سپاه پاسداران ایران از کشته شدن چند عضو گروه جندالله خبر داد

نورعلی شوشتری
Image caption نورعلی شوشتری، برای شرکت در همایش وحدت عشایر سنی و شیعه به منطقه پیشین سفر کرده بود که در یک عملیات انتحاری کشته شد

سپاه پاسداران ایران از کشته شدن چند تن از اعضای گروه جندالله، از جمله یکی از عاملان اصلی عملیات انتحاری مهرماه گذشته که به کشته شدن تعدادی از فرماندهان سپاه منجر شده بود، خبرداد.

روابط عمومی سپاه پاسداران ایران روز پنجشنبه ۲۷ اسفند (۱۸ مارس) اعلام کرد که نیروهای قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در درگیری با گروهی که به قصد "عملیات خرابکارانه" از مرز پاکستان وارد ایران شده بودند، چند نفر از آنها، از جمله برکت زامرانی، را کشته است.

در اطلاعیه سپاه پاسداران برکت زامرانی از همراهان عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جنبش مقاومت ملی ایران (جندالله) و هدایت کننده عامل حمله انتحاری مهر ماه سال ۸۸ معرفی شده است.

در مهر ماه سال ۸۸، در یک حمله انتحاری در منطقه پیشین استان سیستان و بلوچستان، نورعلی شوشتری، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه و جمعی دیگر از فرماندهان سپاه کشته شدند.

گروه جنبش مقاومت ملی ایران (جندالله) به رهبر عبدالمالک ریگی مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

در پی انفجار انتحاری پیشین، مقامات جمهوری اسلامی به تلاش هایی برای دستگیری رهبران جندالله و از میان بردن این گروه دست زدند.

از جمله این تلاش ها تماس های مکرر با دولت پاکستان و درخواست همکاری از آن کشور بود.

سرانجام وزارت اطلاعات ایران روزسه شنبه، ۴ اسفند (۲۳ فوریه)، اعلام کرد که ماموران این وزارتخانه عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله را بازداشت کرده اند.

سپاه پاسداران ایران از دستگیری دو نفر و به غنیمت گرفتن تعدادی خودرو، وسایل و تجهیزات ارتباطی و انفرادی و چاشنی و فتیله های انفجاری خبر داده است.

مطالب مرتبط