جمعی از سینماگران و نویسندگان ایرانی خواهان آزادی پناهی و نوری‌زاد شدند

Image caption جعفر پناهی با فیلمهایی چون دایره و آفساید برنده جوایز متعدد بین المللی شده است

بیش از چهل سینماگر و نویسنده ایرانی در نامه ای سرگشاده خواهان آزادی بی قید و شرط جعفر پناهی و محمد نوری زاد، دو سینماگر زندانی، شدند.

امضاکنندگان این نامه "ضمن تاييد حق فيلمسازی برای هرکس که درحال و آينده براين امکان دست ‌يابد و تائيد حقِ آزادیِ بيان و خلاقیت شغلی برای همه و حق اعتراض به نقض حقوق اجتماعی و صنفی و شهروندی درحال و آينده برای همگان" خواهان آزادی نامشروط این دو سینماگر زندانی شده اند.

بهرام بیضایی، کیومرث پور احمد، بابک احمدی، فاطمه معتمد آریا، مسعود کیمیایی، کامران شیردل، خشایار دیهیمی، ناصر تقوایی و شهلا لاهیجی از امضا کنندگان این نامه هستند.

جعفر پناهی، کارگردان سینمای ایران که با فیلمهایی چون بادکنک سفید، دایره و آفساید برنده جوایز متعدد بین المللی شده، شامگاه روز ۱۰ اسفند (اول مارس) به همراه همسر و دخترش و جمعی از میهمانان در منزلش دستگیر و از آن هنگام تا کنون در بازداشت به سر می برد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی تهران گفته که جرم آقای پناهی سیاسی نبوده است، اما نگفته است که دلیل بازداشت او چه بوده است.

Image caption محمد نوری زاد بارها از برخورد حکومت با معترضان به نتیجه انتخابات انتقاد کرده بود

محمد نوری زاد، فیلمساز و نویسنده سابق روزنامه کیهان که در پی انتخابات ریاست جمهوری ایران در چند نامه سرگشاده از آیت آلله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و دولت ایران انتقاد کرده بود، روز ۲۹ آذر به اتهام توهین به "مسئولین و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی" بازداشت شد.

او حتی در وبلاگ خود، آیت الله خامنه ای را خطاب قرار داد و از او خواست محمود احمدی نژاد را یا کنار بگذارد و یا "محدودش" کند و برای وقایع پیش آمده پس از انتخابات از مردم "دلجویی" کند.

پیشتر هم عده ای از سینماگران و نویسندگان کشورهای مختلف در نامه ای به بازداشت جعفر پناهی اعتراض کرده بودند.

آقای پناهی در مرداد ماه سال جاری هم به هنگام حضور در محل دفن شماری از کشته شدگان رویدادهای پس از انتخابات در گورستان بهشت زهرا دستگیر شد و چند ساعت را در بازداشت گذراند.

بهمن ماه گذشته هم گزارش شد که ماموران امنیتی از خروج آقای پناهی از ایران جلوگیری کرده اند.

بازداشت جعفر پناهی تاکنون واکنش های گسترده داخلی و بین المللی بسیاری داشته و چهره های سرشناسی نظیر عباس کیارستمی، کارگردان ایرانی، کن لوچ، کارگردان مشهور بریتانیایی و شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، به همراه وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن انتقاد از بازداشت آقای پناهی، خواهان آزادی او شدند.

شیر طلایی ونیز و خرس نقره ای برلین از جمله جوایز سینمایی معتبری است که جعفر پناهی برای فیلمهای خود دریافت کرده است.

مطالب مرتبط