بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 27 اسفندماه

تیترهای اول

"بی دلیل به افراد نسبت جاسوسی و ضد انقلاب ندهیم" از قول آیت الله مکارم شیرازی تیتر یک آفتاب یزد است، "توضیحات رحیمی درباره پرونده اخیر مفاسد اقتصادی" یکی از عناوین برجسته ابتکار است و "ترویج وحدت و همدلی مهمترین نیاز کشور" نقل قول مشترک تعدادی از نمایندگان مجلس تیتر اول مردمسالاری است.

این گفته سید محمد خاتمی که "از آنچه گذشت پند بگیریم" تیتر اول آرمان است، "قوه قضاییه: زندانیان واجد شرایط به مرخصی بروند" یکی از عناوین همشهری است، "مردم به دیکته ما نمره می دهند" عنوان اصلی تهران امروز و برگرفته از گفت و گوی این روزنامه با محمد باقر قالیباف است.

"بازار داغ بیانیه ها درباره آثار تورمی هدفمند کردن یارانه ها" تیتر اول خراسان است، "کشورهای 5 +1 از اشتباه تاریخی خود دست بردارند" به نقل از هاشمی رفسنجانی تیتر اول جمهوری اسلامی است و جام جم در تیتر اولش به نقل از معاون اول محمود احمدی نژاد از "ایجاد یک میلیون و صد هزار شغل در سال آینده" خبر داده است.

"پنتاگون: ایران قدرت اول منطقه است" تیتر اول کیهان است، رسالت در یکی از عناوین برجسته اش خبر داده که در"چهارشنبه آخر سال 870 نفر مصدوم و 50 نفر دستگیر شدند" و ایران تیتر اول خود را به " نوید دولتمردان برای سال خوش و پررونق " اختصاص داده است.

"علایم انبساط در سیاست پولی سال آینده" از عناوین اول دنیای اقتصاد است و پول تیتر اولش را به این گفته رییس اتاق بازرگانی اختصاص داده که "سیاسیون در سال 89 اقتصاد را آزاد بگذارند".

گزیده مقالات

نوروز فرصت پاکشویی تن و روان

ابتکار در آخرین سرمقاله سال 88 خود با اشاره به خصوصیات و آداب نوروزی همچون تطهیر، نظافت، پاکیزگی و آلایش فردی و اجتماعی نوشته" برخي از آداب اجتماعي نیز بعدها برآداب نوروزي اضافه شد و در فرهنگ ايراني نهادينه شد که اين آداب بر بعد معنوي نوروز افزوده است، مجموعه آدابي که به روان شويي معروف هستند."

محمد علی وکیلی در این مقاله نوشته روان آدمي همچون تنش نياز به پاکشويي دارد،حسادت و دروغ دو ويژگي هستند که کم و بيش در بين ما ايرانيان رواج دارد و روح ايراني را مکدر کرده است و اگر بپذيريم که دروغ يعني کتمان و پوشاندن حق است آنگاه معلوم مي شود که دروغ از نظر اخلاقي مساوي با کفراست، کفر يعني پنهان سازي "راست و حق" و شکر يعني آشکارسازي هرچيز "درست".

نویسنده این مقاله در ادامه نوشته در سالي که گذشت اتفاقات زيادي پيرامون هر کدام از ما رخ نمود، تشخيص راه درست و انتخاب مسير صحيح،کار مشکلي شده است.اگر ياد گيريم که زبان شکر بکار بريم و به مقام شکرگذار دست يابيم، نعمت شکر افزون خواهد شد، شکر افزون به تشخيص« درستي و راستي ها» در فضاي غبار آلود و مه گرفته خواهد بود، خود را با صفت شکر نو کنيم،ذهن خود را از انديشه هاي ناپسند پاک نمائيم، انديشه درست را تمرين کنيم و نسبت به همديگر حسن ظن پيدا نمائيم. آنچنانکه گفته شد "شکر" يعني اظهار هر نوع "راستي و درستي"و کفر يعني پنهان کردن " راستي ها " ، همگان بخواهيم که سال جديد را با شکر شروع کنيم و ملت شاکر باشيم.

