مالزی به بدرفتاری با مهاجران متهم شد

کارگران مهاجر
Image caption کارگران مهاجر از بدرفتاری ماموران پلیس و کارفرمایان شکایت دارند

کارفرمایان و ماموران دولتی در مالزی به بدرفتاری با کارگران مهاجر متهم شدند.

عفو بین الملل، از سازمان های مدافع حقوق بشر، در گزارشی پیرامون شرایط چند صدهزار تن از کارگران مهاجر در مالزی با استناد به مدارک و شواهدی که گردآورده، نوشته است که کارگران مهاجر در این کشور در معرض بدرفتاری ماموران پلیس و سوء استفاده و بهره کشی کارفرمایان قرار می گیرند.

در این گزارش آمده است که یکی از اقدامات رایج در میان کارفرمایان مالزیایی گرفتن گذرنامه کارگران خارجی است به نحوی که آنان نتوانند به میل خود در داخل این کشور رفت و آمد کنند و یا از مالزی خارج شوند.

اقتصاد مالزی در خلال حدود دو دهه اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار بوده و نیروی کار داخلی پاسخگوی نیاز صنایع این کشور نبوده است.

به همین دلیل، حدود بیست درصد از نیروی کار شاغل در مالزی را مهاجران تشکیل می دهند و بسیاری از واحدهای اقتصادی این کشور به کار مهاجران برای ادامه فعالیت خود وابسته هستند.

دولت مالزی وعده داده است که نظارت بهتری بر وضعیت کارگران مهاجر و واحدهای صنعتی متکی به نیروی کارمهاجران اعمال خواهد داشت.

هر ساله، چندین هزار نفر از شهروندان بنگلادش، اندونزی و شمار دیگری از کشورهای منطقه به امید کسب درآمد بیشتر برای کار راهی مالزی می شوند.

در صورتیکه این مهاجران محل استخدام اولیه خود را ترک کنند، به موقعیت مهاجران غیرقانونی تنزل می کنند و تحت تعقیب پلیس قرار می گیرند.

مدیر یک موسسه مالزیایی حمایت از مهاجران گفته است که اکثر کارگرانی که به امید کسب حمایت قانونی به مراجع رسمی مالزی مراجعه می کنند به نتیجه ای نمی رسند و مجبور می شوند بدون هیچگونه غرامتی، به کشورهای خود بازگردند.

دلیل اصلی این وضعیت این است که براساس قوانین مهاجرت در مالزی، اجازه کار کارگران مهاجر به محض ترک محل استخدام آنان لغو می شود و این افراد، بدون دارا بودن مجوز کار، با خطر دستگیری و حبس مواجه می شوند.

کارگران مهاجز از بدرفتاری عمدی کارفرمایان و همچنین اقدامات برخی از شهروندان این کشور برای ارعاب مهاجران نیز خبر داده و از مواردی مانند خشونت بی مورد، حملات خیابانی برای سرقت تلفن همراه و پول خارجیان سخن گفته اند.

اگرچه بسیاری از بخش های تولیدی و خدماتی مالزی به نیروی کار مهاجر متکی هستند، اما وضعیت کارگران مهاجر به خصوص در بخش خدمات خانگی با وخامت بیشتری تلقی شده است.

به گفته سازمان های حمایت از حقوق مهاجران، زنان مهاجر که به عنوان مستخدم خانگی کار می کنند به ویژه آسیب پذیر بوده و از حمایت قانونی لازم برخوردار نیستند.

عفو بین الملل از دولت مالزی خواسته است که اقدامات لازم را برای بهبود محتوا و نحوه اجرای قوانین مهاجرتی این کشور اعمال دارد و به این ترتیب، مانع از بهره کشی و فشار بر کارگران مهاجر شود.

در حال حاضر، شمار کارگران مهاجر در مالزی حدود دو میلیون نفر تخمین زده می شود که اکثر آنان از کشورهای منطقه عازم آن کشور شده اند.

مالزی در حدود دو دهه گذشته به یکی از کشورهای مورد توجه ایرانیان نیز تبدیل شده که این کشور را برای مهاجرت یا تحصیل برگزیده اند.

به گفته برخی منابع، در چند سال اخیر بر شمار مهاجران و دانشجویان ایرانی که با خروج از کشور، برای اقامت و تحصیل به مالزی را برگزیده اند به طرز قابل توجهی افزوده شده و برخی از آنان برای این منظور، به سرمایه گذاری در این کشور هم مبادرت کرده اند.

مطالب مرتبط