روسیه جای ایران را در صادرات نفت به چین می گیرد

تصویر چاه نفت در غروب آفتاب
Image caption چین در سال جدید میلادی میزان واردات نفت خام خود را افزایش داده است

با کاهش ۴۰ درصدی خرید نفت ایران توسط چین، این مصرف کننده بزرگ انرژی جهان واردات نفت از روسیه را جایگزین ایران کرد.

خبرگزاری رویتر روز دوشنبه ۲۲ مارس (دوم فروردین) در گزارشی با مورد مقایسه قرار دادن میزان واردات نفت در دو ماه نخست سال ۲۰۱۰ نوشت که در این مدت با وجود افزایش میزان تقاضای خرید نفت و تأمین انرژی، چین واردات نفتی خود از ایران را در قیاس با مدت مشابه سال پیش، ۴۰ درصد کاهش داده است.

بر اساس گزارش گمرک چین که امروز (دوم فروردین) منتشر شده است، ایران که در سال گذشته رتبه سوم بزرگترین صادر کننده نفت به چین را داشت، در دو ماهه نخست سال ۲۰۱۰ این رتبه را به روسیه واگذار کرده است.

در مدت زمان یاد شده ایران دو میلیون و ۵۳۰ هزار متر مکعب نفت خام به چین صادر کرده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته بیش از ۳۷ درصد کاهش نشان می دهد.

در ماه های ژانویه و فوریه سال ۲۰۱۰ (دی و بهمن ۱۳۸۸)، عربستان، بزرگترین صادر کننده نفت در جهان، میزان صادرات خود به چین را ۵/۹ افزایش داد و آنگولا با ۷۱/۶ درصد افزایش و روسیه با ۵۰/۸ درصد افزایش، رتبه های دوم و سوم صادر کنندگان بزرگ نفت به چین را به خود اختصاص دادند.

بنابراین گزارش، ایران تنها کشور صادر کننده نفت در سال ۲۰۱۰ است که چین واردات نفت خود را از آن کاهش داده است.

اگر چه برخی تحلیل گران این کاهش صادرات را مرتبط با فشارهای غرب بر چین برای همراهی این کشور با تحریم های بین المللی علیه برنامه اتمی ایران ارزیابی می کنند، اما برخی از کارشناسان اقتصادی آن را به تغییرات بازار نفت در جهان مرتبط می دانند.

این در حالی است که مصرف نفت در چین به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته و پیش بینی می شود امسال تقاضا برای نفت خام در بازار جهانی نزدیک به دو درصد رشد داشته باشد.

به گزارش آژانس بین المللی انرژی، بیشتر از نیمی از تقاضای جدید برای نفت خام به بازارهای آسیایی مربوط است.

چین یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است که حق وتو تصمیمات این شورا را دارد.

تاکنون مقامات چینی بر ادامه گفتگو برای حل مشکل هسته ای ایران تاکید داشته اند، با این همه، منابع غربی خاطرنشان می کنند که دولت چین، که مایل است خود را یک قدرت مسئول در صحنه جهانی مطرح کند، همراه با روسیه و سایر اعضای دایم شورا به قطعنامه های قبلی شورای امنیت در تحریم ایران رای مثبت داده است.

مطالب مرتبط