‌گفتیم - كه حاضریم یكباره همه سوخت را بدهیم ولی به شرطی كه این تبادل سوخت در ایران و به طور همزمان انجام شود. مهم برای ما این است که مبادله در ایران همزمان باشد تا تضمین شود که ما سوخت را دریافت خواهیم کرد.... ما حاضریم 1200 كیلو را بدهیم و معادل آن را كه حدود 120 كیلو سوخت غنی شده 20 درصد است به طور همزمان دریافت كنیم."

این پیشنهاد با مقبولیت طرف های مذاکره با ایران مواجه نشده است.

براساس آخرین گزارش آژانس اتمی سازمان ملل، ایران تاکنون حدود 2065 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین (زیر 5 درصد) تولید کرده است.

آمریکا و متحدان غربی آن در سازمان ملل اخیرا پیش نویس غیررسمی قطعنامه تازه ای را برای اعمال تحریم های بیشتر بر ایران تنظیم کرده اند که تاکنون با موافقت چین روبرو نشده است.

اما هی یافی نماینده چین گفت که هرچند کشورش از تحریم ها استقبال نمی کند اما در صورتی که به نتیجه برسد قدرت ها همه گزینه های موجود دیپلماتیک را امتحان کرده اند، آنها را بررسی خواهد کرد.

او گفت: "پیش از آنکه تدابیر تحریمی اضافه داشته باشیم باید تمامی راه های (دیپلماتیک) ممکن را رفته باشیم."

یانگ جیتی، وزیر امور خارجه چین، روز سه شنبه گفته بود که "چین نسبت به وضعیت کنونی ابراز نگرانی بیشتری می کند".

این اظهارات پس از آن بود که کشورهای غربی از جمله بریتانیا، تلاش کردند حمایت چین از تحریم های تازه علیه ایران را جلب کنند.

لارنس کانون وزیر خارجه کانادا، کشوری که هم اکنون ریاست گروه 8 کشور صنعتی را به عهده دارد، نیز روز چهارشنبه در گفتگو با رویتر از چین خواست فشار بیشتری بر ایران وارد کند.

مطالب مرتبط