میرحسین موسوی سال ۸۹ را سال استقامت نامگذاری کرد

Image caption میرحسین موسوی سال جدید را سال استقامت و پافشاری بر مطالبات جنبش سبز داشنت و از مردم خواست که دامنه جنبش را بیش از پیش گسترش دهند

میرحسین موسوی در یک پیام ویدیویی که به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز منتشر شده است، سال ۸۹ را سال "استقامت و پایداری" برای تحقق مطالبات جنبش سبز وعقب گرد از این خواسته ها را "خیانت به ملت و اسلام و خون شهدا" دانسته است.

این پیام ویدیوی در سایت اینترنتی کلمه، نزدیک به میر حسین موسوی منتشر شده است.

آقای موسوی در پیام خود ضمن تبریک به ایرانیان داخل و خارج از کشور همبستگی و هویت "به هم پیوسته" ملت ایران را نتیجه جنبش سبز دانسته و می افزاید: "دامنه این جنبش آنچنان فرا رفته است که در آن سوی دنیا مردم خود را وابسته به هویت عمیق ایرانی، اسلامی می‌دانند و برای انقلاب وعظمت و پیشرفت کشور زحمت می‌کشند".

میرحسین موسوی با مرور آنچه که در سال ۸۸ اتفاق افتاد "حضور گسترده" مردم در انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران را بی سابقه و نشانه ای از عزم مردم برای "تغییر، دگرگونی و استقلال کشور و حاکمیت عدالت و آزادی" دانست که به گفته او می توانست به "یک جشنواره بزرگ برای ملت" تبدیل شود.

احمد سلامتیان، تحلیلگر سیاسی معتقد است در شرایطی که به طور معمول رهبر جمهوری اسلامی در پیام های نوروزی برای سال جدید نام تعیین می کند، اقدام میرحسین موسوی در انتشار این پیام ویدیویی پیش از رهبر ایران یک نوع خرق عادت به حساب می آید که در واقع مرحله جدیدی از مبارزه رسانه ای بین رهبران جنبش سبز با کل حاکمیت است.

آقای سلامتیان همچنین این شیوه پیام رسانی را نوعی نو آوری در ارتباط رهبران با توده مردم می داند که در جریانی موازی با حاکمیت، پتانسیل انتشار سریع در میان اقشار مختلف جامعه ایران را دارد.

"پاسخ حاکمیت به اعتراضات در شان ملت نبود"

آقای موسوی در مقابل، پاسخ حاکمیت به اعتراضات مردم در مورد نتایج انتخابات ریاست جمهوری را پاسخی دانست که در شان ملت ایران نبود و افزود: "اگر مسئله سیاسی بود باید به شیوه سیاسی حل می‌شد و مردم باید اقناع می‌شدند و به مردم توضیح می‌دادند".

میرحسین موسوی همچنین بار دیگر به خواست مردم قبل و پس از انتخابات اشاره می کند که با تلاش برای سهیم بودن در سرنوشت ملی آغاز شد، اما پس از انتخابات و نحوه برخورد حکومت با اعتراضات مردم، این مطالبات از حد "رای من کجاست" و "تعیین تکلیف انتخابات" به مطالبات دیگری تبدیل شد.

قانون اساسی؛ یک میثاق ملی

در ادامه این پیام نوروزی، میرحسین موسوی بار دیگر بر اهمیت اجرای قانون اساسی به عنوان یک "میثاق ملی" تاکید کرده و می گوید: قانون اساسی یک میثاق ملی است. بدون آن ما وحدت نداریم بلکه هرج و مرج داریم و دورنمای تاریکی داریم. قانون اساسی مجموعه‌ای به هم پیوسته است و باطل کردن یا تضعیف بخشی از آن به مثابه بی‌معنا ساختن آن است".

در ادامه میر حسین موسوی راه حل فایق آمدن به مشکلات موجود در کشور را "بازگشت به قانون اساسی آن هم بدون دخالت دادن سلایق سیاسی" می داند.

مشکلات اقتصادی؛ تهدیدی روز افزون در سال آینده

در بخش دیگری از این پیام ویدیویی که میر حسین موسوی چند روز مانده به عید نوروز در اینترنت منتشر کرده است به موضوع مشکلات اقتصادی به عنوان یکی از مسایل پیش رو در سال جدید به خصوص برای قشر فقیر و متوسط اشاره می کند و می گوید: .دوست می‌داشتم که علی ‌رغم تمام مسائل و مشکلات یک کارآمدی را در نظام اجرایی برای حل مشکلات می‌دیدم ولی آن را نمی‌بینم. پیش‌بینی رشد اقتصادی در سال ۸۹، رشد بسیار کمی است معنای این روند در کنار کاهش سرمایه‌گذاری، به معنای بیکاری و فقر وسیع است و انبوه قشرهای مستضعف و لاغر شدن طبقات میانی که پیش روی ما است".

مشکلات در سیاست خارجی و روابط بین الملل در کنار تحریم های سازمان ملل علیه ایران از دیگر موضوعاتی است که در پیام میرحسین موسوی در مورد آنها ابراز نگرانی شده است.

"دامنه امواج جنبش سبز را گسترش دهید"

در بخشی از این پیام نوروزی آقای موسوی به آینده جنبش سبز اشاره می کند و از مردم می خواهد که دامنه جنبش سبز را به همه "اقشار و قومیت ها و استان ها" گسترش دهند و با ایجاد اشتغال و کمک به مردم در ارتقای وضعیت آنها یاری کنند.

در انتها آقای موسوی در پیام خود خطاب به حاکمیت تاکید می کند که اراده ملی باید متجلی شود زیرا به گفته او "ملت خواسته غیر عادی ندارد" و باید از پشت کردن به این خواسته ها ترسید.

در همین حال سایت اینترنتی کلمه ویدیوی دیگری از زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی و از فعالان سیاسی در ایران منتشر کرده که در آن خانم رهنورد در پیام مشابه ضمن تبریک سال نو، جنبش سبز را جنبشی تحول خواه دانسته که در پی اصلاح امور و تغییر آن به وضعیت مطلوب قدم بر می دارد.

زهرا رهنورد همچنین ضمن ابراز امیدواری برای از بین رفتن "تبعیض" ها در زمینه های مختلف طبقاتی، مادی، فرهنگی و اجتماعی گفته است که امیدوار است در سال جدید تبعیض علیه زنان و حقوق آنها از بین برود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست