اجلاس چهارجانبه خواستار توقف ساخت شهرکهای یهودی نشین شد

از راست به چپ: اشتون، بان کی مون، لاوروف، کلینتون، تونی بلر
Image caption اجلاس چهارجانبه خواستار توقف توسعه شهرکهای یهودی نشین شد

اجلاس چهارجانبه صلح خاورمیانه از اسرائیل خواسته است توسعه شهرک های یهودی نشین را متوقف کند.

روز جمعه، 28 اسفند (19 مارس)، شرکت کنندگان در اجلاس چهارجانبه صلح خاورمیانه در مسکو که با حضور بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، و هیلاری کلینتون و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه، و تونی بلر، نماینده ویژه اجلاس چهارجانبه، برگزار شد، از اسرائیل خواستند ساخت و ساز در اراضی اشغالی را متوقف و جدول زمانی مشخصی را برای توافق نهایی با فلسطینیان تعیین کند.

اجلاس روز جمعه با هدف هموار کردن زمینه از سرگیری مذاکرات صلح فلسطینیان و اسرائیل برگزار شد که در خلال هفده ماه گذشته با خودداری دو طرف از گفتگوی مستقیم با یکدیگر، عملا پیشرفتی نداشته است.

این اجلاس تنها چند روز پس از انتشار خبر اقدام دولت اسرائیل در صدور مجوز احداث یکهزار و ششصد واحد مسکونی جدید برای یهودیان در بخش شرقی بیت المقدس برگزار می شود که مقامات تشکیلات خودگردان آن را به شدت محکوم و مقامات آمریکایی از آن انتقاد کرده اند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در پایان اجلاس روز جمعه در مسکو بیانیه نهایی اجلاس را قرائت کرد که در آن آمده است که شرکت کنندگان در این اجلاس از دولت اسرائیل می خواهند تا تمامی فعالیت های مربوط به توسعه شهرک های یهودی نشین را به حالت تعلیق در آورد.

آقای بان افزود که این اجلاس همچنین از اسرائیل می خواهد که از "رشد طبیعی" شهرک های یهودی نشین نیز جلوگیری کند.

شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی در جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1967 برای سکونت شهروندان یهودی اسرائیل ایجاد می شود و منظور از "رشد طبیعی" آنها، ساخت و سازهای جدید برای پاسخگویی به رشد خانوارهای ساکن آنهاست.

اجلاس مسکو همچنین خواستار آن شده است که اسرائیل تمامی شهرک های جدیدی را که توسط مهاجران یهودی از مارس 2001 به بعد در اراضی اشغالی ایجاد شده تخریب کند و از اخراج و یا جابجایی ساکنان فلسطینی بخش شرقی بیت المقدس، که در جنگ 1967 به اشغال در آورده، خودداری ورزد.

حفظ هویت اراضی اشغالی

در بیانیه اجلاس مسکو تاکید شده که طرف های شرکت کننده در اجلاس چهارجانبه "این موضوع را مورد تاکید قرار دادند که هیچیک از دو طرف، اسرائیلی یا فلسطینی، نباید برای تاثیرگذاری بر نتیجه مذاکرات صلح، دست به اقدامات یکجانبه بزند و چنین اقداماتی مورد شناسایی جامعه بین المللی نخواهد بود."

Image caption فلسطینیان با برگزاری تظاهرات به اقدامات اسرائیل واکنش نشان داده اند

اشاره بیانیه به اقدامات احتمالی برای تغییر در ترکیب جمعیتی یا خصوصیات دیگر اراضی اشغالی است با این هدف انضمام بخش هایی از این اراضی با استناد به ترکیب جمعیتی آن است که به خصوص در مورد اقدام به اسکان یهودیان در بیت المقدس شرقی باعث نگرانی شده است.

این بیانیه با محکوم کردن برنامه جدید ایجاد شهرک های یهودی نشین در شرق بیت المقدس، گفته است که جامعه جهانی انضمام این بخش از اراضی اشغالی را به رسمیت نخواهد شناخت و موقعیت این شهر باید صرفا از طریق مذاکره تعیین شود.

در حالیکه فلسطینیان گفته اند که با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نظر دارند بخش شرقی بیت المقدس را به عنوان پایتخت خود برگزینند، دولت اسرائیل تمامی این شهر را پایتخت کشور یهود دانسته است.

بیانیه مسکو در عین حال از فلسطینیان و اسرائیل می خواهد که هرچه زودتر، مذاکرات برای یافتن راه حل نهایی برای اختلافات خود را از سر گیرند و "ظرف بیست و چهار ماه آینده" به راه حل نهایی دست یابند.

دبیرکل سازمان ملل گفت که چنین راه حلی "باید به اشغال سرزمین ها که از سال 1967 آغاز شده خاتمه می دهد و به ایجاد یک کشور فلسطینی مستقل و دموکراتیک و پویا منجر شود که در کنار اسرائیل، در صلح و امنیت زندگی خواهد کرد."

اجلاس مسکو در حالی برگزار شده است که روابط اسرائیل و فلسطینیان، که به خصوص از زمان آغاز زمامداری بنیامین نتانیاهو به وخامت گراییده است، در نتیجه تصمیم اسرائیل به ساخت واحدهای مسکونی جدید در بیت المقدس شرقی تیره تر شده است.

در روزهای اخیر، انتشار خبر راه اندازی یک کنیسه قدیمی در این بخش از بیت المقدس، ظاهرا تحت تاثیر خشم فلسطینیان از ساخت و سازهای جدید، به برگزاری تظاهرات ضد اسرائیلی در سرزمین های فلسطینی و ساکنان بیت المقدس منجر شده است.

فلسطینیان در جریان این تظاهرات به سنگ پرانی به سوی ماموران اسرائیل مبادرت کرده اند و نظامیان اسرائیلی نیز با پرتاب گاز اشک آور به مقابله پرداخته اند.

مطالب مرتبط