به روز شده:  16:47 گرينويچ - پنج شنبه 18 مارس 2010 - 27 اسفند 1388

دیدار احمدی نژاد با تعدادی از مراجع و روحانیان قم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رئیس جمهوری ایران در سفر به قم با چند تن از مراجع و روحانیان سرشناس این شهر، از جمله آیت الله مکارم شیرازی که از منتقدان دولت اوست دیدار و گفت و گو کرده است.

محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه ۲۷ اسفند (۱۸ مارس) با اعضای هیأت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و محمد یزدی، رئیس این جامعه، آیت الله حسین نوری همدانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله جعفر سبحانی و محمدتقی مصباح یزدی دیدار کرد.

اهمیت این دیدارها در این است که آقای احمدی نژاد در سفرهای اخیر خود به قم دیداری با مراجع تقلید نداشت و گفته می شد که آنها به دلیل دلگیری از برخی اقدامات دولت، از پذیرفتن او خودداری کرده اند.

اخیرا حسین صفار هرندی، وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک سخنرانی از مخاطبان خود خواسته بود که دعا کنند ملاقات میان آقای احمدی نژاد و علمای قم تحقق یابد.

در سال های اخیر برخی از اقدامات و سخنان اسفندیار رحیم مشایی که از نزدیک ترین یاران آقای احمدی نژاد است، مورد اعتراض شدید مراجع تقلیدی چون آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله صافی گلپایگانی قرار گرفته بود و خودداری آقای احمدی نژاد از برکنار کردن آقای رحیم مشایی، روابط میان دولت ایران و روحانیت سنتی را مختل کرده بود.

اخیرا هم اصرار دولت بر سپردن سمت وزارت به زنان به رغم مخالفت روحانیان سنتی بر این اختلاف ها دامن زده بود.

محمد یزدی و محمد تقی مصباح یزدی از حامیان اصلی آقای احمدی نژاد محسوب می شوند. آیت الله نوری همدانی هم در ماه های اخیر نزدیک ترین مواضع را به حکومت ایران داشته است. اما آیت الله مکارم شیرازی از منتقدان جدی دولت آقای احمدی نژاد محسوب می شود که در جریان حوادث پس از انتخابات هم کوشیده بود که موضعی معتدل اتخاذ کند.

در خبرهای منتشر شده در مورد سفر آقای احمدی نژاد به قم، اشاره ای به برنامه دیدار با سایر مراجع مورد تأیید حکومت، مانند آیت الله حسین وحید خراسانی، آیت الله موسی شبیری زنجانی یا آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی دیده نمی شود.

دیدار با مراجع و روحانیان منتقد مقیم قم مانند آیت الله یوسف صانعی و آیت الله اسدالله بیات زنجانی هم که معمولا در برنامه دیدارهای رسمی مقامات حکومتی قرار نمی گیرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.