کروبی در پیام نوروزی: نظام، سلیقه و فرد خاصی نیست

مهدی کروبی
Image caption این نخستین بار است که رهبران منتقد دولت، زودتر از رهبر جمهوری اسلامی به انتشار پیام نوروزی می پردازند

مهدی کروبی در یک پیام ویدیویی به مناسبت نوروز گفت که نظام جمهوری اسلامی، به معنای "سلیقه، فرد و دسته خاصی" نیست و اگر قرار باشد نظام مانند "قایقی کوچک" برای جمعی محدود باشد، او مخالف چنین نظامی خواهد بود.

سایت "سحام نیوز" که دیدگاه های مهدی کروبی را منعکس می کند، این بخش از پیام آقای کروبی را که امروز 29 اسفند (۲۰ مارس) منتشر شده، به منزله "انتقاد" از آیت الله علی خامنه ای دانسته است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران، ۶ اسفند در جمع اعضای مجلس خبرگان، نظام اسلامی را "کشتی نجات" خوانده و گفته بود: "افرادی که حاضر نیستند قانون و رأی اکثریت را قبول کنند و نقطه قوتی همچون انتخابات افتخارآفرین چهل میلیونی را تبدیل به نقطه ضعف می کنند، عملاً خود را از این کشتی نجات خارج می کنند و صلاحیت حضور در چارچوب نظام اسلامی را از دست می دهند که از دست داده اند."

پیام نوروزی مهدی کروبی در حالی انتشار می یابد که دیروز، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از دیگر رهبران مخالفان دولت ایران، پیام های نوروزی جداگانه ای را خطاب به مردم ایران منتشر کرده بودند.

آقای کروبی در سخنان امروز خود خطاب به مردم ایران، نظام را به معنای"ارزش ها، ۷۵ میلیون جمعیت، قانون اساسی و جمهوری اسلامی" دانسته و گفته است: "ما مطمئنا فدایی نظام هستیم و برای منافع ملی و کشور و اسلام و جمهوری اسلامی جانمان را هم حاضریم بدهیم".

وی با این حال تاکید کرده که مخالف تعریفی از نظام است که روحانیان آن کسانی چون "جنتی، یزدی، مصباح، حسنی، شجونی، طائب، رسایی، حسینیان و سید احمد خاتمی" باشند و مسئولان غیر روحانیش از افرادی چون "قاضی مرتضوی، محمود احمدی نژاد، الهام، نقدی، مرندی وجلال الدین افغانی [اشاره به جلال الدین فارسی]" تشکیل شوند.

مهدی کروبی همچنین با انتقاد از برخورد حکومت با مردم معترض پس از انتخابات ریاست جمهوری گفته است: "به جای اینکه به خواسته های آنان برسند، با آنها برخورد شد و جمعی شان به شهادت رسیدند، جمعی شان زیر شکنجه کشته شدند، هزاران نفرشان زندانی شدند، عده زیادی از مسئولان جمهوری اسلامی در سطوح مختلف زندانی شدند، مطبوعات تعطیل شدند، تعداد بی سابقه ای از خبرنگاران زندانی شدند و خواسته ها عملی نشد."

روز گذشته، میرحسین موسوی در یک پیام ویدیویی به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز، سال ۱۳۸۹ را سال "استقامت و پایداری" برای تحقق مطالبات جنبش اعتراضی ایران موسوم به "جنبش سبز" نام گذاری کرده و عقب گرد از این خواسته ها را "خیانت به ملت و اسلام و خون شهدا" دانسته بود.

همزمان، زهرا رهنورد نیز در پیام ویدیویی جداگانه ای به مناسبت نوروز، "جنبش سبز" را جنبشی تحول خواه دانسته و ابراز امیدوراری کرده بود که در سال جدید تبعیض علیه زنان و حقوق آنها از بین برود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست