روزهای سخت روزنامه نگاری در سالی که گذشت

تصویر روزنامه کلمه که توقیف شد
Image caption در سال ۸۸ دهها روزنامه و نشریه توقیف و صدها روزنامه نگار کار خود را از دست دادند

سال ۱۳۸۸ سال خوبی برای اهالی مطبوعات در ایران نبود. به دنبال حوادث بعد از انتخابات بسیاری از روزنامه ها و نشریات طیف اصلاح طلب توقیف و روزنامه نگاران زیادی دستگیر و روانه زندان شدند.

در ماه های گذشته همچنین تعدادی از روزنامه نگاران مجبور به خروج از ایران شدند.

اعتراضات به نتایج انتخابات در ایران واکنش هایی را از جانب حاکمیت به دنبال داشت.

به گفته برخی ناظران بیشترین هزینه بر دوش روزنامه نگاران بود.

همزمان با اعلام نتایج انتخابات موج دستگیری روزنامه نگاران آغاز شد که اعتراض سازمان های بین المللی را برانگیخت.

سازمان گزارشگران بدون مرز بارها در ماه های گذشته نسبت به وضعیت روزنامه نگاران در ایران و سرکوب آنها هشدار داد و کمیته حمایت از روزنامه نگاران در ایران در گزارش سال ۲۰۰۹ خود، ایران را بعد از چین بزرگترین زندان روزنامه نگاران خواند.

اعترافات مازیار بهاری، روزنامه نگار مجله نیوزویک، در نشست خبری یکی از دادگاه های متهمان بعد از انتخابات از نقش رسانه های غربی درالقا تقلب در انتخابات ایران و همچنین اعترافات امیرحسین مهدوی، روزنامه نگار حوزه اقتصادی که توسط خبرگزاری فارس منتشر شد، تعجب بعضی از ناطران را برانگیخت.

بر اساس گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران، بعد از انتخابات در ایران نزدیک به ۱۰۰ روزنامه نگار بازداشت شدند که از این تعداد بعضی آزاد و برخی هنوز در زندانند.

از سوی دیگر احکام صادر شده برای تعدادی از روزنامه نگاران زندانی واکنش های زیادی را به دنبال داشت.

احمد زیدآبادی به شش سال زندان، پنج سال تبعید به گناباد و محرومیت مادام العمر از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی محکوم شد.

بهمن احمدی امویی ابتدا به تحمل ۷ سال و ۴ ماه حبس تعزیری و ۳۴ ضربه شلاق محکوم و بعد در دادگاه تجدید نظر حکم او به پنج سال کاهش یافت و مجازات شلاق او نیز لغو شد.

سعید لیلاز هم به پنج سال و مسعود باستانی و هنگامه شهیدی هر کدام به شش سال زندان محکوم شدند.

فشار بر روزنامه نگاران باعث شد تا تعدادی از آنها خاک ایران را ترک کنند. رضا گنجی از روزنامه نگارانی است که در ماه های گذشته از ایران خارج شد.

او در دوره تبلیغات انتخاباتی، مجری تلویزیون اینترنتی بود که در حمایت از میر حسین موسوی تاسیس شد.

آقای گنجی درباره علت خروجش از ایران به بخش فارسی بی بی سی گفت: "شرایط بعد از انتخابات، هشدارهایی که داده می شد و دستگیری های وسیعی که صورت گرفت به خصوص همه کسانی که در آن استودیو کنار ما بودند یا به زندان افتادند و یا به خارج از کشور آمدند مرا به جایی رساند که ترجیح دادم از ایران خارج شوم."

موج مهاجرت گسترده روزنامه نگاران باعث شد تا گروهی کمپین حمایت از روزنامه نگاران تبعیدی و پناهجو را تشکیل دهند.

نیک آهنگ کوثر از اعضای کمپین روزنامه نگاران تبعیدی و پناهجو در این باره گفت: "این روزنامه نگاران بدون هیچ سرمایه ای از کشور خارج شدند و الان در کمپ های پناهندگی ترکیه، عراق و جاهای دیگر منتظرند تا به وضعیتشان رسیدگی شود. بعضی از آنها در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی در انتظارند تا سقفی بالای سرشان پیدا کنند."

او افزود: "در حال حاضر ما داریم تلاش می کنیم تا کمک هایی را برای آنها جمع آوری کنیم که مشکلاتشان تا حدودی حل شود و در مرحله بعدی بتوانیم برای آنها کار پیدا کنیم. این کار را هم از طریق سازمان گزارشگران بدون مرز دنبال می کنیم."

از سوی دیگر محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد وضعیت کنونی مطبوعات را آشفته بازار توصیف کرد و گفت روزنامه نگاران خاطی باید از حقوق شهروندی محروم شوند.

رضا گنجی در این باره گفت: "برای اینکه تصویر بهتری از جو متشنج عالم روزنامه نگاری به شما نشان دهم فقط کافی است مقایسه ای کنیم فضای امروزمطبوعات را که آقای محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی فعلی وزارت ارشاد آن هستند. او با اهرم هیات نظارت بر مطبوعات به توقیف مطبوعات مشغول هستند و این توقیف را تلطیف فضای مطبوعاتی نامگذاری می کنند."

آقای گنجی افزود: "این را مقایسه کنید با زمانی که مرحوم آقای احمد بورقانی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در زمان اصلاحات بود که هر روز شاهد تولد نشریه و روزنامه جدیدی بودیم و از آن دوره به عنوان بهار مطبوعات اسم برده می شود."

به گزارش سازمان های بین المللی ۲۰ روزنامه و نشریه نزدیک به طیف اصلاح طلب طی ماه های گذشته توقیف شدند.

در این حال برخی هم در اعتراض به عملکرد رسانه های وابسته به دولت در برابر ساختمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران تجمع کردند. در روزهای پایانی سال ۱۳۸۸ روزنامه اعتماد و هفته نامه ایراندخت که از معدود نشریات باقی مانده نزدیک به اصلاح طلبان بودند توقیف شدند. هر چند در این میان خبر انتشار آزمایشی روزنامه توقیف شده شرق بر روی تلگس خبرگزاری ها آمد.

مطالب مرتبط