بیمه لویدز ایران را 'منطقه پر مخاطره' دانست

لویدز لندن
Image caption بیمه گران لویدز ایران را به فهرست مناطق پرمخاطره جهان افزوده اند

همزمان با افزایش فشار آمریکا برای تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران، یک اتحادیه بیمه گران بین المللی این کشور را به فهرست مناطق پر مخاطره جهان افزوده اند.

نیل رابرتس، دبیر کمیته بیمه دریایی انجمن بازار لویدز، متشکل از کارگزاران بیمه لویدز لندن، در مصاحبه ای با خبرگزاری رویتر گفته است که با توجه به احتمال وضع تحریم های جدید بین المللی علیه ایران، حمل و نقل دریایی به بنادر این کشور با ریسک بالاتری همراه است.

انجمن بازار لویدز معمولا کشورها و مناطقی را دارای ریسک بالاتر محسوب می کند که کشتی های تجاری در جریان رفت و آمد به آنها ممکن است با خطرات قابل توجه ناشی از جنگ، اعتصاب، عملیات تروریستی و مخاطرات مشابه مواجه شوند.

این انجمن نماینده تمامی بیمه گرانی است که در بازار بیمه لویدز لندن عضویت دارند و در زمینه های مختلف بیمه گری بین المللی فعالیت می کنند و تصمیم به اعلام ایران به عنوان یک کشور پر مخاطره براساس تصمیم کمیته مشترک جنگی انجمن اتخاذ شده است.

آقای رابرتس گفته است که با اعلام ایران به عنوان منطقه پر مخاطره، کشتی هایی که قصد دارند از مسیرهایی به فاصله دوازده میل دریایی از سواحل ایران عبور کنند باید بیمه گران خود را از این تصمیم آگاه سازند.

وی دلیل این درخواست را نگرانی بیمه گران از احتمال وضع تحریم های جدید از جمله از سوی آمریکا علیه ایران عنوان کرده و افزوده است که بیمه گران مایلند از میزان تعهد خود در قبال بیمه کردن کشتی های عازم مناطق پرخطر به طور کامل آگاه باشند و نگرش مالی مناسبی را نسبت به قراردادهای بیمه کشتی های عازم منطقه اتخاذ کنند.

در حال حاضر، ایالات متحده می کوشد توافق جامعه جهانی را برای تشدید تحریم های بین المللی علیه برنامه های اتمی ایران به دست آورد اما گزارش های مختلف حاکی از آن است که دولت آمریکا پیشاپیش بر شرکت ها و موسساتی دارای روابط تجاری و مالی با ایران فشارهایی را وارد کرده است.

به گفته کارشناسان، شرکت های بزرگ معمولا دارای روابط تجاری و مالی گسترده ای با ایالات متحده هستند و در نتیجه، منافع عمده تجارت با آمریکا را با عواید ناشی از ارتباط با ایران مقایسه می کنند.

فشار آمریکا

اخیرا شماری از نمایندگان کنگره آمریکا از دولت خواستند اقداماتی را علیه شرکت های ناقض تحریم های ایالات متحده علیه ایران اتخاذ کند.

Image caption کشتی های تجاری باید ورود به آبهای سرزمینی ایران را اطلاع بیمه گران برسانند

اگرچه انتظار می رود تصمیم انجمن بازار لویدز باعث افزایش حق بیمه محموله های عازم ایران شود، اما یک منبع بازار بیمه لندن گفته است که در حال حاضر، بیمه گران به صورت مورد به مورد تصمیم می گیرند و بعید به نظر می رسد که فعلا در مورد حق بیمه این نوع محموله ها به طور کلی تجدید نظر به عمل آید.

نیل رابرتس نیز در این زمینه گفته است که بیمه گران با اعلام ایران به عنوان یک منطقه پر خطر کوشیده اند ابتکار عمل را در زمینه مواجهه با تحولات بعدی در دست یگیرند.

به گفته وی، خطر اصلی این است که احتمال دارد اداره دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، که زیر نظر معاون وزیر در امور مقابله با تروریسم و اطلاعات تجاری فعالیت دارد، نقل و انتقالات دلاری را در مورد تمامی معاملاتی که تحریم های ایالات متحده را نقض می کند متوقف سازد.

نیل رابرتس در عین حال گفته است که هنوز قانون تشدید تحریم ایران از سوی ایالات متحده به طور کامل تدوین و اجرایی نشده و در نتیجه، بیمه گران نمی دانند عملا در چه وضعیتی فعالیت خواهند داشت.

لویدز لندن بازار اصلی بیمه در این کشور است و تصمیمات آن تاثیر قابل توجهی بر نحوه برخورد صنعت بیمه گری در سرتاسر جهان دارد.

مطالب مرتبط