جشن نوروز در دنغره تاجیکستان برگزار شد

نوروز در تاجیکستان
Image caption جشن رسمی نوروز امسال در تاجیکستان در شهر دنغره در جنوب تاجیکستان برگزار شد

جشن ملی نوروز امسال با شرکت امامعلی رحمان و قربانقلی بردی محمد اف، روسای جمهور تاجیکستان و ترکمنستان در دنغره، در جنوب تاجیکستان برگزار شد.

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، در پیام شادباش نوروزی‌اش گفت: "امروز ما و شما در مرحله خیلی حسّاس و مرکّب جهانی‌شوی قرار داریم، که انسانیت نسبت به هر وقت دیگر به ارزش های والای فرهنگی، سنّت های زندگیساز معنوی، اخلاق حمیده، مهر و رفاقت، همدلی و همکاری و صلح و آرامی نیاز بیشتر دارد."

وی افزود: "در چنین شرایط نوروز چون منادی صلح و آرامی، پندار و گفتار و کردار نیک و دوستی و همکاری خلق ها ما را باز سوی روزگار بی خشونت، صلح و ثبات و کوشش برای زندگی آرام و آسوده رهنمایی می‌کند."

نوروز امسال در حالی تجلیل می‌شود که به تازگی سازمان ملل متّحد، نوروز را جشنی جهانی خواند و دولت آمریکا نیز آن را جشن ملّی اعلام کرد.

هر ساله نوروز را در سراسر تاجیکستان با برگزاری برنامه‌های جشنی و مراسم سنّتی تجلیل می‌کنند، امّا مراسم رسمی این جشن با حضور امامعلی رحمان، هر سال در یکی از مناطق این کشور برگزار می‌شود.

آقای رحمان در این باره گفت: "ما تصمیم گرفتیم، که امسال جشن عمومی ملّی نوروز را در وادی پهناور دنغره برگزار نماییم، زیرا این وادی سبزپوش یکی از پایگاه های مهمّ ساحه کشاورزی مملکتمان به شمار می‌رود."

او افزود که این ناحیه "از لحاظ امکانیّت های استحصالی خود، می‌تواند به مکان پرورش زراعت و غلّه فراوان تبدیل یافته، در تأمین امنیت آذوقه‌واری، که یکی از هدف های استراتژی حکومت تاجیکستان می‌باشد، سهم ارزنده گذارد."

قربانقلی بردی محمد اف، رئیس جمهور ترکمنستان، در جشن نوروز در دنغره در سخنرانی‌اش همتای تاجیک خود را "دوست و برادر" خواند.

این در حالی است که دولت تاجیکستان در چند سال اخیر برای حلّ مشکل کمبود موادّ سوخت در فصل زمستان در این کشور، چشم به کمک ترکمنستان دوخته و موافقتنامه هایی در باره واردات گاز ترکمنستان به تاجیکستان امضا کرده است.

اجرای مفاد این موافقتنامه‌ها در طول دو سال اخیر چندین بار به دلیل ایجاد موانع از سوی ازبکستان متوقف شده است.

قرار است امامعلی رحمان روز ۲۷ مارس در جشن نوروز با شرکت سه رئیس جمهور تاجیکستان، افغانستان و ایران در شهر شیراز در ایران حضور داشته باشد.

در ایران و افغانستان با فرارسیدن نوروز سال تحویل می‌شود و سال نو آغاز می شود اما تاجیکستان از زمان شوروی سابق سالشماری میلادی را به میراث گرفته است.

برخی از شخصیت های فرهنگی تاجیک در آستانه نوروز به پارلمان و رئیس جمهور این کشور پیشنهاد کرده‌اند که برای ارج گذاشتن به نوروز و فرهنگ نیاکان تقویم رسمی این کشور از میلادی به خورشیدی تغییر داده شود.

مطالب مرتبط