پاسخ اقتصاددانان مجلس ایران به احمدی نژاد

توکلی، مصباحی مقدم و نادران
Image caption اقتصاددانان مجلس: رئیس جمهور که به قانون اساسی سوگند خورده است چگونه به خود اجازه می‌دهد بگوید که من قانون مصوب مجلس را اجرا نمی‌کنم

سه تن از اقتصاددانان مجلس ایران با وجود استقبال از پیشنهاد محمود احمدی نژاد برای به رفراندوم گذاشتن چگونگی هدفمند کردن یارانه ها، گفته اند که او "حق سرپیچی از قانون مصوب مجلس را ندارد".

احمد توکلی، الیاس نادران و غلامرضا مصباحی مقدم، سه نماینده اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران روز شنبه ۲۹ اسفند (۲۰ مارس) با انتشار بیانیه ای در واکنش به حملات شب قبل آقای احمدی نژاد، برای مناظره با رئیس جمهوری ایران ابراز آمادگی کردند و از سازمان صدا و سیما خواستند که فرصت پاسخگویی در اختیار آنها بگذارد.

آقای احمدی نژاد جمعه شب گفته بود که هدفمند کردن یارانه ها به شیوه ای که مجلس تصویب کرده، "به ضرر ملت" است و دولت آن را اجرا نخواهد کرد.

او اقتصاددانان منتقد در مجلس را به تلاش برای ترساندن مردم متهم کرد و گفت تنها راه باقیمانده برای اجرای "درست" طرح هدفمند کردن یارانه ها، مراجعه به آرای عمومی و برگزاری همه پرسی است.

اما آقایان توکلی، نادران و مصباحی مقدم ضمن اشاره به این که برگزاری همه پرسی نیازمند موافقت دو سوم نمایندگان مجلس (۱۹۴ نفر) و دستور رهبری جمهوری اسلامی است، نوشته اند: "ما به سهم خود پس از طی این مراحل قانونی، از همه پرسی استقبال می کنیم. برآورد ما از نظر مردم این است که انتظار آقای احمدی نژاد تأمین نخواهد شد".

مجلس ایران اخیرا با درخواست دولت این کشور برای در نظر گرفتن ۴۰ هزار میلیارد تومان به عنوان درآمد ناشی از هدفمندکردن یارانه ها مخالفت کرده و آن را به ۲۰ هزار میلیارد تومان کاهش داده بود.

اما دولت ایران می گوید که این مبلغ برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها کافی نیست و نمی تواند اهداف اجرای آن را تأمین کند.

عمده ترین نگرانی مخالفان نظر دولت در مجلس، افزایش شدید تورم در اثر بالا رفتن قیمت سوخت و حامل های انرژی است، اما آقای احمدی نژاد این نگرانی را بی دلیل می داند.

او جمعه شب در یک برنامه مستقیم تلویزیونی گفت: "بعضی گفته اند که اگر دولت امسال ۴۰ هزار میلیارد تومان از یارانه ها را هدفمند می کرد، بین ۵۰ تا ۷۵ درصد تورم درست می شد، معنای این حرف این است که اگر کل یارانه ها را که بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است هدفمند کنیم، نزدیک به ۱۶۰ درصد تورم ایجاد می کند".

آقای احمدی نژاد گفت که اگر چنین محاسبه ای درست بود، این کار "خیانت به کشور" بود، اما این محاسبه درست نیست.

او مخالفان نظر دولت در مورد هدفمند کردن یارانه ها را متهم کرد که می خواهند مردم را بترسانند و افزود: "به نظر من ترساندن مردم از این طرح بزرگ خیانت است".

آقای احمدی نژاد همچنین "اقتصاد دانان" مخالف نظر دولت در مجلس را بدون اینکه نامی از آنها ببرد به بی اطلاعی و نا آگاهی متهم کرد و گفت معلوم نیست آنها مدرک دانشگاهی خود را از کجا گرفته اند.

آقایان توکلی، نادران و مصباحی مقدم که خود را هدف کنایه های آقای احمدی نژاد یافته اند، در بیانیه خود می نویسند که قصد پاسخ گویی به "استهزائات و درشت گویی های" آقای احمدی نژاد را ندارند.

آقای توکلی پیش تر این احتمال را مطرح کرده بود که مخالفت های دولت با مصوبه مجلس، بهانه جویی برای اجرا نکردن طرح هدفمند کردن یارانه ها است.

مطالب مرتبط