اوباما: رهبران ایران مشت گره کرده نشان داده اند

اوباما
Image caption باراک اوباما سال پیش برای نخستین بار در طول سه دهه به طور مستقیم برای رهبران و مردم ایران پیام نوروزی فرستاد

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در پیامی ویدئویی به مناسبت فرارسیدن نوروز این عید را به مردم ایران تبریک گفت.

آقای اوباما در دومین پیام نوروزی خود گفت پیشنهاد آمریکا برای گفتگوی مستقیم با حکومت ایران همچنان پابرجاست و این دولت ایران بود که طی سال گذشته، منزوی ساختن خود را برگزید.

باراک اوباما با رد ادعای مقامات ایرانی مبنی بر دخالت آمریکا در مسایل داخلی این کشور، این اتهامات را پوچ و بی اساس خواند و گفت تعهد و مسئولیت آمریکا این است که به خاطر حقوقی که برای همه موجودات انسانی باید جهانی باشد، به پا خیزد. او از جمله این حقوق را، حق سخن گفتن آزادانه، حق تجمع بدون ترس، حق برخورداری از عدالت و بیان نظرات دانست.

در پی اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، دولت این کشور به معترضان اجازه تجمع نداد، صدها نفر را بازداشت و روانه زندان ها کرد و روزنامه ها و نشریات وابسته به گروه های منتقد را تعطیل کرد که این اقدامات با انتقادهای جهانی رو به رو شد.

آقای اوباما گفت به رغم اختلاف ایالات متحده با حکومت ایران، آمریکا در پی آینده ای روشن برای مردم این کشور است تا بتوانند به حقوق خود دست پیدا کنند، به طور کامل در اقتصاد جهانی شریک شوند و به غنای جهان از طریق مبادلات فرهنگی و آموزشی کمک کنند.

رئیس جمهور آمریکا گفت ایالات متحده نسبت به آینده امیدوارانه تر برای مردم ایران پایبند است و "کوشش این کشور در جهت حصول اطمینان از این که ایرانیان می توانند به نرم افزار و فن آوری اینترنت که آنها را به برقراری ارتباط با یکدیگر و یا جهان بدون ترس از سانسور قادر می سازد، نمونه ای از این پایبندی است."

رئیس جمهور آمریکا در پیام نوروزی خود گفت رهبران ایران از راه خصومت با آمریکا سعی در ایجاد مشروعیت برای خود داشته اند و دو کشور بر سر بسیاری از مسایل دارای اختلافات جدی هستند. او افزود رهبران ایران در برابر دستی که به سویشان دراز شده، تنها مشت گره کرده خود را نشان داده اند.

اراک اوباما پیام خود را با این کلمات به زبان فارسی خاتمه داد: عید شما مبارک.

آقای اوباما سال گذشته برای نخستین بار در طول سه دهه گذشته در یک پیام ضبط شده ویدیوئی رهبران و مردم ایران را به مناسبت فرارسیدن نوروز به طور مستقیم خطاب قرار داد.

با آغاز دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، دولت آمریکا با انجام تغییراتی در سیاست خود از آمادگی برای گفتگوی مستقیم با ایران خبر داد و معاون سیاسی وزارت خارجه این کشور به طور مستقیم با مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران در نشست گروه پنج بعلاوه یک گفتگو کرد.

عدم موفقیت گفتگوهای هسته ای، اعتراض های داخلی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران و افشای وجود تاسیسات دوم غنی سازی هسته ای در نزدیکی قم در ماه سپتامبر باعث شد سیاست کاخ سفید به سوی افزایش فشار بر تهران و تلاش برای تشدید تحریم های بین المللی آن تمایل پیدا کند.

گرامیداشت نوروز

مجلس نمایندگان آمریکا دوشنبه گذشته قطعنامه ای را تصویب کرد که ضمن به رسمیت شناختن اهمیت تاریخی و فرهنگی نوروز به عنوان قدیمی ترین عید ایرانی ها، این روز را همه افرادی که آن را جشن می گیرند، تبریک گفته است.

اقدام مشابهی در مجلس سنای آمریکا در حال انجام است.

جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا روز جمعه با انتشار بیانیه ای، فرارسیدن نوروز را به ایرانی تبارهای آمریکا تبریک گفت و آن را فرصتی برای نو شدن و ایجاد امید نام برد.

مطالب مرتبط