اجلاس چهارجانبه صلح خاورمیانه در مسکو آغاز به کار کرد

از راست به چب: اشتون (بلر پشت سر)، لاوروف، کلینتون، بان کی مون (نیمه پیدا)
Image caption شرکت کنندگان در اجلاس چهارچانبه برای از سرگیری مذاکرات صلح تلاش می کنند

اجلاس چهارجانبه صلح خاورمیانه در مسکو آغاز به کار کرده است.

روز جمعه، 28 اسفند (19 مارس)، اجلاس چهارجانبه صلح خاورمیانه در مسکو با حضور بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، و هیلاری کلینتون و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه، برگزار شد که هدف آن کمک به استقرار صلح در خاورمیانه از طریق ترغیب اسرائیل و فلسطینیان به حل اختلافات خود از راه مذاکره است.

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا و نماینده ویژه اجلاس چهارجانبه نیز در این نشست حضور دارد.

جلسه روز جمعه در حالی برگزار می شود که منطقه خاورمیانه در روزهای اخیر شاهد افزایش تشنج ناشی از اقدامات دولت اسرائیل بوده است.

هفته گذشته و همزمان با سفر معاون رئیس جمهوری آمریکا به منطقه، دولت اسرائیل صدور مجوز ساخت یکهراز و ششصد واحد مسکونی در شهرک های یهودی نشین واقع در بخش شرقی بیت المقدس را، که در جنگ 1967 به اشغال اسرائیل در آمده، اعلام داشت.

این اقدام اسرائیل واکنش تند و ابراز ناخرسندی شدید ایالات متحده را در پی آورد هر چند مقامات دو کشور بعدا برای کاهش تنش موجود تلاش کردند.

با اینهمه، مقامات ارشد تشکیلات خودگردان فلسطینی تاکید کرده اند که در واکنش نسبت به این اقدام از شرکت در مذاکرات صلح خودداری خواهد کرد.

در همانحال، در روزهای اخیر اعلام خبر راه اندازی یک کنیسه بازسازی شده در این بخش از بیت المقدس به تظاهرات پراکنده فلسطینیان و برخورد آنان با نیروهای امنیتی اسرائیل و تشنج بیشتر منجر شده است.

کنیسه هوروا بیش از سیصد سال پیش توسط یهودیان مهاجر و با موافقت دولت عثمانی، که بر بیت المقدس حکومت می کرد، ساخته و چند دهه بعد توسط عثمانی ها تخریب شد.

این محل بار دیگر در اواسط سده نوزدهم بازسازی شد و تا سال 1948، و درگیری بین یهودیان و اعراب مورد استفاده بود.

تلاش برای حل بحران

پس از انضمام بخش شرقی بیت المقدس به خاک اردن در سال 1948 این ساختمان بار دیگر تخریب شد اما از اوایل دهه جاری، اقداماتی برای بازسازی آن صورت گرفت که واکنش چندانی به همراه نداشت اما همزمانی اعلام بازگشایی آن با خبر ساخت و ساز جدید در شهرک های یهودی نشین در این بخش از سرزمین های اشغالی به اعتراضات فلسطینیان منجر شده است.

Image caption اشتون نخستین مقام ارشد اتحادیه اروپا بود که از غزه تحت تسلط حماس دیدن کرد

بارونس اشتون، که سرپرستی سیاست خارجی اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، پیش از سفر به مسکو به منظور بررسی شرایط زندگی در نوار غزه به این بخش از سرزمین های فلسطینی، که در تسلط جنبش حماس قرار دارد، سفر کرد و از آنجا عازم مسکو شد.

پس از خروج یکجانیه شهرک نشینان و نظامیان اسرائیلی از نوار غزه در تابستان سال 2005، اسرائیل، تشکیلات خودگردان فلسطینی و دولت مصر توافق کردند که گذرگاه مرزی رفح، بین غزه و مصر، با حضور ناظران اعزامی اتحادیه اروپا فعالیت کند.

پس از اخراج ماموران تشکیلات خودگردان توسط شبه نظامیان حماس در ژوئن سال 2006، ناظران اتحادیه اروپا محل ماموریت خود را ترک کردند و به همین دلیل، گذرگاه رفح از آن زمان کمابیش مسدود بوده در حالیکه اسرائیل به تلافی گروگانگیری یک نظامی این کشور توسط تندروهای فلسطینی، باریکه غزه را در محاصره اقتصادی قرار داده است.

همزمان با سفر بارونس اشتون به غزه، که امید به بازگشایی مرز رفح را افزایش داده بود، برای نخستین پس از چند ماه، چند فروند موشک دست ساز فلسطینی از داخل غزه به سوی جنوب اسرائیل شلیک شد که تلفاتی را بر جای گذاشت و هواپیماهای اسرائیلی نیز ساعاتی بعد به تلافی این موشک پرانی، هدف هایی را در نوار غزه بمباران کردند.

در همانحال، به نقل از مقامات آمریکایی گزارش شده است که شامگاه گذشته، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در تماس تلفنی با هیلاری کلینتون در مورد رفع کدورت در روابط دوجانبه با او گفتگو کرد.

دفتر نخست وزیر اسرائیل گفته است که آقای نتانیاهو در این گفتگو در مورد اقداماتی که اسرائیل و فلسطینیان می توانند برای "اعتماد سازی" صورت دهند پیشنهادهایی را ارائه داد اما در این مورد جزئیاتی انتشار نیافته است.

در خبری دیگر از منطقه، برخی گزارش ها از امکان سفر جورج میچل، نماینده ویژه ایالات متحده در امور خاورمیانه، احتمالا به زودی عازم این منطقه می شود.

در پی ابراز ناخرسندی مقامات آمریکایی از صدور مجوز ساخت و ساز جدید شهرک های یهودی نشین بیت المقدس شرقی، گفته شد که آقای میچل سفر خود به منطقه و ملاقات با فلسطینیان و دولت اسرائیل را به تعویق انداخته است.

مطالب مرتبط