دفاع رهبر و رئیس جمهوری ایران از نتیجه انتخابات در پیام نوروزی

آیت الله خامنه ای
Image caption رهبر ایران: دشمنان می خواستند انقلاب را از دورن شکست دهند

آیت الله علی خامنه ای در پیام نوروزی خود گفت که مردم پس از انتخابات یک 'توطئه ای بزرگ' را شکست دادند و محمود احمدی نژاد هم 'رای قاطع' مردم به خود را ترسیم کننده 'مسیر روشن فردا' توصیف کرد.

رهبر ایران گفت که حوادث پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور "پر از عبرت و مایه سربلندی ملت ایران" بوده است.

او این حوادث را چنین تفسیر کرد: "دشمنان کشور و دشمنان نظام جمهوری اسلامی بعد از گذشت سی سال، همه تلاش خود و توان خود و نیروهای خود را متمرکز کرده اند برای اینکه بتوانند این انقلاب را از درون شکست بدهند؛ اما ملت در مقابل این توطئه بزرگ، این حرکت خصمانه با آگاهی و بصیرت و عزم و ایستادگی بی نظیری توانست دشمن را به شکست بکشاند".

آقای خامنه ای سال ۱۳۸۹ را سال "همت و کار مضاعف" نامید و گفت که کشور ایران به این کار و همت مضاعف نیازمند است.

مخالفان دولت محمود احمدی نژاد که مورد حمایت آیت الله خامنه ای است، می گویند که دولت در انتخابات خردادماه به طور گسترده تقلب کرده است، اما دولت و رهبر ایران این اتهام را رد می کنند.

آقای احمدی نژاد در پیام نوروزی خود گفت: "یک انتخابات عظیم با حضور بی نظیر و حماسی ملت آگاه که همه مناسبات یک سویه عالم را به چالش کشید و شکوه و عظمت و درستی راه ملت را در جهان تثبیت کرد، در سال ۸۸ به وقوع پیوست".

او افزود: "رای قاطع و بسیار روشن و بالای ملت به رئیس جمهور منتخب و خادم، مسیر روشن فردا را ترسیم کرد و آغاز جهانی شدن انقلاب را به نمایش گذاشت".

او وعده داد، در سال جدید اخبار "زیباتر و شادی آفرین تر" خواهد بود.

محمود احمدی نژاد گفت: "اجرای عدالت و استیفای حقوق ملت ایران از خودخواهان و گردن کشان با قاطعیت ادامه خواهد یافت و دولت مصمم است با حضور حکیمانه و مقتدرانه در مدیریت جهانی، جایگاه شایسته و بی بدیل ملت ایران را استیفا نماید".

پیام های مخالفان

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی و از رهبران مخالفت دولت ایران، پیش تر در یک پیام ویدیویی به مناسبت نوروز گفت که نظام جمهوری اسلامی، به معنای "سلیقه، فرد و دسته خاصی" نیست و اگر قرار باشد نظام مانند "قایقی کوچک" برای جمعی محدود باشد، او مخالف چنین نظامی خواهد بود.

میرحسین موسوی هم روز جمعه در یک پیام ویدیویی به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز، سال ۱۳۸۹ را سال "استقامت و پایداری" برای تحقق مطالبات جنبش اعتراضی ایران موسوم به "جنبش سبز" نام گذاری کرده و عقب گرد از این خواسته ها را "خیانت به ملت و اسلام و خون شهدا" دانسته بود.

همزمان، زهرا رهنورد نیز در پیام ویدیویی جداگانه ای به مناسبت نوروز، "جنبش سبز" را جنبشی تحول خواه دانسته و ابراز امیدوراری کرده بود که در سال جدید تبعیض علیه زنان و حقوق آنها از بین برود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست