چین همچنان با افزایش تحریم های ایران مخالف است

تاسیسات اتمی ایران
Image caption چین تاکنون از گفتگو درباره پیشنویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تشدید تحریم های ایران خودداری کرده بود

چین در گفتگو با کشورهای غربی بار دیگر با تشدید تحریم های ایران مخالفت کرده ولی از آمادگی خود برای ادامه مذاکرات در این باره خبر داده است.

دیپلمات های چینی روز چهارشنبه در گفتگوی تلفنی با سایر اعضای گروه ۱+۵ درباره پیشنویس ارائه شده به وسیله ایالات متحده برای وضع تحریم های جدید علیه ایران گفتگو کردند.

همزمان، باراک اوباما با رهبران بریتانیا، آلمان و فرانسه درباره برنامه اتمی ایران گفتگوی ویدیویی کرده است.

به گفته رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید آقای اوباما در این تماس ها درباره قدم های بعدی جامعه بین المللی در برابر ایران گفتگو کرده است.

در پی به نتیجه نرسیدن گفتگوهای هسته ای گروه ۱+۵ با ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم، آمریکا و کشورهای غربی در پی تشدید تحریم های این کشور هستند.

روسیه نیز از امکان تصویب تحریم های جدید علیه ایران خبر داده است ولی چین همچنان با این موضوع مخالفت می کند و خواستار ادامه گفتگو با ایران است.

چین تاکنون با سر باز زدن از مذاکره درباره تشدید احتمالی تحریم های ایران، گفتگوهای گروه ۱+۵ را متوقف کرده بود.

در این حال، چین با شرکت در مذاکرات تلفنی روز چهارشنبه با پیشنویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا مخالفت کرد ولی به گفته سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد این کشور پذیرفته است هفته آینده به گفتگوهای تلفنی در این باره ادامه دهد.

این در حالی است که آمریکا خواستار برگزاری یک نشست حضوری برای بررسی نظرات سایر اعضای گروه ۱+۵ درباره پیشنویس قطعنامه پیشنهادی خود بود.

به گفته منابع دپلماتیک در نیویورک، قطعنامه پیشنهادی آمریکا شامل منع فعالیت های بانک های ایرانی در خارج و بانک های خارجی در داخل این کشور است.

این ممنوعیت شامل بانک مرکزی ایران نمی شود ولی آمریکا خواستار برخورد احتیاط آمیز و همراه با هوشیاری در برابر فعالیت های این بانک شده است.

از دیگر تحریم های احتمالی، تحریم شرکت های کشتیرانی ایران و منع شرکت های بیمه از ارائه خدمات به محموله های صادراتی و وارداتی این کشور است.

روسیه گفته است با قطعنامه پیشنهادی آمریکا به طور کامل موافق نیست و خواستار کاهش شدت آن شده است.

به گفته منابع دیپلماتیک در نیویورک، به نظر نمی رسد شورای امنیت زودتر از ماه ژوئن درباره افزایش احتمالی تحریم های ایران اقدام کند.

مطالب مرتبط