الزامات قانونگرایی

آرمان در مقاله ای با پرسش هایی نظیر حاکمیت قانون به چه معناست ؟ چرا طی یک قرن تحولات عظیم و مبارزات سیاسی گوناگون وتاکیدات امام (س)از روز اول تشکیل نظام اسلامی پیشرفت چشمگیری دراین راه پیش نیامده است ؟حاکمیت قانون باید منعکس کننده چه موضوعی باشد؛ خواست عموم ، خواست حاکمیت یا هر دو یا موارد دیگر؟ به بحث الزامات قانونگرایی در کشور پرداخته است.

بهمن کشاورز در این مقاله با اشاره به برخی نکات برجسته و مثبت قانون اساسی مانند "حق دفاع مردم" و یا "منع تفتیش عقاید" نوشته" ما در هرچیزی که بخواهیم به نتیجه مطلوب برسیم، به آموزش و شناخت نیاز داریم، معتقدم در اجرای قانون اساسی به ویژه در ارتباط با حقوق مردم نیازمند آموزش حقوق بطور رسمی هستیم . مثلا در برنامه رسمی آموزش و پرورش قرار بگیرد. از دوم ابتدایی و حتی اول ابتدایی در حد فهم بچه‌ها تا آخرین سال دبیرستان قرار بگیرد. بعد هم آموزش عمومی مردم از طریق صدا و سیما و جراید و رسانه‌های گروهی انجام شود."

این حقوق دان و وکیل دادگستری در ادامه این مقاله تاکید کرده" وقتی که مردم از دوران کودکی حقوق خود را بشناسند وآموزش ببینند، شروع به مطالبه می‌کنند. وقتی مردم مطالبه کنند حکومت ناچار است که پاسخگو باشد. حالت عادی آن این است که مثلا یک نماینده که قانون‌شکن است و مردم آگاه به قانون و حقوق هستند، نمی‌تواند امیدوار باشد که در دور بعد هم انتخاب شود. این مسئله خود یک ترمز مردمی و جدی بر اساس همان اصل ۸ قانون اساسی است."

نویسنده این مقاله در آرمان ادامه افزوده" وقتی مطالبه کنیم و نسبت به حقوق خود آگاه باشیم، اگر در ارکان حکومت هم کسی بخواهد خلاف قانون عمل کند و حقوق مردم را نقض کند کسانی پیدا می‌شوند که به او یادآوری کنند که خبری نیست. امروز مردم کسی را بالا بردند و اگر خوب عمل نکرد فردا پایین می‌آورند. اگر چنین دیدگاهی بین مردم باشد ناچار مسئولان و .. هم رعایت می‌کنند ولی چنین دیدگاهی هنوز در بسیاری از مردم ما وجود ندارد."

برکات حوادث پس از انتخابات

کیهان در گزارشی گفته های دبیر شورای نگهبان درباره حوادث پس از انتخابات را برجسته کرده و به نقل از وی نوشته" حوادث پس از انتخابات اگرچه به ظاهر تلخ بود اما برکات و آثار مثبتي در پي داشت."

بنا بر گزارش این روزنامه احمد جنتی در آستانه نوروز در این باره گفته" برخي فتنه گران سعي کردند همه کساني را که در تضعيف قدرت ولي فقيه با آنان هم عقيده هستند را گرد هم جمع کنند و دست به دست هم دهند تا حاکميت ولي فقيه را که اساس نظام اسلامي است، کمرنگ کنند. آنان از طريق تبليغات، فرهنگ سازي تا حرکات تند و خشونت آميز مي خواستند اهداف و نيات شوم خود را پياده کنند اما تقدير الهي اين بود که فتنه گران رسوا شوند و با واکنش محکم اقشار مختلف مردم در راهپيمايي هايي نظير نهم دي و بيست و دوم بهمن ماه سرکوب گردند."

به نوشته این روزنامه دبیر شورای نگهبان همچنین گفته" حوادث پس از انتخابات ماهيت بسياري از افراد را روشن ساخت و موجب شناخت عميق تر و روشن تري نسبت به دشمن شد. نيروهاي انقلابي و با ايمان نيز خون جديدي به رگ هاي نظام جاري کردند و براي حفظ و حراست از نظام، همدل و يکپارچه به حرکت و تفکر درآمدند و بيدارتر شدند و با هوشياري بالاتري به فعاليت ادامه دادند و انشاالله در آينده نيز هوشيار و استوار خواهند بود."

