تحریم بین المللی ایران در دستور مذاکرات کلینتون و مقامات روسی است

کلینتون
Image caption زرادخانه های اتمی، بحران خاورمیانه و پرونده هسته ای ایران در دستور مذاکرات کلینتون قرار داد

وزیر امور خارجه آمریکا برای گفتگو با مقامات روسی وارد مسکو شده و انتظار می رود پرونده هسته ای ایران از جمله موضوعات مورد مذاکره باشد.

روز پنجشنه، 27 اسفند (18 مارس)، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، برای مذاکره با مقامات روسی وارد مسکو، پایتخت این کشور شد و منابع رسمی هدف از این سفر را تسریع روند بهبود روابط دوجانبه و دستیابی به توافق در زمینه های مختلف از جمله کاهش زرادخانه های دو طرف و همکاری نزدیک تر برای حل و فصل بحران خاورمیانه و پرونده هسته ای ایران عنوان کرده اند.

قرار است وزیر امور خارجه آمریکا در طول این دیدار دو روزه در جلسه چهارجانبه صلح خاورمیانه - با حضور نمایندگان آمریکا، روسیه، سازمان ملل و اتحادیه اروپا - به منظور بررسی راه های از سر گیری مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان شرکت کند.

این در پی نشست مادرید در سال 2002 تشکیل شد و در حال حاضر، دبیرکل سازمان ملل متحد، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نمایندگان ارشد کشورها و نهادهای عضو آن هستند.

اجلاس گروه چهار در حالی برگزار می شود که اقدام اخیر دولت اسرائیل در صدور مجوز ساخت و ساز شهرک های یهودی در بیت المقدس شرقی روند مذاکرات را به مخاطره انداخته و انتقاد مقامات ارشد آمریکایی را هم به دنبال داشته است.

موضوع دیگری که در مذاکرات خانم کلینتون و مقامرات روسی مطرح می شود تلاش برای دستیابی به توافق در مورد کاهش زرادخانه های اتمی دو کشور است.

از زمان پایان جنگ سرد و امضای معاهده موسوم به "استارت" بین آمریکا و روسیه در سال 1991، دو طرف به کاهش قابل توجهی در زرادخانه های اتمی خود مبادرت کرده اند اما مذاکرات برای ادامه این روند در چارچوب معاهده استارت دستخوش نوساناتی بوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از زمان آغاز زمامداری خود اقداماتی را برای بهبود روابط با روسیه که در دوران ریاست جمهوری جورج بوش به سردی گراییده بود به اجرا گذاشته و کاهش زرادخانه های تسلیحاتی از جمله این اقدامات بوده است.

آقای اوباما و دمیتری مدودف، رئین جمهوری روسیه، پیشتر در مورد لزوم کاهش تعداد کلاهک های هسته ای دو طرف تفاهم کرده اند و مذاکراتی بین نمایندگان دو کشور در جریان بوده است.

با اینهمه، دو طرف هنوز نتوانسته اند در مورد چگونگی به اجرا گذاشتن تفاهم دو جانبه به توافق برسند که دلیل آن اختلاف نظر های متعدد عنوان شده است.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، یکی از دلایل به نتیجه نرسیدن این مذاکرات اصرار روسیه بر مرتبط ساختن کاهش زرادخانه های تسلیحاتی به تعهد ایالات متحده در مورد خودداری از ایجاد تاسیسات دفاع ضد موشکی در اروپای شرقی بوده است.

در عین حال، مقامات روسی وجود موانع جدی بر سر راه دستیابی به توافق در این مذاکرات را رد کرده و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفته است که "نشانه ای از عدم موفقیت در این مذاکرات مشاهده نمی کنم."

تحریم ایران

یکی دیگر از موضوعاتی که در مذاکرات خانم کلینتون و مقامات روسی مطرح می شود دستیابی به موضعی مشترک در مورد اقدامات هسته ای ایران است.

