به روز شده:  22:45 گرينويچ - 21 مارس 2010 - 01 فروردین 1389

برگزاری مراسم تحویل سال نو در کنار زندان اوین

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در آخرین روز سال 1388 خانواده های ده ها نفر از زندانیان سیاسی که مرخصی آنها برای تعطیلات نوروزی موافقت نشده است، به قصد برگزاری مراسم تحویل سال نو و انداختن سفره هفت سین در کنار زندان اوین جمع شدند که با مخالفت نیروهای انتظامی و امنیتی رو به رو شدند.

ساجده عرب سرخی، فرزند فیض الله عرب سرخی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که بیش از نه ماه است که در زندان به سر می برد، در گفت و گویی با بخش فارسی بی بی سی گفت که در زمان سال تحویل در مقابل زندان اوین بوده است و همه اطراف زندان پر از نیروهای امنیتی بوده و مانع از تجمع خانواده رندانیان شدند.

به گفته خانم عرب سرخی نیروی امنیتی شیشه های چند خودرو را شکستند و پلاکهای تعدادی از خودروهای را نیز کندند.

خانواده کاوه قاسمی کرمانشاهی، فعال حقوق بشر که در زندان به سر می برد، همراه عده ای از فعالان مدنی کرمانشاه و سنندج، سفره هفت سین را مقابل بازداشتگاه اطلاعات کرمانشاه پهن کردند.

کاوه کرمانشاهی، عضو سازمان حقوق بشر کردستان، فعال کمپین یک میلیون امضا و از اعضای ادوار تحکیم وحدت کرمانشاه بود که روز 14 بهمن ماه در منزلش دستگیر و به اداره اطلاعات منتقل شد.

با نزدیک شدن به پایان سال 1338 خورشیدی، بسیاری از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به قید وثیقه از زندان آزاد شدند و یا به مرخصی رفتند، اما همچنان شماری از آنان در زندان به سر می برند.

با آنکه خانواده های آنها امیدوار بودند که آنها نیز برای تعطیلات نوروزی به مرخصی بیاند، اما خبری از آزادی این دسته از بازداشت شدگان نشد.

احمد زید آبادی، عیسی سحرخیز، مسعود باستانی، عمادالدین باقی، محمد نوری زاد، محمدصادق جوادی حصار، بدرالسادات مفیدی، هنگامه شهیدی (روزنامه نگار)، فیض الله عرب سرخی (عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی) علیرضا بهشتی شیرازی، قربان بهزادیان نژاد ( از مشاوران میرحسین موسوی) شیوا نظر آهاری، کوهیار گودرزی ( فعالان حقوق بشر) امید منتظری، مجید توکلی (فعالان دانشجویی)، جعفر پناهی (فیلمساز) و احمد قابل (پژوهشگر دینی) از جمله بازداشت شدگانی هستند که لحظه تحویل سال نوی خورشیدی را در زندان به سر بردند.

از میان بازداشت شدگانی که با مرخصی آنها در ایام نوروز موافقت نشده است، عده ای حکم قطعی گرفته اند، بعضی از آنها در انتظار برگزاری دادگاه تجدید نظر هستند و برای باقی آنها هنوز دادگاهی برگزار نشده است.

محسن میردامادی ( دبیر کل جبهه مشارکت)، مصطفی تاجزاده (عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی)، بهمن احمدی امویی، سعید لیلاز (روزنامه نگار)، آذر منصوری (معاون سیاسی جبهه مشارکت) و بهزاد نبوی (عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی) از جمله سرشناس ترین زندانیان سیاسی دستگیر شده پس از انتخابات بودند که در روزهای پایانی سال خورشیدی موقتا آزاد شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.