تورم اصلی

تهران امروز در یادداشتی به آمار و ارقام های ارایه شده توسط دولت و مراکز مختلف درباره کاهش نرخ تورم و تاثیر آن برزندگی مردم پرداخته و نوشته" زمانی که مساله تورم و تاثیر آن بر قدرت خرید خانوار مطرح می شود معمولا به اندازه نرخ تورم برای یک درآمد ثابت کاهش در قدرت خرید محسوب می شود. به طور مثال اگر تورم امسال را 15 درصد فرض کنیم یک خانوار باید 15 درصد افزایش درآمد داشته باشد تا بتواند همان سبد کالایی که در ابتدای سال می خرید در انتهای سال نیز بخرد. طبق تحلیل های آماری، به جهت سبد های متفاوت کالایی که افراد در طبقه های درآمدی مختلف مصرف می کنند تاثیر تورم بر قدرت خرید آنها متفاوت است."

محمد کریمی با اشاره به این که نرخ های اعلام شده تورم در سالهای گذشته همواره با "نرخ اصلی تورم" متفاوت بوده نوشته" در محاسبه تورم که معمولا از شاخص بهای کالای مصرفی استفاده می شود بیش از 360 کالا وخدمات وجود دارد اما باید توجه داشت که خانوار های کم درآمد نمی توانند از تمام اقلام موجود در سبد استفاده نمایند پس به نظر می رسد برای بررسی تاثیر تورم بر قدرت خانوارهای کم درآمد که از سطح رفاه پایینی نیز برخوردار هستند باید یک سبد ویژه کالا تعریف کرد که تماماً شامل کالاهای ضروری هستند."

نویسنده این مقاله با تاکید بر ضرورت محاسبه نرخ تورم اصلی از سوی دولت در ادامه افزوده"زمانی که دولت در مورد نرخ تورم اصلی هدف‌گذاری کند درواقع هم اهداف رشد و ثبات اقتصادی و هم اهداف رفاهی را پیگیری می کند و کاهش نرخ تورم اصلی در وضعیت معیشتی تمام خانوارها به خصوص خانوار های فقیر تاثیری مشهود خواهد داشت و این طور نخواهد شد که تورم کاهش بیابد ولی عده ی زیادی این کاهش را احساس نکند."

صدا و سیما دست بردار نیست

جمهوری اسلامی در ستون تازه های آخرین شماره اش در سال جاری با انتقاد از سیاست های صدا و سیما نوشته "برنامه هاي خبري و سياسي صداوسيما گويا قرار نيست در آستانه سال جديد دست از خط كشي هاي مصنوع و ترويج قطب بندي هاي سياسي و اجتماعي بين اقشار مختلف مردم بردارد."

به نوشته جمهوری اسلامی "به نظر مي رسد سياست گذاران صداوسيما هنوز بر اين عقيده اند كه حركت در جهت منافع گروهي عده اي معدود و تامين علايق و منافع كوتاه مدت و بروز آنها جز وظايف اصلي آنها است و از اين رو هنوز در برنامه هاي خود تامين منافع آنها را سرلوحه خود قرار مي دهند و بر اين نكته مهم توجه ندارند كه با عملكرد خود تا كنون چه زيان هايي به اعتماد بخش قابل توجهي از جامعه به خود زده اند و با ادامه اين مسير حتي ممكن است اين عدم اعتماد را به كل نظام هم بكشانند. "

این روزنامه با انتقاد از برخی برنامه های خبری و اتهاماتی که به منتقدان دولت در صدا و سیما نسبت داده می شود تاکید کرده" ضروري است حالا كه به فضل الهي تا حدود زيادي از التهابات سياسي واجتماعي ماه هاي پس از انتخابات فاصله گرفته ايم و به نظر مي رسد فضاي عقلانيت كم كم در حال مستولي شدن بر فضاي احساسي و افراطي كشور است و غبارها تا حدود زيادي فروكش كرده اند رسانه سيما نيز برنامه هاي خود را با توجه به فضاي جديد تنظيم كند و بر اين نكته توجه داشته باشد كه حملات رسانه اي و تخريب منتقدان دولت به اين معنا خواهد بود كه خداي ناكرده مسئولان «به دروغ» مي گويند كه آتش فتنه خاموش شده است ! چرا كه اگر آتش فتنه خاموش باشد ديگر نيازي به زنده كردن مرده و چوب زدن بر نعش آن نيست."