Image caption کلینتون با مدودف نیز ملاقات می کند اما دیداری با پوتین پیش بینی نشده است

آمریکا و روسیه، در کنار چین، بریتانیا و فرانسه، اعضای دایم و دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل هستند و همراه با آلمان، گروه موسوم به 1+5 را تشکیل می دهند که رهبری تلاش جهانی برای حل و فصل بحران هسته ای ایران را برعهده دارد.

در پاییز سال گذشته، آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشنهادی را برای حل مساله هسته ای ایران مطرح کرد که براساس آن، قرار شد جمهوری اسلامی بخش عمده ای از اورانیوم غنی شده خود را برای تبدیل به اورانیوم با خلوص بالاتر، که صرفا در رآکتور تحقیقاتی و پزشکی تهران قابل استفاده بود، به روسیه و سپس فرانسه تحویل دهد.

اگرچه کشورهای گروه 1+5 این پیشنهاد را پذیرفتند، اما جمهوری اسلامی هنوز به آن پاسخ قطعی نداده و مقامات دولتی گاه به گاه شروط متفاوتی را برای قبول این پیشنهاد مطرح و حتی ضرب الاجل هایی را برای قبول این شرایط تعیین کرده اند.

جمهوری اسلامی چند ماه پیش اعلام کرد که با فرآوری ذخیره اورانیوم با خلوص 3.5 درصد، که قابل استفاده در سوخت نیروگاهی است، در نظر دارد اورانیوم 20 درصدی مورد نیاز رآکتور تهران را در داخل کشور تهیه کند.

این تصمیم ابراز ناخرسندی آژانس بین المللی انرژی اتمی و واکنش تند کشورهای غربی را در پی آورد که تولید اورانیوم 20 درصدی بدون فن آوری تبدیل آن به میله های سوخت قابل نصب در رآکتور تهران را اقدامی تردید برانگیز توصیف کردند.

کشورهای غربی هشدار داده اند که جمهوری اسلامی را متهم کرده اند که با تعلل در پاسخ به پیشنهادهای بین المللی برای حل و فصل پرونده هسته ای این کشور از راه مذاکره، در صدد باشد از فرصت پدید آمده برای ادامه غنی سازی و تولید اورانیوم قابل استفاده در ساخت بمب اتمی بهره برداری کند و خواستار تشدید تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی شده اند.

جمهوری اسلامی این اتهام را رد و بر غیرنظامی بودن اهداف برنامه های اتمی خود تاکید کرده، با اینهمه، دولت روسیه، که از حامیان حکومت ایران محسوب می شده نیز اخیرا واکنشی تندتر نسبت به سیاست هسته ای این کشور نشان داده و رئیس جمهوری روسیه وضع تحریم های جدید را منتفی ندانسته است.

انتظار می رود خانم کلینتون در مذاکره با مقامات روسی، در صدد کسب موافقت آنان در مورد چگونگی تحریم های مورد نظر آمریکاییان باشد که قرار است به جای مردم عادی ایران، عمدتا نهادها و مقامات ارشد دولتی و نظامی جمهوری اسلامی را هدف قرار خواهد داد.

اخیرا مقامات آمریکایی با اشاره به تحولات سیاسی اخیر ایران هشدار داده اند که افراطیون و نهادهای نظامی و امنیتی به تدریج بر حکومت جمهوری اسلامی مسلط می شوند و در نتیجه، نمی توان به نیات این کشور اعتماد کرد.

به گفته ناظران، احتمال دارد خانم کلینتون در سفر به روسیه بتواند، در کنار تفاهم در زمینه برخی مسایل مورد اختلاف دو کشور، موافقت روسیه با تشدید تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی را کسب کند و به این ترتیب، امکان وارد کردن فشار بیشتر بر چین، دیگر عضو دایم شورای امنیت را فراهم آورد.

هیلاری کلینتون علاوه بر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه، با رئیس جمهوری روسیه هم دیدار می کند اما ملاقات با ولادیمیر پوتین، نخست وزیر که از او به عنوان فرد قدرتمند تشکیلات حکومتی روسیه یاد می شود، فعلا در برنامه او پیش بینی نشده است.

مطالب مرتبط