بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار اقدام علیه اختلال آفرینی ایران در امواج خارجی

آنتن بشقابی
Image caption ایران ارسال پارازیت بر امواج خارجی را تایید یا تکذیب نمی کند

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه در نامه ای به اتحادیه اروپا خواستار اتخاذ تدابیری برای مهار توانایی ایران در سانسور مخالفان و ایجاد اختلال در امواج ماهواره های خارجی شدند.

همزمان شرکت "یوتل ست" که بسیاری از کانال های عمده خارجی توسط ماهواره های آن در ایران پخش می شود گفت که در 9 ماه گذشته دو شکایت علیه ایران تنظیم کرده است که به ایجاد اختلال در برنامه های بی بی سی فارسی و صدای آمریکا مربوط می شود.

ایران که هرگز به طور رسمی اتهام ارسال پارازیت بر شبکه های خارجی را تایید یا تکذیب نکرده است، بی بی سی و صدای آمریکا را به دخالت در امور داخلی خود و دامن زدن به ناآرامی های سیاسی متهم می کند، اتهامی که این رسانه ها رد کرده اند.

وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان به کاترین اشتون رئیس امور خارجی اتحادیه اروپا نوشتند که ایجاد محدودیت های شدیدتری بر فروش فناوری هایی که ایران می تواند از آنها برای سرکوب و سانسور استفاده کند را لازم می دانند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در این نامه آمده است که اگر ایران امواج ماهواره ای رسانه های خارجی مانند بی بی سی فارسی و دویچه وله را مسدود کند، اتحادیه اروپا باید "تدابیر شدیدی" علیه ایران به کار بندد.

دیوید میلیبند، برنارد کوشنر و گایدو وسترول از وزرای خارجه 27 عضو اتحادیه اروپا درخواست کردند تا در نشست روز دوشنبه آینده خود، ایران را محکوم کرده و خواستار "پایان فوری ارسال پارازیت" بر امواج خارجی شوند.

در نامه این سه وزیر خارجه آمده است: "با توجه به این وضعیت، ما نمی توانیم سکوت کنیم... به نظر ما اینطور می آید که اتحادیه اروپا باید این اقدامات غیرقابل قبول را به شدیدترین لحن ممکن محکوم کند."

ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری که با اعتراضات گسترده همراه بود علاوه بر ایجاد محدودیت گسترده بر رسانه های داخلی اقدام به ارسال پارازیت شدید بر شبکه هایی چون بی بی سی فارسی و صدای آمریکا کرد؛ حرکتی که بریتانیا، فرانسه و آلمان تلاش برای "جلوگیری از حق دسترسی آزادانه مردم ایران به اطلاعات" توصیف کردند.

به نوشته آنها در روز 22 بهمن (11 فوریه) تقریبا 70 ایستگاه تلویزیونی و رادیویی خارجی که توسط کمپانی "یوتل ست" به ایران برنامه پخش می کنند دچار اختلال شدند.

شکایت یوتل ست

از سوی دیگر شرکت فرانسوی "یوتل ست" گفت که تلویزیون های بی بی سی فارسی و صدای آمریکا هدف "عملیات مکرر و عمدی ارسال پارازیت" از سوی ایران هستند، با این حال افزود که پخش برنامه های آنها از ابتدای ماه مارس "بدون اختلال یا ارسال پارازیت" در جریان بوده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، یوتل ست روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت که شکایتی را در ماه مه 2009 علیه ایران تسلیم "آژانس ملی فرکانس های فرانسه" و در ماه فوریه 2010 شکایت دیگری علیه ایران این بار تسلیم "هیات مقررات رادیویی اتحادیه ارتباطات بین المللی" کرده است تا رسیدگی به این موضوع را در نشست 22 تا 26 مارس "در اولویت" قرار دهد.

یوتل ست در بیانیه خود به نامه روز چهارشنبه وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان به اتحادیه اروپا نیز اشاره کرد.

ماهواره "هاتبرد" یوتل ست مسئول پخش برنامه های بی بی سی فارسی، صدای آمریکا و دویچه وله به ایران است. این شرکت گفت که برای ادامه پخش بدون اختلال این امواج "به طور مستمر دست به عملیات فنی" می زند و اینکه گاه از سایر ماهواره هایی که حساسیت کمتری در مقابل پارازیت دارند استفاده کرده است.

ماه گذشته شبکه های بی بی سی، دویچه وله و صدای آمریکا پیامی شدید اللحن دایر بر محکومیت اقدام ایران در ارسال پارازیت بر برنامه هایشان صادر کردند.

مدیران سرویس جهانی بی بی سی، دویچه وله و صدای آمریکا در این مورد نوشتند: "مقام های ایرانی برای پخش آزادانه برنامه هایشان به زبان های انگلیسی و عربی در اطراف جهان از همین خدمات ماهواره ای استفاده می کنند؛ و در همین حال مردم کشور خود را از برنامه هایی که از همین ماهواره ها از بقیه جهان می آید محروم می کنند. ما از پخش خبرهای دقیق و بی طرفانه درباره امور جاری به ایران دست برنخواهیم داشت."

این سه شبکه می گویند که اقدام ایران در ارسال پارازیت، ناقض بند 45 قانون اتحادیه ارتباطات بین المللی است که پخش سیگنال های مزاحم را ممنوع می کند و از جامعه مسئول نظارت بین المللی (بر این قوانین) خواستند موضعی قاطعانه تر در برابر این اختلال های عمدی اتخاذ کند.

مطالب مرتبط